Etä ei sit ota lapsia lomalla!!!!
eli lasten isä ilmoitti ettei aio ottaa lapsia tänä kesänä ollenkaan ylimääräistä. ainoastaan jokatoinen viikonloppu kuten tähänkin asti. syynä kuulema se et ei ole vielä uudesta työpaikasta kertynyt kesälomaa. ennen ovat olleet 2vko kesälomalla isällään. aion heinäkuussa vain viedä lapset isälleen, tyrkätä ovesta sisälle ja sanon et 2viikon päästä haen takaisin. mä olen kesälomani ansainnut!
Kommentit (201)
Mitä järkeä jos etä ei ole päivisin kotona? Pystyykö viemään hoitoon?
[quote author="Vierailija" time="25.04.2015 klo 19:59"]eli lasten isä ilmoitti ettei aio ottaa lapsia tänä kesänä ollenkaan ylimääräistä. ainoastaan jokatoinen viikonloppu kuten tähänkin asti. syynä kuulema se et ei ole vielä uudesta työpaikasta kertynyt kesälomaa. ennen ovat olleet 2vko kesälomalla isällään. aion heinäkuussa vain viedä lapset isälleen, tyrkätä ovesta sisälle ja sanon et 2viikon päästä haen takaisin. mä olen kesälomani ansainnut!
[/quote]ei tietenkään ota, ei sillä ole velvollisuutta, sun ittes olis pitäny älytä aikaisemmin että Tottakai olet ansainnut loman ansiotyöstä mutta mikään laki ei takaa sitä lapsista
Sitä saa mitä tilaa.
Siis itse olet lomalla ja lapset yksin miehen luona, silläaikaa kun hän on töissä. Kelpo äiti olet :(
Mitä teillä lukee tapaamissopimuksessa? Jos on sovittu, että lapset ovat isällään isän kesäloman aikana tietyn ajan, niin silloin isän ei tietenkään tarvitse ottaa lapsia ensi kesänä, kun kesälomaa ei ole. Jos taas sopimuksessa ei ole mitään mainintaa etävanhemman lomasta, niin silloin sopimuksen mukaan etän pitäisi ottaa lapset sovitusti. Tosin tapaamissopimushan on sellainen, että etävanhemman ei ole pakko sitä noudattaa, jos ei halua. Ja jos ei halua, voi lähi taas ottaa yhteyden lastenvalvojaan tapaamissopimuksen muuttamista varten.
hoitoon vienti tuskin onnistuu, 1h ajomatkaa meidän välillä. kyllä jos isä on kirjottanu sopparin et ottaa lapset 2viikoks niin sit se on niin! -ap
Ei kai se isän vika ole jos hänellä ei oikeasti ole lomaa? Ajattele, jos olisitkin hän ja lapset vain "tyrkättäisiin" sinulle...
Harmi ettet pitäny haarojas kiinni alun perinkään. Olet huono äiti ja lapsesi ansaitsevat parempaa. Sun loma varmaan tarkoittaa sitä että olet nilkat kohti kattoa ja joka ilta uus pubimursu ähkimässä ja kyntämässä sua
[quote author="Vierailija" time="25.04.2015 klo 20:05"]Ei kai se isän vika ole jos hänellä ei oikeasti ole lomaa? Ajattele, jos olisitkin hän ja lapset vain "tyrkättäisiin" sinulle...
[/quote]Jos isä on sopimuksessa sitoutunut ottamaan lapset 2 viikoksi, hän myös joutuu niin tekemään. Ei ole aloittajan ongelma, jos isällä ei ole 2 viikkoa lomaa töistä. Isän kuuluu järjestää se itse itselleen tai järjestää lasten hoito 2 viikon ajan.
Ei etän ole pakko pitää päivääkään vuodessa ellei halua.
[quote author="Vierailija" time="25.04.2015 klo 20:08"]
[quote author="Vierailija" time="25.04.2015 klo 20:05"]Ei kai se isän vika ole jos hänellä ei oikeasti ole lomaa? Ajattele, jos olisitkin hän ja lapset vain "tyrkättäisiin" sinulle... [/quote]Jos isä on sopimuksessa sitoutunut ottamaan lapset 2 viikoksi, hän myös joutuu niin tekemään. Ei ole aloittajan ongelma, jos isällä ei ole 2 viikkoa lomaa töistä. Isän kuuluu järjestää se itse itselleen tai järjestää lasten hoito 2 viikon ajan.
[/quote]
Surullista lasten kannalta, kumpikaan vanhemmista ei ota lapsia ja niiden pitäminen on "ongelma"
Etä voi kieltäytyä tapaamisista milloin tahansa. Lähi ei.
Tapaamissopimus takaa etävanhemmalle oikeuden saada lapset luokseen sopimuksessa sovittuna aikana mutta ei pakota häntä siihen. Eli etä voi ottaa tai olla ottamatta lapsia silloin kun haluaa. Kokemusta on etästä joka välillä peruutti tapaamisen pari tuntia ennen kuin piti hakea lapset. Mitään ei siis voinut suunnitella etukäteen jos ei ollut sopinut jotain varahoitoa etän peruuttamisen varalle. Pakko oli kuitenkin lapset antaa silloin kun sattui ottamaan. Todella kurjaa lapsillekin kun oli koko viikon odotettu että pääsee isän luokse viikonloppuna ja sitten sai sanoa perjantaina ettei se isä nyt tulekaan. Lastenvalvoja vain levitteli käsiä, ei kukaan voi pakottaa etää lapsia ottamaan vaikka sopimuksessa lukisi mitä.
jos oot järkevä, nielet pettymykses lapsettomasta 2viikosta (anna arvaan et oot tuolloin omalla lomalla, jollet jopa työttömänä) ja koitat saada lapsia mummille pariks yöks et pääset festaroimaan. onko järkeä et lapset joutuu upouuteen varahoitolaan 2viikoks sun lehmäilyn takia?
[quote author="Vierailija" time="25.04.2015 klo 20:12"][quote author="Vierailija" time="25.04.2015 klo 20:08"]
[quote author="Vierailija" time="25.04.2015 klo 20:05"]Ei kai se isän vika ole jos hänellä ei oikeasti ole lomaa? Ajattele, jos olisitkin hän ja lapset vain "tyrkättäisiin" sinulle... [/quote]Jos isä on sopimuksessa sitoutunut ottamaan lapset 2 viikoksi, hän myös joutuu niin tekemään. Ei ole aloittajan ongelma, jos isällä ei ole 2 viikkoa lomaa töistä. Isän kuuluu järjestää se itse itselleen tai järjestää lasten hoito 2 viikon ajan.
[/quote]
Surullista lasten kannalta, kumpikaan vanhemmista ei ota lapsia ja niiden pitäminen on "ongelma"
[/quote]
Ajattelin ihan samaa. "Lomaa lapsista" siis mitä hemettiä? Mahtaa lapsista tuntua mukavalle kun ovat vanhempien rentoutumisen este. Oikeasti loma töistä on ihanaa siksi, kun on kerrankin aikaa olla kunnolla ja rennosti lasten kanssa. Joidenkin ei todellakaan pitäisi lisääntyä.
mihis me ydinperheelliset viedään lapsemme hoitoon 2 viikoks et päästään viettään parisuhdelomaa..?
Se on jännä juttu kun erotaan niin ykskaks se etävanhempi ei vaan enää ole velvollinen huolehtimaan lapsistaan ollenkaan paitsi pienellä rahasummalla. Sitä voi unohtaa ne lapset muuten kokonaan. Lakata olemasta isä tai äiti.
[quote author="Vierailija" time="25.04.2015 klo 20:22"]mihis me ydinperheelliset viedään lapsemme hoitoon 2 viikoks et päästään viettään parisuhdelomaa..?
[/quote] kuule on niitäkin!!
Just. Kyllä muutkin lapsensa hoitavat, loma ei tarkoita lomaa lapsista vaan työstä. Sinulla sentään on lomaa lapsistasi joka toinen vkl, suurimmalla osalla ei sitäkään