Tupakka&viina on kuulemma koukuttavampaa kuin
kannabis! Se on tutkittu juttu ja silti kannabiksen käyttöä paheksutaan, koska se on "huume".
Alkoholin ja kessun käyttö jotenkin normaalia.
Monella olisi iso apu jatkuviin särkyihin ja kipuihin. jÄRKI käteen tässä asiassa
Toivottavsti asenteet muuttuu faktojen tarkastelun jälkeen. Toki aina on sitten niitä väärin käyttäjiäkin
Kommentit (49)
tupakan riippuvuus on verrattavissa heroiiniriippuvuuteen.
Päinvastaisiakin tutkimuksia on. Uskokoon kukainenkin mitä lystää. Huume on kuitenkin huume.
niin se taidettaisiin myös luokitella huumeeksi.
Onko hyväksyttävää käyttää kannabista Amsterdamin Coffee House-paikoissa?
THC:n sekottama pilven polttaja sekoilee !!!!
ja se, että ne ovat vaarallisempia kuin tyhmät tajuavat, ei tarkoita, että kannabiskaan olisi silti turvallisempaa. Ne kaikki vaikuttavat persoonallisuuteen ja aivokemiään tavalla, joka ei palaudu. Ne kaikki vaikuttavat arviointikykyyn ja kaikki koukuttavat sekä fyysisesti että psyyykkisesti. Ne kaikki aiheuttavat myös elimellisiä vaurioita maksassa ja sisäelimissä.
Sehän on piriste ja koukuttaa myös aika kivasti.
kannabikseen. Eikä kahvista ole sellaisia terveydellisiä seurauksia kuin kannabiksesta. Se on aivan päivänselvä asia.
Kahviin ei ikinä jää koukkuun siten kuin vaikkapa kannabikseen. Eikä kahvista ole sellaisia terveydellisiä seurauksia kuin kannabiksesta. Se on aivan päivänselvä asia.
Se on ihan totta, koska kahvi on paljon vahvempi aine kuin kannabis. Ainoa, missä kannabis on vahvemmin vaikuttava on se välitön vaikutus, lähinnä rentouttava.
Kahvi taas on voimakas stimulantti, aiheuttaa pahimmillaan sydämentykytystä ja tärinää. Ja kahvin fyysiset vieroitusoireet jokainen litkijä tietää: väsymys, päänsärky ja kahvinhimo.
Kahviin ei ikinä jää koukkuun siten kuin vaikkapa kannabikseen. Eikä kahvista ole sellaisia terveydellisiä seurauksia kuin kannabiksesta. Se on aivan päivänselvä asia.
Tuli joskus nuorempana polteltua paljokin, lähes päivittäin, lopettaminen oli huomattavasti helpompaa kuin kahvin juonnin lopettaminen ja myös fyysisiä oireita tuli ainoastaan kahvista..
Kertakäytön jäljiltä sitä löytyy vielä kuukausien päästä elimistöstä. Kannabikseen jää koukkuun. Kukaan ei jää kahviin kiinni sillä tavalla. Kahvi ei huumaa.
ja se, että ne ovat vaarallisempia kuin tyhmät tajuavat, ei tarkoita, että kannabiskaan olisi silti turvallisempaa. Ne kaikki vaikuttavat persoonallisuuteen ja aivokemiään tavalla, joka ei palaudu. Ne kaikki vaikuttavat arviointikykyyn ja kaikki koukuttavat sekä fyysisesti että psyyykkisesti. Ne kaikki aiheuttavat myös elimellisiä vaurioita maksassa ja sisäelimissä.
Laitappa ihmeessä jotain tutkimustuloksia väitteidesi perustaksi.
Kannabis ei ainakaan aiheuta pysyviä muutoksia aivoihin. Ainoa sisäelin mihin sen on todettu vaikuttavan on keuhkot (jos kannabista siis poltetaan).
Kaikkein vaarallisimpia päihteitä ovat heroiini, kokaiini ja alkoholi.
Nikotiinin koukuttavuus on ihan omaa luokkaansa, myös kofeiini aiheuttaa riippuvuutta.
Niitä tutkimustuloksia on laitettu tälle palstalle nähtäväksesi jo monia. Sinä vaan et niitä hyväksy, kun olet niin kovasti huumeiden vapauttamisen kannalla.
LSD on kannabistakin turvallisempi päihde.
http://www.newscientist.com/article/mg19125633.100-drugdanger-league-ta…
Pieni pätkä New Scientistin artikkelista.
Niitä tutkimustuloksia on laitettu tälle palstalle nähtäväksesi jo monia. Sinä vaan et niitä hyväksy, kun olet niin kovasti huumeiden vapauttamisen kannalla.
uudestaan. Ei ole minun tehtäväni perustella tuulesta temmattuja väitteitäsi.
Ei ole minun tehtäväni antaa sinulle huumevalistusta. Tarvitsisit ammattitaitoista apua.
Uusimman amerikkalaistutkimuksen mukaan kauan kestävän pilvenpolton on todettu aiheuttavan kivessyöpää. Tutkimuksessa 369 miehen ryhmää tutkittiin Fred Hutchinson Cancer Research Centerissä Seattlessa.
Tutkimuksessa huomattiin, että runsas kannabiksen käyttö tuplasi nuorempiin miehiin iskevän syöpätyypin riskin. Lisäksi epäsäännöllinen polttelu nosti sairastumisen riskiä 70 prosenttia.
Tutkija Stephen Schwartz varoittaakin nuoria BBC Newsin uutisessa seuraavasti:
- Nuorten kannattaisi ensinnäkin tietää, että marijuanan pitkäaikaisen ja varsinkin runsaan käytön seurauksista emme tiedä paljoa, ja toiseksi, tutkimuksemme osoittaa, että kivessyöpä saattaisi olla yksi tällainen seuraus.
Vaikka Suomessa kannabis ei ole mittakaavaltaan samanlainen ongelma kuin Yhdysvalloissa, asiaan on suhtauduttu vakavasti. Suomessa kannabiksen myynnistä saattaa rapsahtaa kaksi vuotta vankeutta.
marihuanan pitkäaikainen käyttö saattaa alentaa miehen hedelmällisyyttä. Yhdysvaltain Nashvillessä Vanderbilt University Medical Centerissä tehdyssä tutkimuksessa huomattiin, että pitkäaikaiskäyttäjän siittiöt pääsevät normaalia heikommin munasolun sisälle.
Upi.comin mukaan kyseessä on hormonaalisäätelyn poikkeavuus. Yhdysvaltalaisten ja japanilaisten tutkijoiden mukaan kannabis aiheuttaa rasvahappoamidihydrolaasi- entsyymiarvojen laskun, mikä taas kohottaa anandamidi- nimisen säätelymolekyylin arvoja. Kyseinen molekyyli sisältää reseptorin, johon kannabiksen päihdyttävät ainesosat pystyvät ankkuroitumaan erittäin tehokkaasti.
Anandamidia on kutsuttu endokannabinoidiksi eli ihmisen sisäiseksi kannabiksen kaltaiseksi aineeksi, ja se vaikuttaa mm. ruokahalun, kipuaistimusten, mielialan ja muistin toimintaan. Tutkimuksessa kuitenkin vahingossa huomattiin, että kohonneet anandamidiarvot vaikuttivat edellä mainitun lisäksi myös sperman hedelmöityskykyyn.
Kannabis on YK:n tutkimuksen mukaan ylivoimaisesti maailman suosituin laiton huume. Käyttäjiä oli vuonna 2006 arviolta 162 miljoonaa yli 170 maassa.
Enpä kyllä ole perehtynyt asiaan kunnolla vaikka ajattelenkin niin että lääkekäytössä en näe mitään pahaa.