Mies petti - nyt menossa samoihin firman juhliin tuon naisen kanssa
Mies jäi kiinni suhteesta työkaveriinsa. Päätimme jatkaa ja olemme tehneet tosi kovasti töitä suhteemme eteen. Itse olen ollut hirveässä prässissä ja antanut itsestävni varmasti kaiken mitä on ollut irtipuristettavissa. Välillä tulevaisuus näyttää erittäin valoisalta, välillä taas iskee masennus kaikesta siitä mitä mies on tehnyt ja valehdellut. Olen itsekin tehnyt miehelle ikäviä asioita aikanaan (en kuitenkaan pettänyt) ja uskon että virheitä tekee jokainen ja niitä voi aidosti katua, itse ainakin. Ja voin rehellisesti myöntää, että itse osaltani ajoin miestä pois luotani, mutta en ollut valmis eroamaan.
Mies on jäänyt pois työpaikkansa iltatapahtumista ja valinnut minut niiden sijaan. Siitä olen ollut kovin iloinen. Nyt kuitenkin mies aikoo mennä firman kesäjuhliin, johon kuuluu aina runsaasti alkoholia ja jatkot kaupungilla. Tämä on mulle ihan sietämätön ajatus. En kestä ajatusta humalaisesta miehestä ja siitä toisesta naisesta tilittämässä tapahtunutta. Ja toki jossain alitajunnassa on pelko siitä, että jos jotain muutakin tapahtuu.
Mitä mieltä? Pitääkö antaa miehen mennä vaikka se on mulle aivan sietämätön ajatus? Vai voinko pyytää jäämään kotiin?
Mies voi mennä kyllä muihin juttuihin, mutta tuon naisen kanssa samoihin tilanteisiin en haluaisi hänen menevän. Meillä on yhteisiä tuttuja, joten tiedän kyllä mitä noissa työpaikan jutuissa pääosin tapahtuu, eli ketä on ollut paikalla jne.
Teillä pettäjille ja toisille naisille voin sanoa, että läheisen kuolema tai vakava sairaus on kamalampi asia kuin pettäminen. Muuta pahempaa en vois edes kuvitella. Mun elämä hajos ihan täysin ja niitä riekaleita yritän nyt korjailla.
Kommentit (107)
niistä naimisissa 9 vuotta. Kertaakaan en ole ihastunut toiseen mieheen. Puhumattakaan mistään " useista ihastuksista, joita tulee ja menee ". Jos olen keskustellut mielenkiintoiselta tuntuvan miehen kanssa esim. baarissa, olen kokenut velvollisuudekseni poistua tilanteesta mahd. äkkiä.
Kumppania kohtaan täytyy olla kunnioitusta sen verran, että jos kaikki keinot suhteen parantamiseksi on kerta tehty, niin lopettaa suhteen ennen uuteen ryhtymistä.
Petettyä puolisia ei todellakaan voi syyttää pettämisestä. Pettäjä on vastuussa ihan yksin päätöksestään.
Ja kyllä minä tiedän useitakin aikuisia, jotka ovat katkaisseet välinsä vanhempaansa saatuaan tietää tämän pettämisestä.
Tunteet tulevat ja menevät, samoin ihastukset, mutta eihän sen tarvitse pettämistä merkitä. Ei ihastuminen ole suhde. Ja vielä vähemmän suhde, jolla on tulevaisuutta. Sitähän minä tässä juuri yritän tolkuttaa, että se MENEE OHI!!!
1. miehesi on tietoisesti pettänyt sinua työkaverinsa kanssa.
2. hän katuu ja sanoo suhteen olevan ohi
3. hän on samassa työpaikassa edelleen tuon naisen kanssa ja lähtee kesäjuhlille tietoisena siitä, että tuo nainenkin on siellä
a) Päätettäväksesi jää uskotko miestäsi
b) jos uskot, niin hyväksytkö myös kesäjuhlat
c) onko luottamus kulutettu loppuun / lopetatko suhteen
Itse lopettaisin suhteen. En voisi rakentaa mitään pettäjän kanssa. Luotto olisi mennyt.
Miksi sinun pitää esittää miehellesi? Pelkäätkö kuitenkin että mies valitsee toisen naisen jos teet hänen olonsa epämiellyttäväksi vai pelkäätkö että mies saa sinusta jonkinlaisen yliotteen jos näytät heikkoutesi vai miksi ihmeessä esität?
AP, oletko langoilla?
En ymmärrä, miksi juuri se loukkaa ap:ta eniten. Eikö ole luonnollista, että miehenkin täytyy käsitellä asia "rikoskumppaninsa" kanssa? Parhaassa tapauksessa he toteavat, että suhde oli virhe ja päättävät yhdessä lopettaa moisen touhun. Jos toinen nainen on ollut miehelle tärkeä, ei mies sitä unohta välittömästi, vaikka vaimo sitä toivoisikin.
ap:n mies saisi puhua ent. hoitonsa kanssa asioita? Sehän on syytäkin puhua ja käsitellä.
mutta sanon, että älä päästä miestäsi. Olen ollut se toinen nainen. Olen siitä ihan hirveän pahoillani ja häpeän. En tiennyt sitä silloin, mutta tiedän, miten kys. mies käyttäytyy. Tilaisuus tekee varkaan. Jotkut jopa hakevat niitä tilaisuuksia eivätkä luovu siitä vapaaehtoisesti.
minäkään päästäisi, varsinkin kun asiasta on noin vähän aikaa. Lisäksi ei ollut edes mikään yhden illan hairahdus.
Tai eihän sitä toista voi pakottaa kotiin jäämään, mutta sanoisin kyllä miehelle että ongelmia tulee, jos lähtee. Koska ongelmiahan siitä tulisi. Kyllä mies voi nyt omalta osaltaan näyttää että on tosissaan teidän suhteessa ja haluaa panostaa siihen, eikä aiheuta sinulle lisää ahdinkoa.
Minä itse asiassa olisin saattanut jopa vaatia työpaikan vaihtoa vastaavassa tilanteessa.
Tai eihän sitä toista voi pakottaa kotiin jäämään, mutta sanoisin kyllä miehelle että ongelmia tulee, jos lähtee.
Hohhoijaa!
Pettääkö uudestaan vai ei. Helvettiähän siitä illasta tulee sulle olemaan, mutta uskon, että jos miehesi tästä testistä pääsee läpi puhtain paperein, niin tulevat menot ovat helpompia käsitellä. Tsemppiä! Olet urhea.
Sehän näissä v-mäisiä juttuja onkin, että eipä sitä tietoon saa vaikka pettäisi uudelleen! Etenkin miehet ovat näissä asioissa hyvin lojaaleja toisiaan kohtaan. Eivät kerro vaikka tietäisivätkin.
Pettämiselle on aina jokin syy ja jos sitä ei selvitetä, jää asia kyllä pahasti kesken ja vaivaamaan. "Se vain tapahtui" ei ole mikään syy... Ja tämä voi petetyn mielestä kuulostaa tietenkin todella pahalta, mutta ne syyt ei aina ole vain siinä pettäjässä. Parisuhteen huonoon tilaan tarvitaan kaksi. Ja kukaan ei petä, jos oma suhde on toimiva kaikilla osa-alueilla!!! Tämä nyt siis vain tällaisena omana kokemuksena.
Kyllä pettämisen syyt on nimenomaan ja vain siinä pettäjässä. Jokaisessa parisuhteessa on huonot ja hyvät aikansa, ja jokainen tekee omat ratkaisunsa miten huonona aikana toimii. Panostaako omaan parisuhteeseensa, vai hässiikö työkaveria. Antaako ihastuksen mennä pidemmälle vai ottaako välimatkaa.
Kyllä se parisuhteen tila myöskin vaikuttaa siihen pettämiseen. Tätä ei vain suostuta tällä palstalla myöntämään.
mutta pettäjä valitsee tavan toimia (pettää, valehtelee huijaa sen sijaan että yrittäisi parantaa parisuhdettaan tai edes keskustella asiasta) ja on yksin vastuussa päätöksestään eli pettämisestään. On tekosyy vierittää syy pettämisestä puolison niskoille tai huonon parisuhteen niskoille. Miksi et yrittänyt tehdä jotain asialle? Miksi et keskustellut? Minkälainen mies valitsee satuttamisen ja valehtelun, kun suhteeseen tulee vaikeuksia?
Ihan suoraan sanon, että ne ihmiset, jotka väittävät, että hyvässä parisuhteessa ei petetä, ovat niin säälittäviä ja selkärangattomia raukkoja, että eivät omaa edes sen vertaa munaa, että kykenisivät laittamaan sen syyn omista teoistaan itselleen. Vika on aina omassa päässä. Parisuhteen toinen osapuoli voi kuvitella elävänsä täydellisessä parisuhteessa. Mikään oma tuntemus ei oikeuta valehtelemaan ja repimään rikki perhettä ja puolison itsetuntoa pahimmalla mahdollisella tavalla.
Rehelliset ja reilut ihmiset ilmaisevat tyytymättömyytensä parisuhteeseen, koettavat parantaa sitä ja jos tuntuu toivottamalta, kertovat tämän puolisolleen ja hakevat eroa tai jatkavat vapaassa suhteessa. On typerää ja itsensä huijaamista väittää, että parisuhteen tila oikeuttaisi pettämisen. MIkään ei oikeuta noin inhottavaa tekoa. Pettäminen on aina nöyryyttämistä ja alistamista, henkistä väkivaltaa pahimmillaan. Siinä ei pilata vain parisuhdetta vaan myös pohja perheeltä ja se vaikuttaa aina lapsiin negatiivisesti. Sitä ei voi oikeuttaa milläään tasolla.
onko niihin juhliin meno hänestä fiksu veto vai ei. Vaimo ei voi sanella miehensä menoja tämän puolesta.
Suomessa ei kutsuta vaimoja/avokkeja naihin firman kesajuhliin ja pikkujouluihin?
Viina virtaa kylla ja sittenhan voi kaikenlaista tapahtua. Pyytamalla pyyydetaan etta jotain kurjaa tapahtuisi.
Tai vaihtoehtoisesti sopisin miehen kanssa, ettei puhu tai oleile naisen kanssa kahden kesken. Seurueessa voi hetken jutella yleisellä tasolla vaikka säästä, ei itsestään ja pikaisesti seurueen vaihto. Kylmät välit! Tilannetta käykööt läpi vain vaimon ja terapeutin ja mahd. miespuolisen ystävän kanssa.
se toinen nainen. Sanoit joidenkin hakevan tilaisuuksia luopumatta niistä vapaaehtoisesti. Jälkikäteen on helppo varmaan sanoa olevan pahoillaan ja häpeävän tilannetta. Mikä siinä tilanteessa tekee varkaan?
Pettämiselle on aina jokin syy ja jos sitä ei selvitetä, jää asia kyllä pahasti kesken ja vaivaamaan. "Se vain tapahtui" ei ole mikään syy... Ja tämä voi petetyn mielestä kuulostaa tietenkin todella pahalta, mutta ne syyt ei aina ole vain siinä pettäjässä. Parisuhteen huonoon tilaan tarvitaan kaksi. Ja kukaan ei petä, jos oma suhde on toimiva kaikilla osa-alueilla!!! Tämä nyt siis vain tällaisena omana kokemuksena.
Kyllä pettämisen syyt on nimenomaan ja vain siinä pettäjässä. Jokaisessa parisuhteessa on huonot ja hyvät aikansa, ja jokainen tekee omat ratkaisunsa miten huonona aikana toimii. Panostaako omaan parisuhteeseensa, vai hässiikö työkaveria. Antaako ihastuksen mennä pidemmälle vai ottaako välimatkaa.
Mitä jos petturi on yrittänyt? On kertonut, mikä hänen mielestään suhteessa on vikana. On pyytänyt puolisoa myös avautumaan. On hakannut päätä seinään, kun toiselta ei saa mitään vastakaikua. On järjestänyt kahdenkeskistä aikaa ja jäänyt telkkarille kakkoseksi. Jne. Ok, se pettäminen ei tietenkään ole ikinä oikein, ei todellakaan. Mutta jos kotona ei saa mitään huomiota vaikka päällään seisoisi, ei huomiota, ei läheisyyttä, ei muuta kuin kiukuttelua ja tylytystä, niin sitä voi ehkä humalassa erehtyä ottamaan sen huomion väärästä paikasta.
Mutta ei, petetyllä ei tietenkään ole mitään osaa eikä arpaa. Hän on elänyt täydellistä elämää ja parisuhdetta, vai kuinka?
Pettämiselle on aina jokin syy ja jos sitä ei selvitetä, jää asia kyllä pahasti kesken ja vaivaamaan. "Se vain tapahtui" ei ole mikään syy... Ja tämä voi petetyn mielestä kuulostaa tietenkin todella pahalta, mutta ne syyt ei aina ole vain siinä pettäjässä. Parisuhteen huonoon tilaan tarvitaan kaksi. Ja kukaan ei petä, jos oma suhde on toimiva kaikilla osa-alueilla!!! Tämä nyt siis vain tällaisena omana kokemuksena.
Kyllä pettämisen syyt on nimenomaan ja vain siinä pettäjässä. Jokaisessa parisuhteessa on huonot ja hyvät aikansa, ja jokainen tekee omat ratkaisunsa miten huonona aikana toimii. Panostaako omaan parisuhteeseensa, vai hässiikö työkaveria. Antaako ihastuksen mennä pidemmälle vai ottaako välimatkaa.
Järkevät aikuiset antavat lasten olla tietämättömiä asioista, joita he eivät voi käsittää. Mies petti, mutta meidän lapset ei mielestäni siitä kärsineet. Minä kärsin ja olen päässyt asiasta yli. Ap:n kannattaisi päästää mies juhliin, koska et voi ikuisesti vahtia miestä. Parisuhteessa ollaan loppujenlopuksi vapaaehtoisesti.
Siinä ei pilata vain parisuhdetta vaan myös pohja perheeltä ja se vaikuttaa aina lapsiin negatiivisesti. Sitä ei voi oikeuttaa milläään tasolla.
kanssaan itsetuntonsa saamista iskuista huolimatta, tai sitten tärkeämpää on se että ei enää koe pettymystä eikä itsetuntoa enää romahduteta. Tosi rakkaus ei etsi omaansa jne. Kuka teistä oikeasti rakastaa puolisoaan sanan varsinaisessa, aidossa merkityksessä?
Petä ihmeessä jos se on ainut vaihtoehtosi ja elämäsi on noin ankeaa! Jos älyn tai mielikuvituksen puute estää keksimästä mitään muuta keinoa. Tai jos haluat oikeuttaa pettämisesi ja polte on noin karu ja järkyttävä niin PETÄ PUOLISOASI ja ÄKKIÄ niin saat rauhan.