Suositelkaa luettavaa!
Pidän elämänkerroista, tosi tapahtumiin perustuvista kirjoita, kirjoista kertoen eri kulttuureista. Pidän myös sitten hömpästä.
Kommentit (15)
Mahtaisitkohan pitää kirjeenvaihdosta? 50-luvun tytöt ja 50-luvun teinit. Mun ihan lemppareita
lukenut, kun teet garda, enkä jaksa yhtään enempää sivistystä ;)
Just sain luettua Sophia Kinsellan salaisuuksia ilmassa. Oli viihdyttävä kirja. Suosittelen, kuin myös muita hänen kirjojaan, joita esim himoshoppaaja-sarja.
Vähän korkealentoisempaa olisi Paolo Coehlo, jotka mulla listalla, kunhan taas pystyn enempi keskttymään
viime kesänä lueskelin Torey Haydenin kirjoja eriytisopettajan kokemuksistaan hyvin vaikeiden ja häiriinyneiden lasten opettjana. Mielenkiintoisia ja pitävät otteessaan, vaikkain vähän surullisia, kun perustuvat ilmeisesti tositarinoihin. 4
Ota kiinni jos saat elämänkerran, kijoittanut Frank Abagnale. Se jos mikä todistaa kuinka todellisuus on tarua ihmeellisempää.
Hyvää historiallista hömppää on minusta Ken Folletin Taivaan pilarit ja Maailma vailla loppua. Olin ihan pettynyt kun Kingsbridgen katedraalia ei ole olemassakaan.
Tuhat loistavaa aurinkoa voisi olla sinulle sopiva, Kenties myös Kyllikki Villan Vanhan rouvan lokikirja tai Tyttö Sodassa. Olisikohan Virginia Woolfin Orlando mielestäsi mukava elämäkerta. Se on sellainen kuvitteellinen elämäkerta, mielestäni ihana kirja muttei kyllä yhtään hömppää.
Kyseessä on kirjailija, jonka teokset ovat jakaneet mielipiteitä rankasti. Tyyli on äärimmilleen yksinkertaistettu ja kirjoissa on satukirjatyylille omninaisia "opetuksia" ja elämänohjeita. Kannattaa lukea jokin niistä ja punnita sitä oma mielipiteensä. Itse en syttynyt Alkemistille enkä Piedrajoen rannalla istuin ja itkin -kirjalle, mutta Yksitoista sekuntia lukeutuu mielestäni luettaviin Coelhon kirjoihin. Minulle hömppää ja kesälukemista edustavat myös Virpi Hämeen-Anttilan ja Anna-Leena Härkösen kirjat.
Coelhosta on juuri julkaistu elämäkerta, jos kirjailija hahmona kiinnostaa kirjallisuutta enemmän. Suosittelen myös Chen moottoripyöräpäiväkirjojen molempia osia, tosin olet varmaankin ne jo lukenut. Myös Helena Sinervon Runoilijan talossa on lukemisen arvoinen.
Tai jos tuolla nimellä ei saa kirjastosta, tsekkaa "Tyhjentävä vastaus". Kirja julkaistiin tuolla nimellä ennen leffan tekoa, mutta sen jälkeen painetut ovat samalla nimellä kuin leffa. Elokuvaa en ole nähnyt, mutta kirjasta pidin hurjasti, vaikekn odottanutkaan siltä paljon.
Kertoo naisesta, jonka lapset isä vei vaimoiksi Jemeniin. Miten hän yrittää saada lapset sieltä pois.
Myös tytär on kirjoittanut kirjan Zana Muhsen-Myyty!
Taisi olla ainoa joka pääsi pois.
tätä minäkin suosittelisin. Todella mukaansatempava ja ajatuksia herättävä. Viihdyttävä mielenkiintoisen tarinansa vuoksi.
Sujata Massey: Rei Shimura-kirjat
Stieg Larsson: Millennium-trilogia
Fred Vargas: kaikki kirjat
Tämän kirjan luin kesällä. Ihanaa hömppää, mutta taitaa olla ainakin ripaus totta.
http://yle.fi/uutiset/kulttuuri/2008/10/kevyt_sinkkukertomus_on_uudenla…