Lasten kielten oppimisesta/opettelusta.
Minulla on 6-vuotias lapsi, joka on älyttömän innostunut kielistä ja oppii niitä nähtävästi melko helposti. Äidinkielenä on suomi, eikä aktiivisesti kuule muita kieliä arjessaan. On kuitenkin ensi syksynä aloittassa luokalla, jossa alkaa varhennettu espanja, eli siitä tulee hänen A1-kielensä. Englanti alkaa kolmannella ja ruotsi seiskalla.
Nyt hän on kuitenkin hurjan kiinnostunut tuosta englannista, kun sitä tietysti paljon kuulee ja näkee. Myös ruotsi kiinnostaa kovasti. Hän oppii nopeasti muistamaan sanat ja harjoittelee mielellään niiden ääntämistä ja kirjoittamista. Yrittää myös jatkuvasti löytää oikeita asiayhteyksiä sanoille ja muodostaa lauseita.
Eikö niin, että tähän pitäisi nyt tarttua? Kun se lasta kiinnostaa, niin sitähän saa ruokkia, eikö? Lapsi on näppärä tietokoneella ja tykkää lukemisesta, joten olen ajatellut hankkia kirjan tai kielipelin tms.
Onko teillä suositella hyviä kirjoja tai pelejä, jotka siis nimenomaan olisi tarkoitettu kielen oppimiseen? Ja mihin kieleen tässä nyt tarttuisi? Englanti vai ruotsi? Vai peräti molemmat? Itse osaan molempia erinomaisesti. Espanjan opetuksen saa koulu hoitaa :)
Kommentit (5)
Alkupolku Englanti. En tiedä vieläkö sitä myydään jossain. Samaa sarjaa on myös ruotsi, mutta siitä ei ole henk.koht. kokemusta.
Älä ota englantia ja ruotsia yhtaikaa. Päätä, kummalla aloitat.
Kun lapsi kiinnostuu noin vieraasta kielestä, voi innostusta hyvin ruokkia. Pistäydy kirjakaupassa, siellä on runsaasti esim. kaksikielisiä lasten kuvasanakirjoja, jollaisen kanssa voi aloittaa lapsi ihan omatoimisestikin sanojen tutkimisen.
Hanki kohdekielistä lastenmusiikkia. Tutkikaa yhdessä sanoituksia englanniksi, miettikää, mitä ne voisivat olla suomeksi. Opetelkaa yhdessä laulamaan lauluja. Siitä oppii lauserakenteita ihan huomaamattaan.
Opettele kertomaan lapselle tuttu satu englanniksi/ruotsiksi. Kerro se hänelle samalla piirtäen sadulle kuvitusta tai näyttele satu kohdekielellä käyttämällä lapsen leluja "näyttelijöinä". Älä selitä satua tai sanoja samalla suomeksi vaan kerro vaikka "Once upon a time there was a FOX. (piirrä ketun kuva tai näytä kettulelua) This is the FOX." jne. Sadut saa aluksi olla aika simppeleitä.
Opetelkaa yhdessä ulkoa runoja kohdekielellä.
Tee sanakortteja. Piirrä tai liimaa niihin kuva ja sana kohdekielellä, laita kortin toiselle puolelle sana suomeksi. Keksikää erilaisia tapoja pelata näillä korteilla.
Nimetkää kohdekielellä kotinne esineistöä. Kirjoita postit-lapuille vaikka fridge, door, couch ja liimaa laput kyseisen esineen päälle. Näin sanat ovat aina esillä.
Kielen opiskeluun liittyy myös kohdekulttuurin tuntemus. Tutkikaa suomeksi tietoja kohdemaasta kirjoista ja netistä. Katsokaa, koska tvstä tulee aiheesta dokumentteja. Suunnitelkaa matka Lontooseen tai Tukholmaan huolella: missä haluatte käydä, missä syödä, mitä sanastoa tai fraaseja liittyy esim. ravintolassa asioimiseen...
Ja sitten voitte leikkiä kauppaa, ravintolaa tai museovierailua kotona kohdekielellä.
ja pyrkisin itse hyödyntämään tuon. Eli rohkeasti vain uutta kieltä käyttämään. Etsisin ehkä kielikylpy- tai ruotsin/englannin kielisen eskarin.
Buu klubbenia katsomaan !
ihan suomenkielisenä, mutta aloitetaan kielikylpyä kotona :) Tästähän tulee hauskaa!
pönttö, kun edes kelaan tällaisia ;) Ehkä me vain hyppäämme ratikkaan ja lähdemme kirjakauppaan :)