Neuvolan kotikäynti raskausaikana
Edellisellä neuvolakäynnillä (viikolla 31) terveydenhoitaja ilmoitti yllättäen että olisi tulossa th-harjoittelijan kanssa meille kotikäynnille jo ennen vauvan syntymää. Se ei ole kaupungissamme tapana eikä synnytyksen jälkeistä kotikäyntiäkään pystytä aina resurssipulan vuoksi hoitamaan. Käynti on kuitenkin sovittu parin viikon päähän ja syyt siihen mietityttävät. Olemme mieheni kanssa reilusti aikuisia (30+) ja tämä ensimmäinen lapsemme on suunniteltu ja rakastettu. Molemmat ovat perusterveitä eikä esimerkiksi masennustaustaa ole. Alkoholia emme käytä eikä menneisyydessä ole muitakaan päihdekokeiluja. Käymme töissä ja asumme tilavassa omistusasunnossa hyvällä alueella. Kaikki turvaverkot ovat kunnossa.
Onko muilla kokemuksia tälläisestä erityisvalvonnasta ja mikä siihen voisi olla syynä?
Kommentit (111)
On ilmiselvää, että tuollaisen käynnin tarkoitus on kartoittaa lastensuojelutoimenpiteiden tarve jo etukäteen. Jotain sellaista sinussa/miehessäsi täytyy olla, että neuvolassa on huolestuttu ja koti halutaan tarkastaa.
Joo, "kokemusta" on, esikoinen syntyi reilu vuosi sitten. Olemme mieheni kanssa reilusti yli 30 vuotiaita. Sanoivat että tulevat kun vauva on syntynyt. Minä siihen sitten että tervetuloa, meillä kaksi koiraa, okt, ja tonttiakin on riittävästi. Keitänkö kahvit ja maistuuko pulla, kysyin? Kun päivä lähestyi ja tarkkaa kellon aikaa ei oltu sovittu, niin soitin neuvola tädille että monelta hän tulee, niin vastaus olikin että jos me voisimme sittenkin mennä neuvolaan... Että tällaista, mikä lie pointtina...?
Vierailija kirjoitti:
En ole kyllä ikinä kuullutkaan tuollaisesta. Ettehän ole vahingossakaan sanoneet mitään, ihan vaikka vitsillä, minkä takia ovat tulossa?
Olin itse 21v kun ensimmäinen syntyi. Raskausajan terkka päivitteli koko ajan, että miten meidän nyt käy jne, eli olisi varmaan saman tehnyt meille, ellei oltaisi muutettu. Ja meillä siis omien sanojensa mukaan meidän iät huoletti.. Ja toinen terkka taas ei maininnut sanallakaan mitään pahaa iästäni.Aika hassua kyllä, kun olette yli 30v.. Voisitko soittaa terkalle ja kysyä syytä? Tai jos alkaa ahdistella, vaihtakaa terkkaa?
Yritin muistella kaikkea neuvolakäynneillä sanomaani mutta en muista sanoneeni mitään sellaista minkä vuoksi kaupungin vähäisiä resursseja kannattaisi tuhlata meidän kaltaiseemme pariskuntaan. Vitsiä on tullut heitettyä mutta luulin että kaikesta paistaisi läpi lämmin ja huolehtiva suhtautuminen tulevaan lapseen. Henkilökemioissa terveydenhoitajan kanssakaan en uskonut olevan mitään vikaa. Vaihto kävi omassakin mielessäni koska tämä epäily aiheuttaa meille turhaa stressiä muutenkin herkässä vaiheessa. Ap
Tuosta voi kieltäytyä jos haluatte (kuten myös siitä ekasta kotikäynnistä synnytyksen jälkeen). Suomessa neuvolapalvelut ovat kuitenkin täysin vapaaehtoisia.
Jospa heillä on suositus, että mikäli on tyhjiä aikoja niin kotikäynti tehdään? Tai jos harjoittelijan harjoitusjakson tavoitteena on myös tehdä niitä kotikäyntejä?
Meillä kävi th vko 36 ja lapsen ollessa 1vko meillä kotona. Ja ainakin täällä tuo on kaikille esikoista odottaville tavoitteena toteuttaa.
Ollaan myös aikuisia, toimeentulevia, työelämässä, ei hoitotaustaa, terveet elämäntavat ja jopa tuttu tuo neuvolan th. En osannut ottaa kotikäyntiä noin henkilökohtaisena.
Esikoiseni on syntynyt -90 Helsingissä ja tuolloin oli normikäytäntö, että terv.hoitaja käy kotikäynnillä odotusaikana (vai oliko/kävikö vain meillä :D?). Lapsen syntymän jälkeen taas ei käynyt. En muista käynnistä mitään muuta kuin että hän sanoi "onpas kaunis ja valoisa koti, muistin, että nämä ovat hirveän pimeitä" :D. Pieni yksiö neukkukuutiossa, ilmeisesti oli käynyt jossain toisessa kodissa siinä yhtiössä, jossa tummat seinäpinnat.. meillä siis valkoiseksi maalatut.
Olisiko tää jokin esikoisen syntymään liittyvä juttu, muiden lasten kohdalla ei meilläkään käyty..
Itse asun Keski-Euroopassa eikä täällä ole neuvoloita laisinkaan, mutta kätilö tulee kotikäynneille ennen synnytystä tai sen jälkeen. Se on vain palvelua, ei mitään kyttäämistä lastensuojelutarkoituksissa. Minusta se oli tosi kivaa, vaikkakaan ei tietenkään pakollista (voi myös mennä itse sinne vastaanotolle).
Veikkaan, että on valittu ns. helppo käyntikohde harjoittelijan kanssa käytäväksi. En usko liittyvän teihin millään lailla. Tuttavillani (+30v. hyvin toimeentulevia ja mukavia) kävi myös kyläilemässä. Mutta vapaaehtoistahan tuo on, joten kieltäytykää kunniasta jos stressaa. Tsemppiä raskauteen:)
Voihan se olla uusi käytäntö, ja nuo kotikäynnit ainakin meidän kaupungissaa riippuvat kuulemma ihan siitä onko terveydenhoitajalla autoa käytössä. Tuskinpa nyt kyttäämään tulevat ellei nyt asunto ole ihan kaatopaikka.
Vierailija kirjoitti:
Teidän pitäisi olla valittamisen sijasta iloisia siitä, että neuvolassa puututaan voimallisesti lapsen hyvinvointiin jo ennen syntymää! Lapsia kuolisi ja vammautuisi perheissä paljon vähemmän, jos kaikilla olisi yhtä hyvin työnsä hoitava terkka. Jos perheessä katsotaan olevan liikaa riskejä lapselle, huostaanoton pitää olla mahdollinen jo synnäriltä ja ilmeisesti teidän kohdallanne tilanne on tämä.
Höpöhöpö, huostaanotto synnäriltä tehdään vain äärimmäisessä hädässä ja ilmeisimminkään ap ei ole väkivaltainen narkkari. Se on vain harjoittelijan harjoitteluun kuuluva käynti.
Meidän kunnassa perhetyöntekijä käy kaikkien ensimmäistä yhteistä lasta odottavien luona kotona, ellei kieltäydy. Ehkä se on tämä rutiinikäynti teilläkin.
Miksi heti ensimmäiseksi epäillään valvontaa, vaikka kyse voi olla vaikkapa harjoittelijan perehdyttämisestä. Sinun sijassasi tosin ehdottaisin , että tulisi käymään sitten, kun on kotiuduttu vauvan kanssa niin ei tarvitse pikkuisen kansssa raahautua neuvolaan jo ensimmäiselle käynnille.
Kas kun et tule ajatelleeksi kysyä neuvolasta suoraan, mistä näin ylenpalttinen palvelu.
Nyt naiset hävetkää, pelottelette raskaanaolevaa kanssasisarta. Käynti ennen esikoisen syntymää kuuluu ensisynnyttäjän hoitosuunnitelmaan, oli ikä tai ansiotaso mikä hyvänsä. Lisäksi saatavana on käynti tulevalle isälle (yksin). Näin meillä täällä kaakkoissuomessa alkaen viime vuodesta :)
THL:n sivuilta löytyy tieto että raskausviikolla 30-32 tehdään joko normaali neuvolakäynti tai ensisynnyttäjille kotikäynti eli ihan normaali käytäntö. Osassa kunnista tehdään siis kotikäynti ja osassa ei. Eikä teidän ole tietysti mikään pakko päästää terkkaria kotiinne. Ei kannata uskoa näitä lastensuojelu-huutelijoita.
Minä sanoi, että kiitos ei. En ole päivällä kotona, hankala ottaa töistä vapaata. Mieluummin käyn itse neuvolassa, se on lähempänä työpaikkaa kuin koti.
Höpön löpön, soitat ja kysyt syytä kotikäynnille, jos kerta tiedät, ettei se kunnassanne ole tapana.
Vierailija kirjoitti:
Veikkaan, että on valittu ns. helppo käyntikohde harjoittelijan kanssa käytäväksi. En usko liittyvän teihin millään lailla. Tuttavillani (+30v. hyvin toimeentulevia ja mukavia) kävi myös kyläilemässä. Mutta vapaaehtoistahan tuo on, joten kieltäytykää kunniasta jos stressaa. Tsemppiä raskauteen:)
Olisi lohduttavaa jos tämä pitäisi paikkansa :) Työskentelen itsekin nuorten parissa (tosin nuorempien kuin harjoittelija) enkä veisi heitä turvallisuussyistä paikkaan jossa olisi epäilyttävästi käyttäytyviä ihmisiä. Kiitos :)
Vierailija kirjoitti:
Meidän kunnassa perhetyöntekijä käy kaikkien ensimmäistä yhteistä lasta odottavien luona kotona, ellei kieltäydy. Ehkä se on tämä rutiinikäynti teilläkin.
Voi luoja, terkan vielä ymmärtää, mutta perhetyöntekijää ei.
En ole kyllä ikinä kuullutkaan tuollaisesta. Ettehän ole vahingossakaan sanoneet mitään, ihan vaikka vitsillä, minkä takia ovat tulossa?
Olin itse 21v kun ensimmäinen syntyi. Raskausajan terkka päivitteli koko ajan, että miten meidän nyt käy jne, eli olisi varmaan saman tehnyt meille, ellei oltaisi muutettu. Ja meillä siis omien sanojensa mukaan meidän iät huoletti.. Ja toinen terkka taas ei maininnut sanallakaan mitään pahaa iästäni.
Aika hassua kyllä, kun olette yli 30v.. Voisitko soittaa terkalle ja kysyä syytä? Tai jos alkaa ahdistella, vaihtakaa terkkaa?