Mikä soitin saa sinut haltioitumaan ja pakahtumaan ihastuksesta?
jos soittaja osaa soittaa hyvin... onko sellaista soitinti?
Kommentit (40)
Panhuilu saa mut todella liikuttumaan, myös kitara ja viulu oikeassa tilanteessa.
Taidokkaan kitransoiton kuunteleminen on liki uskonnollinen kokemus
Ajatellaan nyt sellaisia rumpaleita rock-musiikin piiristä, joilla on, tai oli, tyylitajua ja omaperäisyyttä. Tuplabassari ei suinkaan tarkoita – sen ei ainakaan pitäisi – että sitä käytetään koko ajan ja eritempoisissa kappaleissa. Kyllä Cozzy Powell oli erinomainen rumpali, ja hänen soittoaan on nautinnollista kuunnella.
Kitaristeja riittää, eikä päämäärätön tiluttelu aina ole paras vaihtoehto, vaikka sillä on paikkansa.
Tykkään vaan niin kovasti (ja barokkimusiikista).
Panhuilu jaa kakkoseksi, ja kauas.
ensimmäisenä tuli mieleen sello, poikkihuilu, alttoviulu ja piano. Myös metalofonit (useampi soittaja), harppu ja urut ovat upeita.
mutta sello, puupuhaltimet (etenkin oboe ja puolimatalat - matalat huilut), viulu, alttosaksofoni, marimba ja yllättäen kantele ja nyckelharpa menevät aika kärkeen. Erityisellä taidolla soitettu musiikki kyllä toimii muillakin soittimilla.
Alppitorvi
By the way, se intiaanien huilu on NOKKAHUILU.
myös panhuilu ja kaikki rumpusoittimet.
Tässä järjestyksessä. Livenä taidokas bassonsoitto värisyttää eniten, kitara jää kakkoseksi 6-0.
Kuorolaulu herkistää tosin enemmän kuin mikään yksittäinen soitin.
En tiedä miten kirjoitetaan. Pysäyttävä esim. Prodigyn yhdessä biisissä.
Alppitorvi
By the way, se intiaanien huilu on NOKKAHUILU.
Nokkahuiluja on monenlaisia.
Eika tartte edes huutaa.
Viulu, kun olen pari kertaa saanut kuulla erään tutun tutun soittavan... Upeaa kun ihminen osaa soittaa niin hyvin, meinasin itkeä kun se oli niin ihanaa!
myös saksofoni ja piano voivat olla vaikuttavia.
Levyjä, joilla olen ollut soittamassa on myyty yli 100 000 kappaletta.
M42