Sain pukilta Dolce Guston. Ihana vempain
Kommentit (12)
Kunnon suodatinkahvia ja kunnon espressoa kuin noita nappikahveja. Mulla on pavuista jauhava Jura EN5-kahvilaite, jolla teen ihan kunnon kahvit silloin kun haluan sellaista. Maitovaahto tulee suoraan maitopurkista eikä jostain karseesta jauheesta.
Ja ollaan ihan ihastuneita siihen! Vähän arvelutti aluksi, että jos ne kahvit ym. ei oliskaan omaan makuun. Onneksi pelko osottautui turhaksi!
kahvikupillinen on omassa roskassaan. Mun mielestä on pöyristyttävää, että nykyään tuollaiset vempeleet menee edes läpi! Hävetkää!
myydäänkö niitä annoksia joka kaupassa, lähikaupoissakin?
Kahvikupille tulee kyllä enemmän hintaa kun tavallisella kahvinkeittimellä, ja roskaakin tosiaan paljon (ja kyllä tämä oikeasti soimaa oma-tuntoani).
Mutta: Meillä juodaan kahvia niin vähän, että menee kahvipaketteja hukkaan koska ne ehtivät jo vanheta ennen kun ovat edes puoleen väliin käytettyjä, eli siinä tulee myös paljon turhaa jätettä ja silloin kun juon kahvia, minusta on ihan kiva, että se voi olla jotain erikoiskahvia. Hintakaan ei haittaa, kun ei jokapäivä kahvia juo.
-2-
kupin hinta on noin 39 snt. Ei mielestäni kovin paha hinta, kun ovat erikoiskahveja.
5.15, ja siitä tulee esim Cappucinoa tai Latte Macchiatoa 8kupillista. Tuleehan siinä kupille jo hintaa.
Nillä joissa ei ole maitojauhe erikseen, esim Aroma, tulee vähemmän hintaa koska yhdessä pakkauksessa on sitten 16 kpl:tta.
tavallinen kahvi/Espresso/muut joihin tulee vain 1 kapseli n. 0,4e
kaakoa/cappuccino/muut joihin tulee 2 kapselia (eli se maitovaahto lisäksi) n.0,6e
tavallinen kahvi/Espresso/muut joihin tulee vain 1 kapseli n. 0,4e
kaakoa/cappuccino/muut joihin tulee 2 kapselia (eli se maitovaahto lisäksi) n.0,6e
eli nämä hinnat on tuolta https://www.dolce-gusto.fi/FI/Pages/dolcegusto-home.aspx
tavallisesta kaupasta ostettuna siis hintaa hiukan enemmän. Lisäksi pikkukaupoissa en ainakaan ole noihin kapseleihin törmännyt.
ole tarkoitus käyttää. Meillä menee paljon kahvia ja ihana olisi nautiskella erikoiskahvista terassilla tai keinussa.
Elämän nautintoja kunnon kahvi ja mansikkaleivos.
Raivaisin jo tilaa kaapin perälle popcorn-koneen ja piikkimaton yms menneiden joulujen "hittituotteiden" viereen.