Oletko sinä tällainen kuski?
http://www.iltalehti.fi/autot/2010031811321088_au.shtml
ampereella erityisesti suojateiden eteen pysähtyneiden autojen ohittaminen on aivan hulvatonta, Pirkanmaan poliisista kuvaillaan. Ajokulttuuriin on poliisin mukaan saatava muutos, jotta vaaratilanteilta, vammautumisilta ja pahimmillaan kuolemantapauksilta vältyttäisiin.
- Surullisinta on se, että pienimmät tielläliikkujat, joiden havaintokyky on vielä rajallinen, ovat vakavimmassa vaarassa näissä tilanteissa. Pienen lapsen ei voi olettaa ymmärtävän, että jos yksi autoilija päästää hänet tien yli, viereistä kaistaa tuleva ei välitä suojatiestä tuon taivaallista, poliisin tiedotteessa todetaan.
Suojelusenkeli ehti paikalle - tällä kertaa
Autoilijoita herättelevä poliisi kertoo tiedotteessaan tapauksesta, joka kuvaa osuvasti sitä, miten vähän autoilijoiden korvien välissä pahimmillaan liikkuu. Tapaus sattui reilu viikko sitten, 10. maaliskuuta, Tampereen Multisillassa, Lempääläntien ja Multiojankadun risteyksessä.
Näin poliisi kertoo:
Kuorma-auto oli pysähtynyt suojatien eteen, ja 9-vuotias tyttö lähti ylittämään suojatietä. Kuorma-auton vieressä olevaa kaistaa ajanut henkilöauto ohitti kuorma-auton pysähtymättä, ja törmäsi tyttöön. Tyttö lensi törmäyksen voimasta risteysalueelle keskelle katua.
Pienemmilläkin nopeuksilla ajettaessa kuka tahansa suojatietä ylittävä henkilö on todellisessa terveyden- ja jopa hengenvaarassa tällaisessa tilanteessa - niin lapsi kuin aikuinenkin.
Tällä kertaa taisivat suojelusenkelit olla tytön mukana, ainakaan paikan päälle saapuneet sairaankuljettajat eivät havainneet vakavia vammoja.
Surullinen taistelu jatkuu
Varsinainen suojatiesäännösten tehovalvonta jatkuu Pirkanmaalla vielä ensi viikon ajan. Pirkanmaan poliisi kiinnittää erityishuomiota suojatiesäännösten valvontaan jatkossakin. Toivottavasti ajokulttuurin muutos tässä tärkeässä asiassa rantautuu myös Tampereelle, missä reilun viikon kestänyt valvontaisku on tuottanut seuraavat tilastot:
* Sakolla on jouduttu puuttumaan suojateihin liittyvien säännösten rikkomiseen 42 kertaa.
* Sakoista yhdeksän liittyi tilanteisiin joissa ajoneuvon kuljettaja ei ollut antanut esteetöntä kulkua suojatiellä olevalle, tai suojatielle astuvalle jalankulkijalle.
* Yksi sakko kirjoitettiin jalankulkijalle, joka oli kävellyt päin punaista valoa.
* 32 sakoista on annettu autoilijoille, jotka ovat ohittaneet suojatien eteen pysähtyneen ajoneuvon pysähtymättä.
Kommentit (3)
eli en ole.
Tuon uutisen luettuani oli pakko miettiä että kuka ei oikesti ymmärrä pysähtyä jos viereiselläkin kaistalla on auto pysähdyksissä?
-ap
Mutta en tietenkään tarkoituksella.
Itseasiassa aloin ihan muistelemaan, että olenkohan oikeasti edes tajunnut pysähtyä.
Toivottavasti olen toiminut aina alitajuisesti oikein.. ainakaan en ole jalankulkijan päälle koskaan ajanut, tai edes meinannut ajaa.
Toivottavasti niin ei koskaan käykään.
Täytyykin oikein paremmin alkaa keskittyä tuolla liikenteessä.
eli en ole.