AMK-lehtorin palkka?
Olen miettinyt alan vaihtoa opetuspuolelle. Kuinka paljon ansaitsee AMK-lehtori (laskentatoimen opettaja) kuukaudessa, peruspalkka? Siihen päälle taitaa olla mahdollista ottaa lisätunteja, mikä niiden vaikutus on palkkaan?
Itselläni työkokemusta alan työstä yksityiseltä puolelta 10v ja akateeminen lopputukinto (Laskentatoimen KTM). Olenko myös oikeutettu ikälisiin? Nämä kuntapuolen palkkausasiat ovat vähän hakusessa, kun olen aina ollut yksityisellä puolella....
Kommentit (30)
Tosiaan ollaan vuosityöajassa eli lähiopetuksellinen aika on aika tiukka. Itsellä tässä periodissa 22/h/opetusta viikossa, siihen muut työt, sähköposti, kokoukset, suunnittelu, opinnäytetyönohjaukset, pääsykokeet jne. Eli kyllä se viikkotyöaika on sama kuin yksityisellä sektorilla. Tosin osan työntekemisen paikka on vapaa ja nuorten ihmisten kanssa tyskentelystä saa virtaa.
Amk-byrokratia on sitten suoraan DDR:stä. Lomakkeita lomakkeiden päälle ja sitten ne vielä muuttuu jatkuvasti.
käsittääkseni sen voi suorittaa heti työn vastaaottamisen jälkeen?
Tuo palkkaus on kyllä yllättävän hyvä, siihen nähden, että lomia on vuodessa kiitettävästi. Itse ansaitsen tällä hetkellä erittäin vaativissa asiantuntijatehtävissä teollisuudessa 3800e/kk, vuodessa 5 vkoa lomaa, jotka täytyy pitää 3-4 pätkässä eli tuntuu kuin lomaa ei olisikaan ja viikkotuntimäärä teoriassa 37,5. Tosin tällä viikolla on taas tullut tehtyä noin 45h.
Nuo 1600 tuntia kai sisältävät laskennallisesti tuntien valmistelu ja tenttien korjaukset?
Kertoisetko minkä pituisia todellisuduessa työpäiväsi ovat ja todellinen viikkotyötuntimäärä?
Ja ota huomioon, että lähiopetusta on 32 viikkoa vuodessa, siihen intensiiviviikot yms. päälle. Lomat on aivan samat, työt vaihtelee. Eli kyseessä on eri sopimus kuin peruskoulussa tai toisella asteella.
kuva lehtorin työstä? Vai onko se vain katsojan silmässä?
Mun naapurini, nainen n. 40v, on amk-lehtori, opettaa tradenomeja. Tunnen hänet hyvin ja tiedän miten pitää lomiaan. Viime kesänä oli 10 viikkoa kesälomalla ja valitti kuinka nopeasti meni loma eikä ole motivaatiota mennä töihin. Ja tosiaankin oli lomalla eikä tehnyt mitään, olin itse äippälomalla samaan aikaan ja tiesin hyvin mitä tekee. Lisäksi naapuri hehkuttaa kuinka on kiva kun on syysloma, joululoma ja hiihtolomakin päälle ja saa olla alakouluikäisten lastensa kanssa lomat yhdessä ja ei hän tälläkään viikolla ole tehnyt muuta kuin lomaillut...
Vai meneekö hän sieltä missä rima on matalin? Näyttää sekin riittävän.
Kyllä pätevyyden voi suorittaa työn ohessa.
Palkkaus on ihan hyvä, kun ajattelee niitä lomia. Lomat tosin alkavat vasta juhannukselta, eli ei se koko kesää ole. Ja moni joutuu hiihtolomalla valmistelemaan seuraavan viikon tunteja jne. Ja sairasloma on tuntematon käsite: jos olet sairaana tänään, niin huomenna sinun pitää tehdä tämänkin päivän työt. Sijaisia ei koskaan palkata.
Tuo 1600 tuntia siis koostuu palasista. Jos yksi opintojakso on 3 op, niin siitä saan 80 tunnilta palkkaa. Lähiopetusta siinä voi olla 4 h viikossa kahdeksan viikon ajan. Lopput 40-50 tuntia sitten jää käytettäväksi tuntien valmisteluun, tehtävien suunnitteluun ja korjauksiin.
Kun pidät 1,5 tunnin opetuksen, niin sen valmisteluun menee 2-6 tuntia. Parhaimmillaan ole valmistellut 3 tunnin opetusta 15 tuntia...oli vaikea aihe.
Opetus on periodeittain. Tämä tekee sen, että välillä on todella kiireinen periodi, välillä löysempää. Tämä alkuvuosi on minulla ollut sairaan kiireinen. Minulla on kuusi kurssia ollut menossa. Ensi periodissa minulla on vain yksi ainoa kurssi.
Parasta tässä työssä on vapaus. Työn voi tehdä haluamallaan tavalla ja aika usein haluamassa paikassa. Tällä hetkellä olen kotona, pitäisi alkaa tarkistaa tenttejä.
MInulla on aika pienet koululaiset, joten pyrin tekemään työpäivää klo 8.30-14.30. (Tosin vielä kotiin tullessani vastaan sähköposteihin). Välillä teen 12 tunnin työpäivän tasatakseni työkuormaa.
Mutta kun tuo periodi vaihtuu ja opetusta on vähän, pystyn tekemän lyhyttä työpäivää koko ajan.
Yliopettajan palkka on jotain 4500 euron paikkeilla. Noin.
Hän on varmaan ollut pitkään jo lehtorina. Ensimmäinen vuosi on helvetillinen uudelle opettajalle. Moni lopettaa kesken, koska eivät jaksa sitä työmäärää. Toinen vuosi on jo helpompi. Mutta kun ei tarvitse suunnitella ja valmistella, vetää samaa vuosi vuoden jälkeen, niin se helpottuu ja pystyy keskittymään lomiin.
Ja aine vaikuttaa. Matikan opella on helppoa. Mutta laskentatoimen opettajat kyllä meillä joutuvat tekemään työtä aika lailla.
Opetus loppuu toukokuussa, mutta lomamme alkaa vasta 18.6. Tämä kesäkuu on tarkoitus käyttää itsensä kehittämiseen ja seuraavan vuoden opetuksen suunnitteluun. Ehkä naapurisi vain lomailee tälläkin ajalla?
kuva lehtorin työstä? Vai onko se vain katsojan silmässä? Mun naapurini, nainen n. 40v, on amk-lehtori, opettaa tradenomeja. Tunnen hänet hyvin ja tiedän miten pitää lomiaan. Viime kesänä oli 10 viikkoa kesälomalla ja valitti kuinka nopeasti meni loma eikä ole motivaatiota mennä töihin. Ja tosiaankin oli lomalla eikä tehnyt mitään, olin itse äippälomalla samaan aikaan ja tiesin hyvin mitä tekee. Lisäksi naapuri hehkuttaa kuinka on kiva kun on syysloma, joululoma ja hiihtolomakin päälle ja saa olla alakouluikäisten lastensa kanssa lomat yhdessä ja ei hän tälläkään viikolla ole tehnyt muuta kuin lomaillut... Vai meneekö hän sieltä missä rima on matalin? Näyttää sekin riittävän.
Amk:n opettajan palkka riippuu työvuosista ja onko pedagogiikan opinnot suoritettu. Palkasta vähennetään aina 6% jos pedagogista pätevyyttä ei ole. Opettajan palkka 4 vuoden työkokemuksella on 3066€, 7 vuoden työkokemuksella 3188€, 10 vuoden työkokemuksella 3570€ ja 15 vuoden työkokemuksella 4070€. Yliopettaja puolestaan tienaa noin 500€ kuukaudessa enemmän kuin tavallinen opettaja esim. 10 vuoden työkokemuksella yliopettajan palkka on 3983€.
Oppilaat van ryhmätöihin ja ite karataan kahville.Koulutuspäiviä ja lapsentakia sairauspoissaoloja ja niitä ei korvata opiskelijoille mitenkään.T AMKssa opiskeleva oppilas.
nuo AMK-open paikat on todella haluttuja. Siis virat. Parhaiten sellaisen saa, jos roikkuu tuntiopettajana tai pitää jotain yksittäisiä kursseja vuosia. Suoraan, kylmiltään lehtoraatin saaminen on vaikeaa. Lisäksi sinne on tunkemassa tohtoreitakin, joita usein suositaan, vaikka mielestäni käytännön kokemusta myös arvostetaan. Tiedän sen ihan siitä, että ex-mieheni oli lisensiaatti ja teki väittäriä. Oli ollut töissä yksityisellä vuosia ja sitten yliopistolla vetänyt kursseja. Ei päässyt edes haastatteluun.
Mutta aina joku saa ja kannattaa yrittää kuitenkin.
nuo AMK-open paikat on todella haluttuja. Siis virat. Parhaiten sellaisen saa, jos roikkuu tuntiopettajana tai pitää jotain yksittäisiä kursseja vuosia. Suoraan, kylmiltään lehtoraatin saaminen on vaikeaa. Lisäksi sinne on tunkemassa tohtoreitakin, joita usein suositaan, vaikka mielestäni käytännön kokemusta myös arvostetaan. Tiedän sen ihan siitä, että ex-mieheni oli lisensiaatti ja teki väittäriä. Oli ollut töissä yksityisellä vuosia ja sitten yliopistolla vetänyt kursseja. Ei päässyt edes haastatteluun.
Mutta aina joku saa ja kannattaa yrittää kuitenkin.
etenkin yliopettajien paikat on jonkun tietyn puolueen mandaatteja. Paikat jaetaan valtuuston voimasuhteiden mukaan, ellei täyttö ihan törkeästi riko pätevyysvaatimuksia ja lakeja.
Niissä määritellään ihan tutkimusalueetkin just prikulleen halutun tyypin mukaan. Tavallaan virka on pedattu jo valmiiksi tietylle ja se haluttu on luonnollisesti pätevin, kun "sattuu" olemaan juuri tasan erikoistunut niihin haluttuihin alueisiin.
t:13
Niissä määritellään ihan tutkimusalueetkin just prikulleen halutun tyypin mukaan. Tavallaan virka on pedattu jo valmiiksi tietylle ja se haluttu on luonnollisesti pätevin, kun "sattuu" olemaan juuri tasan erikoistunut niihin haluttuihin alueisiin.
t:13
Järjestetään lain vaatima haku täysin lain kirjaimen mukaan, mutta paikka on pedattu jollekin joka on jo tiedossa.
onpa hirvee palkka tekmättömästä työstä - Oppilaat van ryhmätöihin ja ite karataan kahville.
mutta kyllä ainakin minulla yliopistossa on paljon enemmän töitä, jos teetän opiskelijoilla ryhmätöitä kuin jos pidän tavallisen luennon. Niiden ryhmätöiden aiheet kun pitää ensi keksiä, eikä se ole yleensä ihan helppoa. Lisäksi pitää miettiä sopiva lähdemateriaali ym, koska eivät ne opiskelijat saa mitään järkevää aikaiseksi, jos heidän pitää miettiä kaikki lähdemateriaali itse. Yleensä myös opiskelijat tarvitsevat aika paljon neuvoja ja ohjausta ryhmätöiden tekemiseen, ja lisäksi ne työt pitää vielä tarkistaa ja arvostella.
Opiskelijoita tai heidän töitään ei arvostella, vaan arvioidaan...
Tämä on ehkä suurin anti joka itselle jäi pedagogisista opinnoista mieleen :)
Olen toiminut yliopettajana nyt noin 4 vuotta, ja viihdyn erinomaisesti. Palkka on hiukan yli 5000 €/kk. Poliittisista mandaateista kuulin ensimmäistä kertaa. Itse en ole poliittisesti aktiivinen, eiväkä poliittiset nimitykset koske ainakaan minun ammattikorkeaani. Työ itsessään on kivaa ja kiinnostavaa, ja minustakin lomakausia on varsin runsaasti verrattuna mihin hyvänsä muuhun ammattiin (joku luetteloikin niitä aiemmin keskustelussa). Ja kuten yllä joku mainitsikin, ensimmäinen vuosi koetaan raskaaksi, sillä kaikkea tehdään ensimmäistä kertaa ja pääsääntöisesti opetellaan samalla useimmille tulijoille uusi, opettajan ammatti. Peda-pätevyydestä on hyötyä hakiessa, mutta jollei sitä ole, sen voi suorittaa jossain annetussa aikaraamissa (esim 2 v) rekrytoinnin jälkeen töiden ohella. Peda-pätevyys suoritetaan ammatillisessa opekorkeassa ja sen laajuus on 60 ECTS. Oma taustani ennen AMK:a oli liikkeenjohdon konsultti ja koulutukseltani olen kauppatiet.tohtori.
Onko 5 th euron palkka hyvä pitkästä koulutuksesta? itse olen nainen ja myyntipäällikkönä kaupallisella alalla, muutama alainen, opistopohjan merkonomin pikalinja käyty palkka keskimäärin 5600 e/kk. Itsenäinen työ kunhan homma toimii ei nokka pokkaa "viroista"
nimimerkillä .elämä on :)
No kyllä meidän amkissa ainakin on ihan sääntönä se, että arvioinnit ilmestyvät winhaan kolmen viikon kuluessa tentistä tai tehtävän jätöstä. Eikä niitä siitä yleensä venytetä. Kerran olen kolmen vuoden aikana joutunut yhdeltä opelta pyytämään arviointia, kun ei ollut sairasloman takia sitä tehnyt ajoissa.
Ja hyvätasoinen opetus meillä. Joidenkin enkku hiukan sucks. Mutta aiheestaan tietävät paljon. Hirmuisoja palkkoja näkyvät saavan. Tuota en ennen tiennytkään.
Meillä on ainakin tulossa uusi Ops 2010 eli kaikki opetus menee uusiksi syksyllä. Ja itse opetan viidessä eri koulutusohjelmassa ja jokaisessa eri opsi. Mutta kukin taaplaa ja hoitaa hommansa tyylillään.
Opiskelijapalautteista sen kyllä kuulee, jos on luutunut paikoillee. Ja tosiaan sijaisia ei tunneta.
Onko sinulla pedagogista pätevyyttä? Jos ei, niin se laskee palkkaa 7 prosentilla. Ja ilman tätä pätevyyttä et voi saada lehtoraattia, tosi määräaikaisuutta saa tehdä.
Jos on kaikki pätevyydet, niin palkkaus lähtee jostain kolmesta tonnista. Ikälisiä taitaa tulla viidesti. Noilla ikälisillä palkka olisi jotain 3500-3700 (miinus 7 % pätevyyden puuttumisesta).
Meillä on vuosipalkka, eli vuodessa on tehtävä 1600 tuntia: yhdestä 3 op:n kurssista saa palkkaa 80 tuntia, kokouksiin varataan aikaa 100 tuntia jne.
Tuo 1600 tuntia on aika paljon töitä, eli ei siihen lisätunteja enää mielellään kukaan ota. Paitsi sellainen, joka on vuosikausia vetänyt omalla painollaan samoja kursseja. Jos vuositunnit menevät yli,niin saa yksinkertaisen palkan, ei ylityökorvausta.