Söin juuri paketillisen keksejä yhdeltä istumalta
Onko ihan normaalia? Olen niin väsynyt, että nappasin kahvitauolle kaupasta keksipaketin. 125 g suklaakeksejä meni vartissa. En ole laihdutuskuurilla, mutta yritän yleensä vähän katsoa syömisiäni. Tänä keväänä olen ollut niin uupunut, että olen täysin voimaton sokerin houkutuksille. Miten tällaisesta pääsee eroon?
Kommentit (7)
Opiskeluaikoina söin näitä paketillisen päivässä: http://www.kauppakartano.com/keksit/KES-J21-keksi-jyv%C3%A4shyv%C3%A4-s…
Olivat silloin tosin 500g, ellen ihan väärin muista. Kyllähän siinä paisuvainen siirtyi peniksestä vatsaan.
Sokeri pitää jättää kokonaan pois, jos sen käytön kanssa on ongelmia. Ihan niin kuin alkoholi. Vasta sitten pääsee riippuvuudesta eroon. Sokerissa ei ole mitään ihmiselle välttämätöntä, mutta haitallista kyllä, joten aika paljon terveempänä pysyisimme, mikäli ruokavaliossamme ei olisi lainkaan lisättyä sokeria ja esim. hedelmiäkin vain kohtuudella.
Verensokeritason lasku saa usein aikaan tällaisia heräteostoja. Syö aamulla puuroja ja ota aina laukkuusi pienet eväät, esim. ruisleipää ja banaani, ja syö ne, kun alkaa huikoa. Näin ei tulee tilaa sokeripitoisille heräteostoksille.
Pidän vain yhden herkkupäivän viikossa ja minulla tämä systeemi toimii. Pystyn sokerin kohtuukäyttöön, vaikka olen entinen suurkuluttaja.
Muistan ne ajat, kun vielä söin sokeriherkkuja päivittäin. Sain todella suurta nautintoa siitä, kun söin esim. ison pakkauksen suklaakeksejä tyhjään mahaan joskus iltapäivällä uupuneena. Se oli IHANAA, siis tuntui niin nautinnolliselta <3 Ahmin keksejä, välillä imin maitoa janoon ja taas ahmin. Posket punehtuivat lämmöstä ja hyvänolontunteesta, pupillit laajenivat, sydämenlyönnit kuuluivat korvissa vaimeina, mahassa tuntui kuin minua olisi halattu sisältäpäin, tunsin olevani täysillä elossa ja nauttivani siitä.
Ahmimisen jälkeen käperryin sängylle peiton alle ja otin pienet tirsat.
Sittemmin jotkut alkoivat puhua, että tuommoinen on epäterveellistä. Pelästyin ja lopetin. Elämästä poistui sen myötä suuri nautinnon ja hyvänolon lähden. En tiedä, ovatko pelottelijat oikeassa ja olisiko jatkamisesta ollut loppupeleissä haittaa, kun kuitenkin hoikka olen ja olin jo silloin.
Oletko syönyt kunnon ruokaa?
Ehkä olet väsynyt. Älä huoli tästä yhdestä kerrasta. Nuku enemmän. Kevät on tulossa! :)
Tuohan on vielä pieni paketti.