Vanhojentanssikilpavarustelu on edennyt uuteen vaiheeseen
Tytön luokkakaverilla oli 2 eri pukua vanhojentansseissa, eka eilen ja toinen tänään.
Kommentit (17)
molemmat jo kerran käytettyjä: toinen minulta toinen kaveriltani.
Meillä oli vain yksi vanhojenpäivä.
Ihme holhoamista. Kerrankin suomalainen haluaa ja osaa pukeutua, ja heti ollaan mäkättämässä.
Minulla oli aikanaan (1995) yksi koulun kauneimmista vanhojentanssipuvuista. Myös yo-juhlissa asuni oli valehtelematta kauneimmasta päästä. Molemmat olivat vaihto-oppilasvuoteni tuliaisia. Oli ihanaa pukeutua juhliin kunnolla, mikä osattiin rapakon takana jo 15 vuotta sitten. Vihdoin tapa on tullut tännekin!
-suihkurusketuksessa
-kestopigmentoinneissa
-ottamassa mani- ja pedikyyrit geeleillä
-kosmetologilla pari kertaa kasvohoidoissa
-sokeroinnissa
-kampaajalla värissä ja leikkauksessa
-kampaajalla kampauksessa
-osti kaksi pukua
-osti kahdet kengät
-osti kaksi laukkua
-osti kaksi kaulakorua
-osti kahdet alusvaatteet (!!)
Ihan käsittämätöntä prinsessailua, vaikka onkin aika ainutlaatuinen tapahtuma. Ei onneksi tämän perheen taloutta heilauta sinne eikä tänne.
Me etsittiin isovanhempien vinteiltä vanhoja vaatteita, kukaan ei ostanut tai ommellut mitään uutta. Oli vanhoja pukuja, lapikkaita, korkkareita, puoliturkkeja, mekkoja, käsilaukkuja, koruja..
Nyt varataan kampaajat ja mekot vuokrataan/teetetään jne...kallista
Siis miten ne oikein menee nykyään?
ehkä toinen käytetty, esim. siskolta peritty.
Jatkoillekin piti hankkia uusi pikkumusta. Näyttää tosin kyllä hyvältä. Ja pääasia että nuoret nauttivat elämästään, maksoi mitä maksoi.
Siis miten ne oikein menee nykyään?
ja vielä yhteinen koko kaupungille urheiluhallissa.
ehkä toinen käytetty, esim. siskolta peritty. Jatkoillekin piti hankkia uusi pikkumusta. Näyttää tosin kyllä hyvältä. Ja pääasia että nuoret nauttivat elämästään, maksoi mitä maksoi.
kuulemma rahaa paloi noin 1200 e kaksine meikkeineen, kampauksineen jne.
ap
vanhat tanssivat tänään päivällä muille oppilaille ja tänään illalla vanhemmille ja kylänmiehille. Joissakin paikoissa tanssitaan to-iltana ja perjantaina.
Höpö höpö, ei ollut noin vielä 15 v sitten. Tai ehkä joo jossain pääkaupunkiseudun eliittilukioissa, muttei muualla. Eikä tarvitsisi olla nytkään. Ihan älytöntä rahantuhlausta. Päivästä saa hienon vähemmälläkin. Eipä ole edes kummoinen tuon juhlimisen aihe. Häät nyt vielä ymmärtää, mutta vanhojenpäivä... Näistä teiniprinsessoista tulee varmaan sitten isompina niitä täydellisyyten pyrkiviä kammomorsiamia, joita saamme ihastella Satuhäissä.
Me etsittiin isovanhempien vinteiltä vanhoja vaatteita, kukaan ei ostanut tai ommellut mitään uutta. Oli vanhoja pukuja, lapikkaita, korkkareita, puoliturkkeja, mekkoja, käsilaukkuja, koruja.. Nyt varataan kampaajat ja mekot vuokrataan/teetetään jne...kallista
Mullakin oli mummon turkki, ja MTV:n pukuvuokraamosta puku... se oli ollut yhessä ohjelmassa eräällä senaikaisista Miss Suomista, eli aika sievässä kunnossa silloin olin. Koululta/tansseista lähdettiin suoraan jatkoille eli ei hankittu erikseen mitään biletysvaatteita.
Torstai iltana vanhemmille, mummoille, vaareille ja sisaruksille ja kummeille. Perjantaina tanssittiin sitten koko lukiolaisille erikseen ja yläastelaisille erikseen (muistaakseni heille oli 3 eri esitystä, jokaiselle luokka-asteelle omat).
Tämä ihan vaan sen takia, että meidän jumppasalin lava ei ollut mikään järin iso eli kaikki oppilaat eivät todellakaan olisi mahtuneet samalla kertaa katsomaan..
Meillä oli kyllä kaikilla samat vaatteet molempina päivinä. Ainut paska juttu tossa oli se, että yritti saada kampauksen pysymään hyvänä yön yli.
Me ei menty minnekkään jatkoille (kuten eivät muutkaan vanhat muina vuosina) vaan mentiin sitten silloin viikonloppuna tai seuraavalla viikolla Tukholman risteilylle.
Mun mekon oli tehnyt siskoni ja aika monen muunkin mekko oli siskon/kummin/äidin tms. Ja yhdellä tytöllä oli äitinsä HÄÄpuku! Ihan totta! Kaikki ihmettelivät sitä ja naureskelivat asialle..
Näin kaakossa vuonna 2000.
Vietetäänkös nykyään potkijaisia? Tuli vaan mieleen.
-sokeroinnissa
Mä oon sokeroinut töissä munkkeja, mutta ei taida liittyä tähän.
muistan omilta kouluajoiltani (= 20 vuotta sitten), että joillain oli silloinkin kaksi pukua. Eli ei taida olla uusi ilmiö.