Aivan käsittämätöntä, että USA:ssa halutaan taas ottaa kidutus käyttöön
Minkälainen demokratia on sellainen maa, jota teloittaa ja kiduttaa ihmisiä?
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Cheney+ottaisi+vesikidutuksen+taas+…
Kommentit (8)
Miten niin "ottaa käyttöön"?
"Presidentti Barack Obama kielsi vesikidutuksen ja muut kovaotteiset kuulustelutekniikat heti valtaannousunsa jälkeen."
niin kauan kun sitä käytännössä johtaa maa, joka kiduttaa ja telottaa ihmisiä.
niin kauan kun sitä käytännössä johtaa maa, joka kiduttaa ja telottaa ihmisiä.
kidutus on käytännössä hyvin marginalista puuhaa.
Paljon tärkeämpi asia Suomelle on turvallisuus ja yhteistyö jota NATO edustaa. Valtaosa EU:n jäsenistäkin asuu jo NATOmaissa ja Suomi on mukana monissa NATOn toiminnoissa mukana -paitsi päättämässä asioista.
Eli tunteilu pois ja NATOon mukaan vaan.
niin kauan kun sitä käytännössä johtaa maa, joka kiduttaa ja telottaa ihmisiä.
kidutus on käytännössä hyvin marginalista puuhaa.
Paljon tärkeämpi asia Suomelle on turvallisuus ja yhteistyö jota NATO edustaa.
Turvallisuus ja yhteistyö = viedään "demokratia" väkivalloin sellaisiin maihin, joissa on öljyä?
24-sarjassa tehtiin propagandaa kiduttamisen puolesta.
Mulla loppui sen sarjan katsominen siihen.
Demokratiassa ihmiset saavat esittää mielipiteensä, vaikka miten ääliömäisiä, ilman että pää putoaa. Sinäkin saat täällä hurskastella ihan rauhassa ja puhua perättömyyksiä pelkäämättä, että joku tulee ovelle. Eikö olekin mukava olla maailman omatuntona?
Minkälainen demokratia on sellainen maa, jota teloittaa ja kiduttaa ihmisiä? <a href="http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Cheney+ottaisi+vesikidutuksen+taas+…" alt="http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Cheney+ottaisi+vesikidutuksen+taas+…">http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Cheney+ottaisi+vesikidutuksen+taas+…;
VARApresidentti jolla ei ole mitaan valtaa tehda yhtaan mitaan. Konservatiiveja vaan nyt kaivelee kun Obama teki bin Ladenista lopun ja Bush ei siihen pystynyt. Vaikertavat joka paiva mediassa etta olisi pitanyt antaa kunniaa Bushillekin ja miksi Obama ei mainitse hanen nimeaan.
Ja se joka mainitsi etta ollaan oljyn perassa voisi minulle kartasta nayttaa missa ne Afganistanin oljykentat ovat. Ja samalla vaivalla etsia vaikka googlesta miten paljon Irakin oljya tulee USAaan. Jaan mielenkiinnolla odottamaan.
Kidutus on ollut käytössä Guantanamossa koko ajan. Tideon bin Ladenin olinpaikasta saatiin kiduttamalla.
24-sarjassa tehtiin propagandaa kiduttamisen puolesta.