Ärsyttää nukkua käytetyissä lakanoissa...
Anoppilassa on tapana, että yövieraille ei vaihdeta puhtaita liinavaatteita, vaan pitää nukkua samoissa, kun miehen sisarusten perheiden yövieraatkin on nukkuneet. Ei ne nyt likaisia ole, tai mitenkään mytyssä, mutta ei pesun jäljiltäkään. Suhteen alkuaikoina kun olimme anoppilassa enemmän, vaihtelin itse kaapista puhtaat lakanat, en tiedä huomasiko talonväki. Enää en ole kehdannut, kun käymme heillä niin harvoin ja peti on yleensä jo pedattu valmiiksi. Kai sitä voisi ottaa omat lakanat mukaan ja vaihtaa ennen nukkumaanmenoa, mutta en ole kehdannut ja viitsinyt. Lapset kuitenkin paljastaisi. Muilla tällaista ongelmaa? Ja vielä huomautus, meidän piireissä ei ole tapana viedä lakanoita mukaan yökylään mentäessä.
Kommentit (17)
lakanoissa. Ottaisin omat mukaani, jos eivät sanomisesta ymmärtäisi vaihtaa. Yök.
peitto (pussilakana) vielä menee mutta aluslakana ja varsinkin tyynyliina kuuluvat mielestäni ehdottomasti vaihtaa.
ja ne otamme aina mukaan appivanhempien mökille, koska siellä sängyissä on samat lakanat varmaan koko kesäkauden ja niissä nukkuu ties ketkä sukulaiset. Tosin makuupusseistamme tulee aina sanomista, "miksi te nyt makuupussit tuotte, ei täällä kylmä ole ja peittoja riittää"...ap
Mitä teit niille sängyssä valmiina olleille? Heitit roskiin? Laitoit kaappiin puhtaiden sekaan?
Suhteen alkuaikoina kun olimme anoppilassa enemmän, vaihtelin itse kaapista puhtaat lakanat, en tiedä huomasiko talonväki.
Minäkin jouduin kerran nukkumaan kaverillani vanhoissa lakanoissa, joissa oli kuulemma edellisenä yönä nukkunut joku sen toinen kaveri, joku karvainen äijä. :D Lakanat oli ihan rytyssä ja kyllä mua vähän yökötti mennä niihin nukkumaan. Ties mitä pervoja yöunia sekin oli nähnyt ja eritteitä eritellyt. Noh, ihan hyvin nukuin yöni. Onneksi minun anoppilassa ei ole tuota ongelmaa!!! Ihan oman sängyn ja puhtaat lakanat olen aina saanut, tai lakanat joissa olen itse viimeksi nukkunut.
Jos olisin ap, niin ottaisin omat lakanat mukaan. Kyllä sitä nyt hätätapauksessa nukkuu vanhoissa lakanoissa, mutta kyllä sinulla on oikeus vaihtaa puhtaat lakanat ilman, että anoppi hermostuu.
Mitä teit niille sängyssä valmiina olleille? Heitit roskiin? Laitoit kaappiin puhtaiden sekaan?
Suhteen alkuaikoina kun olimme anoppilassa enemmän, vaihtelin itse kaapista puhtaat lakanat, en tiedä huomasiko talonväki.
Laitoin kaappiin, jossa vieraspeittoja yms. säilytettiin, sieltä sitten sai käyttää, joka tahtoi :) ja joskus muistan vieneeni likapyykkikoriin.
Meillä on kanssa muutama kyläpaikka joissa tarjotaan vähän nukuttuja lakanoita... Yök. Ja siis tätä tekee myös nuoret +-30v ihmiset. Mä en tajua, mä en kehtais ehdottaa vieraille nukkumista likaisissa lakanoissa!
Mökki on mun vanhempieni ja mun tädin+hänen miehensä yhteinen. Mun miehelle ja mun serkun miehelle toi on siis "anoppila". Kumpikaan ei ole vielä kehdannut valittaa sosiaalilakanoista, ja veikkaan ettei valitakaan.
Mökki on mun vanhempieni ja mun tädin+hänen miehensä yhteinen. Mun miehelle ja mun serkun miehelle toi on siis "anoppila". Kumpikaan ei ole vielä kehdannut valittaa sosiaalilakanoista, ja veikkaan ettei valitakaan.
Yksi vaihtoehto on, että ostat jostain tosi halvat peitot, tyynyt ja pussilakanat ja hommaat niitä varten jonkun kopan anoppilaan. (Esim. Ikeassa on halvalla) Sanot anopille, että me tuotiin omat peitot, niin ei tarvitse aina vaihtaa ja pestä meitä varten lakanoita. Jätät peitot sinne säilöön ja kirjoitat päälle vaikka lapun, että "teidän peitot". Luulisi, että antaa tuoda jonnekin sängyn nurkkaan tai alle säilöön.
Esim, tytär jos nukkuvat meidän sängyssä sanoo ei tarvitse vaihtaa. Olen ne vaihtanut, joku päivä ennen tuloa.
Siellä ei lakanoita vaihdeta jokaisen kävijän jälkeen
Miten te voitte nukkua hotellissa? Siellä ei lakanoita vaihdeta jokaisen kävijän jälkeen
Siellä ei lakanoita vaihdeta jokaisen kävijän jälkeen
Joo eipä niin... ja pyyhkeetkin vaihdetaan vaan kerran viikossa. Vessapaperi ripustetaan kuivumaan tangolle, niin ei tarvitse seuraavan käyttäjän märkään paperiin pyyhkiä.
olen nukkunut JOKA YÖN puhtaissa lakanoissa! Siis jos olen vaikka kolme yötä, on lakanat vaihdettu puhtaiksi joka yötä varten.
Millaisissa hotelleissa te oikein yövytte, jotka väitätte nukkuvanne edellisten kävijöiden lakanoissa? :OD
mä ilmoitan aina hotellissa, ettei lakanoita vaihdettaisi meidän vierailumme aikana. Mun mielestäni se on jo älytöntä tuhlausta, että meidän perheelle kulutetaan kolmet lakanat kolmen yön aikana, saati että seitsemät, jos viikko majaillaan. Puhtaisiin lakanoihin mennään ja seuraava saa puhtaat, mutta meille niitä ei kyllä millään järjellä kannata kesken ruveta vaihtamaan.
kovin likaisia ole tms. Jotenkin vaan vastapestyt kuuluu yövieraille. Tosin itsekin lipesin tästä, kun meillä viimeksi oli yökyläilijöitä. Oma tyttöni oli nimittäin nukkunut 2 yötä vierassängyssä, joten peitto ja lakana oli hänen jäljiltä, enkä jaksanut vaihtaa niitä, kun oli monta muutakin petipaikkaa laitettavana ja olen viimeisillä raskaana.