Millaiset (timantti)korvikset ostaisit?
Ajattelin ostaa itselleni myöhästyneeksi joululahjaksi korvakorut, mutta olen jotenkin jämähtänyt tietynlaisiin korviksiin enkä osaa muita katsoakaan. Nyt av:n koruasiantuntijat - apuanne kaivataan arkikorvisten löytämiseen. Kriteerit ovat tässä:
- valkokultaa/platinaa
- max. 400e (sulkee varmaankin platinan pois)
- ei riippuvat tai sitten hyvin vähän riippuvat
- mielellään timantti/timantteja
- nätit :D
Kommentit (5)
Niin isot timantit kuin budjetti antaa myöten.
ja etsi mieleisiä. Piristää kummasti päivää, kun käy esim kolmessa liikkeessä. Sanot vain että sait lahjarahaa ja tulit katsomaan mitä teillä on tarjolla. Lopuksi sanot kiitos, pitää miettiä kahvikupin ajan noiden kahden välillä, poistut liikkeestä ja menet seuraavaan. Kierooksen jälkeen tiedät valikoiman ja olet osannut rajata ostoksen muutamaan mieleiseen. Sitten vain valitsemaan!
Esimerkiksi Ciria sopisi hyvin arkeenkin.
Tammen korun valikoiman katsoisin myös.
Tai sitten etsisin jostain antiikkikaupasta aidot vintage-korut.
vintagekorvikset, koska uusiin jalometallikoruihin ja timantteihin liittyy aika paljon eettisiä ongelmia.
Kaikista pienimmät, yksinkertaiset timantit valkokullalla. Kun sitten vertasin niitä entisiini ja halvempiin, niin ne entiset olivat jopa paremmat - joten ehkä ostin turhaan. Mulla on kuitenkin neljä korvisreikää.
Mitä yksinkertaisempi sitä kauniimpi. Hinta ei ratkaise vaan se halvempi ja yksinkertaisempi voi olla todellakin parempi. Sama kävi mulle ketjun kohdalla.