Miten saan annettua lääkkeen!!!
2v itkenyt KOKO yön ja on tulikuuma!!! Mä sain 12 aikaan spruitattua väkisin vähän lääkettä niin että pidin käsistä kiinni ja pää mun kainalossa. Melkein oksensi lääkkeen mausta (siis ihan lasten burana). Eikä anna mitata kuumettakaan korvista mutta väkisin sain jonkun lukeman.
Kommentit (24)
Osta nestemäistä panadolia. Se on niin hyvää että lapsi syö vaikka koko pullon. Ensiavussa pidetään väkisin kiinni monen hengen voimin joten lisää ihmisiä paikalle.
Me ei olla ikinä niitä suppoja käytetty, eli ei mitään kokemusta niistä. Eikö se satu lasta? Ja siis työnnetäänkö sinne peppuun jotain nestettä vai mitä se on? Sori tyhmä kysymys mutta unta oli yöllä 1h joten....
[quote author="Vierailija" time="03.01.2015 klo 07:22"]Osta nestemäistä panadolia. Se on niin hyvää että lapsi syö vaikka koko pullon. Ensiavussa pidetään väkisin kiinni monen hengen voimin joten lisää ihmisiä paikalle.
[/quote]
Ei suostu ottamaan yhtään mitään kun tietää että jotain pahaa tulossa.
[quote author="Vierailija" time="03.01.2015 klo 07:23"][quote author="Vierailija" time="03.01.2015 klo 07:22"]Osta nestemäistä panadolia. Se on niin hyvää että lapsi syö vaikka koko pullon. Ensiavussa pidetään väkisin kiinni monen hengen voimin joten lisää ihmisiä paikalle.
[/quote]
Ei suostu ottamaan yhtään mitään kun tietää että jotain pahaa tulossa.
[/quote]
Siis eikö syö tai juo enää mitään?
Suppo on kiinteässä muodossa oleva peräpuikko ei nestettä.
[quote author="Vierailija" time="03.01.2015 klo 07:24"][quote author="Vierailija" time="03.01.2015 klo 07:23"][quote author="Vierailija" time="03.01.2015 klo 07:22"]Osta nestemäistä panadolia. Se on niin hyvää että lapsi syö vaikka koko pullon. Ensiavussa pidetään väkisin kiinni monen hengen voimin joten lisää ihmisiä paikalle.
[/quote]
Ei suostu ottamaan yhtään mitään kun tietää että jotain pahaa tulossa.
[/quote]
Siis eikö syö tai juo enää mitään?
[/quote]
Juo nokkamukista vettä, nyt meni nukkumaan joten ei ole syönyt vielä aamupalaa. Mutta tietää jos minä ojennan hänelle lusikkaa/pipettiä että siinä on pahaa lääkettä.
Illalla kaikki oli hyvin mutta 12 aikaan alkoi kitinä. Sain äsken pika mittauksen 37,7 mutta en saanut työnnettyä korvaan kunnolla kun poika pisti hanttiin. Tuli kuuma poika jokatapauksessa. Illalla söi puuroa ja yöllä siis juonut vettä.
Teelusikallinen sokeria ensin ja sitten lääke.
Tuttavalle lääkäri sanoi että syötä lapselle vaikka jäätelöä koko sairauden ajan jos se on ainoa minkä lapsi pystyy nielemään ja pysyy sisällä, vettä teelusikallinen niin usein kuin voi jos ei pysty isompaa määrää juomaan, mieluiten 10min välein.
Itse kuulema olin parhaiten syönyt mustaherukoita jäisinä.
Supot eivät yleensä enää noin vanhoilla pysy joten kokeile tuota sokeria ja lääkettä.
Karkasi... Eli ruuan sekaan siis. Älä edes yritä sitä buranaa enää! Jos menee oikein huonoksi niin lääkärissähän ne tekee nuo väkisin mutta se ei välttämättä ole kauhean kivaa katseltavaa.
Juu koitan sekoittaa jugurttiin kun herää. Maistuukohan tuo burana siitä läpi, vai pitääkö nyt sitä panadolia lähteä hakemaan sen takia? Tiedän ettei sitäkään suostu kyllä maistamaan minun antamana mutta jos sekoitan ruokaan.
Ja anteeksi "uusavuttomuus" aivot ei vaan riitä nyt googlailuun.
Jos se on 200mg tabletti niin sehän on aivan hirveän makuinen jauhettuna. Vai onko se jotain "maustettua"? Maista itse. :)
[quote author="Vierailija" time="03.01.2015 klo 07:38"]Jos se on 200mg tabletti niin sehän on aivan hirveän makuinen jauhettuna. Vai onko se jotain "maustettua"? Maista itse. :)
[/quote]
Kyse on nestemäisestä buranasta.
Jos et pärjää kaksivuotiaan kanssa, niin odotahan kun hän on vanhempi. Sitten olet kyllä hukassa hänen kanssaan. Näytä nyt ensin hänelle kuka teillä määrää. Lääkkeet on pakko ottaa, muita vaihtoehtoja ei ole. Työnnä lääke ruiskulla poskeen lähelle takahampaita. Sieltä sitä ei saa helposti syljettyä pois vaan on pakko niellä. Pysy itse päättäväisenä mutta kovana!
Tuota en ole koskaan käyttänyt... Maista! Jos se on pahaa niin jää ruokakin syömättä.
Pamol on hyvän makuinen. Tabletti, joka laitetaan lusikkaan ja hieman vettä myös samaan lusikkaan. Hajoaa semmoseksi pehmeeksi.
[quote author="Vierailija" time="03.01.2015 klo 07:40"]Jos et pärjää kaksivuotiaan kanssa, niin odotahan kun hän on vanhempi. Sitten olet kyllä hukassa hänen kanssaan. Näytä nyt ensin hänelle kuka teillä määrää. Lääkkeet on pakko ottaa, muita vaihtoehtoja ei ole. Työnnä lääke ruiskulla poskeen lähelle takahampaita. Sieltä sitä ei saa helposti syljettyä pois vaan on pakko niellä. Pysy itse päättäväisenä mutta kovana!
[/quote]
Kuuleppa nyt en kaipaa tuollaista saarnaa! Hyvä se on sieltä huudella. Niinkuin sanoin, pakolla syötin lääkettä yöllä mutta sylki suuren osan pois, ja meinasi oksentaa.
Riittävästi vaan ihmisiä pitämään kiinni.
Osta suppoja. Ne ei tunnu kauhean kivalta antaa, mutta noin pienelle on jotenkin vaan lääkettä annettava. Hommaa myös Pronaxen-resepti. Jostain syystä ( olisko maku hyvä?) mun muksu ottaa sitä ihan mielellään ja annettava määrä on aika pieni.