Miksi täytekakkupohja lässähtää?
Olen sekoittanut huoneenlämpöisiä munia ja sokeria riittävästi, vaahto on pysyvää ja vaaleaa. Munat lisään yksi kerrallaan. Olen siivilöinyt jauhot ja lisännyt erittäin varovasti taikinaan. Olen kokeillut vuorata vuoan leivinpaperilla ja ilman eli voi+korppujauho. Paistan kakkua 160 asteessa kiertoilmalla. Suunnilleen puolivälissä kakku lässähtää uunissa. En availe luukkua kesken kaiken ja uuni on lämmin kun laitan kakun sinne, en täräyttele tai tömistele. Vaikka miten yritän tehdä pilkuntarkasti oikein, niin joku menee vikaan. Missä syy enää voi olla?
Aiemmin ihmettelin miten joku ylipäätään saa kakun lässähtämään ja nyt itselleni tapahtuu toistuvasti niin. Olen kokeillut myös eri ohjeita. Uuni on uudehko ja lämpötilan pitäisi olla sopiva.
Kommentit (53)
pitää sekoittaa niin kauan kun saa S kirjaimen muotoiltua vaahtoon. Ainakin jossain toisessa ohjeessa kai, luin joskus :)
Ja miksi ihmeessä "leikkaat tasaiseksi" pohjan? Pistä se semmoisena kun on, ei sitä leikata.
Ja, tee useampi pohja ja kasaat ne leikkaamatta päällekkäin.
Olen jo aloituksessa kertonut, että vaahto on pysyvää. Ihan perusasia, tottakai siinä silloin pysyy mikä vaan kirjoitus. Se ei ollut nyt ongelma. Ja kun pohja läsähtää niin keskusta on 5cm alempana kuin reunat,’miten niitä muka kasataan päällekkäin leikkaamatta?
Nyt on tullut jo hyviä vinkkejä. Jotkut kertovat samoja asioita, joita jo aloituksessa kerroin tehneeni, kuten pysyvä vaahto, varovainen sekoitus, ettei avaa uuninluukkua jne. En ymmärrä miksi näitä pitää jankuttaa, vaikka olen kertonut niin tekeväni. Luultavasti tuo yksi muna kerrallaan voi olla se ongelma.
Kokeilin tänään tuota sienikakkupohjaa ja sekin lässähti, vaikka tarkalleen ohjeen mukaan tein. En ymmärrä. Lisäsin kaikki munat ja sokerin kerralla, mutta eipä sekään auttanut. Olen varma että syy on oltava uunissa. Taas uuniin laittaessa on paksu vaahto mutta sama lässähdys tapahtui.
Ap
Uuni liian kylmä, kiertoilma "puhaltaa" kakusta ilmat pihalle.
Uuni oli kuuma ja kiertoilmalla 200 astetta. Olen myös kokeillut kiertoilmalla 165 astetta, 175 astetta jne. Mikään ei tunnu tepsivän.
Ap
Jos joku joskus painii samojen ongelmien kanssa niin lopulta onnistui sillä neuvolla, millä ei nimenomaan pitäisi onnistua. Vatkasin jauhot sähkövatkaimella sekaan. Kaikenlainen puuhaarukalla/nuolijalla varovasti siivilän läpi ei tuottanut tulosta mutta tuo lopulta auttoi.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Tässä mun pettämätön ohje:
Punnitse munat. Lisää sokeri 70 % munien painosta. Vatkaa munat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi. Kuivia aineita tulee saman verran kuin sokeria, tästä 70 % on jauhoja ja 30 % perunajauhoja. Sekoita jauhot, perunajauhot ja 1 tl leivinjauhetta keskenään ja lisää taikinaan varovasti sekoittaen siivilän läpi.
Vuoraa irtopohjavuoan pohja ja reunat leivinpaperilla ja öljyä paperi ohuesti, älä korppujauhota. Kaada taikina varovasti vuokaan ja nosta vuoka varoen uuniin.
Paista 175 asteisessa uunissa 30 - 40 min ilman kiertoilmaa. Älä avaa luukkua kesken paiston. Varmista vielä tikulla, että kakku on kypsä. Kun otat uunista, pudota välittömästi 30 cm korkeudelta tasolle.
Tällä ohjeella olen juuri tehnyt kolme kakkupohjaa pakkaseen tulevia juhlia varten.
Kun otat uunista, pudota välittömästi 30 cm korkeudelta tasolle.
Tämän tarkoituksena on vesihöyryn nopea tiivistäminen vedeksi. Jos tätä ei tehdä, niin vesihöyry tiivistyy hitaasti vedeksi ja vetää kakun lyttyyn, koska siinä vaiheessa kakun pintakin on kostunut eikä pysty ylläpitämään rakennetta. Saattaa myös olla niin, että kostea kakun pinta vaikeuttaa ilman kulkeutumista kakun sisään kun vesihöyry tiivistyy edeten reunoilta kakun keskelle.
Vierailija kirjoitti:
Et maininnut leivinjauhetta. Laitatko sitä?
Laita uunin lämpötila korkeammaksi. 180 - 200 astetta ilman, että laitat kiertoilmaa päälle. Kakkuhan paistuu nopeasti.
Lasillinen munia, jauhoa ja sokeria. Leivinjauhetta yhtä monta teelusikallista kuin kananmunia.
Vatkaa sokeri ja munat, lisää jauhot, joihin olet jo sekoittanut leivinjauheen tasaiseksi.
Vuokaan korppuauhotus voin päälle
200 astetta ja keskilämmöllä, vuoka keskelle uunia. Ei kiertoilmaa.
On kypsä kun taikina ei tartu tikkuun. Uunin luukkua et avaa, paiston alussa.
Aika fakiiri saa olla jos lässähtää.
Katso, että astiat ovat puhtaita ja kuivia, eikä niissä ole astiapesukoneen pesuainejäämiä.
Vierailija kirjoitti:
Mitä tarkoitat, että munat lisätään yksi kerrallaan? Sokerikakkupohjaan laitetaan yleensä ensin kaikki munat kulhoon, sitten sokeri ja se vatkataan vaahdoksi.
Jos ennen olet onnistunut tuolla tavalla, vika lienee uunissa.
Sienikakun ohjeella tulee hyvä ja varmasti onnistuva kakkupohja.
Jos kakku alkaa nousta yki vuoan reunan niin silloin kakun sisältä "henki" pakenee ja se lässähtää. Kun itse leivon niin jätän runsaasti nostovaraa, esim. täyttöaste 75 % ettei nouse yli reunojen.
Vierailija kirjoitti:
Kiitos vastanneille. Jostain luin että yhtenä syynä voi olla, että laittaa kaikki munat kerralla. Aiemmin en niin tehnyt. Nyt olen tehnyt, koska luulin sen olevan ongelma. Tuota yhtä-paljon-kaikkea ohjetta olen kokeillut. Mutta kokeillaan nyt tuota kaikki munat kerralla ja jos saan kiertoilma pois. En löydä ohjelehtistä ja tekoälykään ei merkeistä löydä sitä tasalämpöä. Sellaista kahta vaakaviivaa -merkkiä ei ole ollenkaan, kaikissa on se tuulettimen kuva eli kiertoilma. Pitää kai mennä anopille paistamaan.
Jos aloitetaan sokerilla ja voilla, jotka sekoitetaan yhteen kuohkeaksi, niin silloin tosiaan pitää lisätä munat yksi kerrallaan, koska muuten sokeri- ja voitaikina voi leikkaantua.
Tarkista uunin lämpötila uunilämpömittarilla samalla korkeudella kuin missä paistat kakun, siltä varalta että se heittää pahasti siitä, mitä se pitäisi olla. Minkä mallineen uuni sinulla on, jos jollakulla muulla olisi neuvoja sen käytössä. Googlaamalla mallia löytyy myös yleensä käyttöohjeet netistä.
Tässä mun pettämätön ohje:
Punnitse munat. Lisää sokeri 70 % munien painosta. Vatkaa munat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi. Kuivia aineita tulee saman verran kuin sokeria, tästä 70 % on jauhoja ja 30 % perunajauhoja. Sekoita jauhot, perunajauhot ja 1 tl leivinjauhetta keskenään ja lisää taikinaan varovasti sekoittaen siivilän läpi.
Vuoraa irtopohjavuoan pohja ja reunat leivinpaperilla ja öljyä paperi ohuesti, älä korppujauhota. Kaada taikina varovasti vuokaan ja nosta vuoka varoen uuniin.
Paista 175 asteisessa uunissa 30 - 40 min ilman kiertoilmaa. Älä avaa luukkua kesken paiston. Varmista vielä tikulla, että kakku on kypsä. Kun otat uunista, pudota välittömästi 30 cm korkeudelta tasolle.
Tällä ohjeella olen juuri tehnyt kolme kakkupohjaa pakkaseen tulevia juhlia varten.