Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

HALLOWEENIN KUNNIAKSI KERROTAAN KARMAISEVIA KUMMITUSTARINOITA!

Vierailija
31.10.2014 |

Vaikka itse keksimiä tai tositarinoita! Hyvää halloweenia kaikille:-)

Kommentit (56)

Vierailija
1/56 |
31.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Birgitte 


 

On väitetty, että työpaikallani kummittelee joskus noin pari vuosikymmentä (?) sitten kuollut nainen, jonka huhuttiin tappaneen itsensä toivottoman rakkauden tähden. Se oli joku romanttinen hömppäjuttu. Joka tapauksessa tuo huone, joka ennen (kuulema) oli tämän itsensä tappaneen naisen huone, on nykyään vuodevaatevarastona ja siellä on tapahtunut milloin mitäkin outoa, yleensä tarinoihin liittyy valojen räpsymistä tai valojen sammumista ja syttymistä itsekseen, mutta joskus joku on väittänyt tuon nuorehkon naisen hahmon leijuneen hyllyjen ja kaappien yläpuolella ja esim. osastonjohtajamme kertoi nähneensä aivan selvästi, kuinka joku hahmo avasi huoneen oven ja astui sinne sisälle, mutta tarkistaessaan asian, huone olikin tyhjä. 

Itse uskoin aiemmin, että kyse on vain akkojen löpinöistä, mutta sitten se sattui omalle kohdalle ja nykyään vähän naureskellen olen joutunut myöntämään, että tuonne huoneeseen meno on ruvennut hiukkasen jännittämään. Tästä on aikaa vuosi tai kaksi. Olin hakemassa varastosta aluslakanoita ja tunsin heti sisälle astuessani, että siellä oli todella kylmä. Iho sananmukaisesti nousi nystyröille, niin pahasti siellä kylmäsi, mutta luulin, että vika oli ilmastoinnissa, enkä kiinnittänyt siihen erityisemmin huomiota. Keräsin tavarat kasaan ja lähdin ulos huoneesta. 

Kun tulin käytävälle, kollegani kysyi, mihin L**** jäi. Olin ollut huoneessa yksin, joten ihmettelin, mitä hän oikein meinasi, ei siellä ketään ole. No, tämä kollegani intti, että oli kävellyt kaksi kertaa varaston ohi ja nähnyt ihan selvästi ikkunasta, että olin liinavaatevarastossa ja selkäni takana seisoi vaalea nainen, jolla oli yllään sairaalan aamutakki. Ihmetellyt sitä vielä, koska tapana ei ole päästää asukkaita liinavaatevarastoon, koska osa heistä saattaa käydä sotkemassa siellä ihan vaan sotkemisen ilosta. Ei ollut katsonut sen tarkemmin, mutta oli kuvitellut, että siinä on eräs osastomme vakipotilas. Ja mikä minusta tuntui kaikkein karmeimmalta oli se, että kollegani kertoi nähneensä, kuinka tämä potilaaksi luulemansa ojensi minulle jotain. Sen vanhan kummitustarinan mukaan se itsemurhan tehnyt nainen oli kirjoittanut itsemurhaviestin, joka mystisesti katosi. Epäiltiin, että naisen rakastaja oli kuulunut laitoksen henkilökuntaan ja oli tuhonnut viestin, ennen kun se päätyi muiden käsiin, ja tuo naisrukka on jäänyt kummittelemaan tuodakseen ilmi kuolemaansa liittyvät asiat. 

Mutta kai se niin on, että jokaisella työpaikalla pitää olla edes yksi legenda tuleville työntekijöille kerrottavaksi. Tarinat piristävät päivää.

Vierailija
2/56 |
31.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt mammat niitä tarinoita tulemaan!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/56 |
31.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

up! halloweenin kunniaksi!

Vierailija
4/56 |
31.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up!

Vierailija
5/56 |
31.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies hississä

19-vuotias korealaistyttö nimeltä Haruko opiskeli yliopistossa suuressa kaupungissa. Eräänä iltana hän opiskeli koulun kirjastossa ja lähti vasta myöhään yöllä kotiin. Hän asui kerrostalon 14 kerroksessa. Hän meni hissin oville ja painoi nappia kutsuakseen hissiä. Hissi saapui ja ovet avautuivat. Juuri kun Haruko oli painamassa nappia 14 kerrokseen, nuori komea mies juoksi käytävällä kohti hissiä pyytäen Harukoa odottamaan. Mies astui hissiin.

- Asutko 14 kerroksessa? mies kysyi huomaten tytön painaneen nappia.

- Kyllä, Haruko vastasi.

- Ai, minä asun 13 kerroksessa, sanoi mies hymyillen.

Mies painoi nappia 13 kerrokseen. Kun hissi kohosi ylöspäin, Haruko katsoi hissin oven ikkunasta kuinka kerrokset kohosivat kun he seisoivat miehen kanssa syvässä hiljaisuudessa. Haruko tarkasteli miestä. Hän oli todellakin komea. Haruko mietti voisiko mies olla kiinnostunut treffeistä hänen kanssaa.

Aina, kun mies katsoi häntä Haruko hymyili hänelle hellästi.

Sitten hissi pysähtyi 13 kerroksen kohdalla ja mies astui hissistä.

- Nähdään myöhemmin..., mies sanoi.

- Kyllä, nähdään, vastasi Haruko.

Kun hissin ovet olivat menossa kiinni miehen takana, mies yhtäkkiä kääntyi, vetäisi terävän veitsen taskustaan ja sanoi uhkaavalla äänellä: " Yläkerrassa!".

Sitten, nauraen kuin mielipuoli mies juoksi kohti portaikkoa. Tyttö oli kauhuissaan, mutta ennen kuin hän ehti tehdä mitään, hissin ovet sulkeutuivat ja hissi alkoi nousta hitaasti kohti yläkertaa. Epätoivoisesti hän hakkasi nappeja toivoen hissin pysähtyvän, mutta siitä ei ollut mitään hyötyä.

Kun hissi saapui 14 kerrokseen ja ovet aukesivat, mies oli siellä odottamassa häntä veitsen kanssa.

Koreassa ihmiset sanovat tämän olevan tositarina. Tyttö löydettiin hissistä puukotettuna kuoliaaksi. Sanotaan, ettei pahinta ollut itse kuolema vaan se silkka kauhu jonka hän koki noiden kahden kerroksen välissä, kun hän oli loukussa hississä ja tiesi tulevansa kuolemaan.

Sanotaan myös, että tämä on syy miksi kaikissa hisseissä on nykyään "stop" napit.

Vierailija
6/56 |
01.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pikku-Kalle oli ensimmäistä päivää koulussa ja opettaja kyseli oppilaitten nimiä. Pikku-Ville kertoi vuorollaan: "Ville". Tähän opettaja vastasi: "Eieiei! Täällä ei käytetä lempinimiä. Sinun oikea nimesihän on Viljami". Seuraavaksi tuli Pikku-Kallen vuoro. Kalle mietti hetken ja huusi sitten iloisesti: "Kaljami!"

 

Ahahahaha :'DD

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/56 |
01.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Bloody Mary

Bloody Mary on kansantarina tytöstä, jonka sanotaan ilmestyvän peiliin, kun hänen nimensä mainitaan kolmeen tai useampaan kertaan. Tytön sanotaan tietävän kutsujan hyvät ja pahat teot. Jos on ollut paha, henki riistää silmät ja tappaa uhrinsa kiduttaen helvetissä.

Hänen kutsumiseensa tarvitaan kynttilöitä ja tiettyjä loitsuja, joita tietävät vain harvat. Yleensä myös kerrotaan, että hänen kutsumisensa ei toimi ilman kylpyhuoneen tai WC:n peiliä ja että kaikkien valojen pitää olla sammuksissa. Monet näkevät Bloody Maryn harmaapukuisena verisenä vanhana naisena. Vain muutamaan otteeseen on väitetty, että peiliin on ilmestynyt nuori, ilkeän näköinen nainen hääpuvussa.

Tarinassa on jonkinlainen perä, koska ihmisiä on loukkaantunut vakavasti sitä leikkiessään, jopa ilmeisesti kuollut. Itse en kokeilisi sitä.

Ohjeet Bloody Maryyn:

1. Ota ainakin 3 punaista kynttilää.
2. Mene vessaan ja sytytä ne.
3. Sammuta valot.
4. Sano 3 kertaa, Bloody Mary.
5. Odota hetki... (n. 10 sekunttia)
6. Laita valot päälle.
7.Nyt peiliin pitäisi ilmestyä tämä kyseinen Bloody Mary.
(Huom! Sinun täytyy olla yksin vessassa!)

Vierailija
8/56 |
01.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

no niin, nyt en saa unta :/ uskon yliluonnoliseen, vaikkei kokemuksia olekaan.....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/56 |
01.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmeellisesti tässä ketjussa viestit pomppaa monta numeroa eteenpäin. 8-/ Viesti nro 5 on jäänyt välistä ja viestistä 14 pomppaa jo viestiin 27. O_o

Vierailija
10/56 |
01.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun katsoin aamulla peiliin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/56 |
01.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

2

Vierailija
12/56 |
01.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaupunkitarina koulutytön hengestä, joka putosi kiskoille ja leikkautui kahtia jäätyään junan alle. Kostonhimoinen henki kantaa mukanaan viikatetta tai sahaa, jolla se leikkaa varomattoman uhrinsa kahtia. Henki kulkee käsiensä tai kyynärpäittensä varassa ja raahaa yläruumistaan maata pitkin, mistä syntyy Teke Teke -ääni.

Legenda kertoo, että poikakoulua käyvä koulupoika näki kauniin tytön ikkunassa, lepäilemässä kyynärpäitään vasten. He hymyilivät toisilleen hetken. Poika kerkesi juuri ja juuri ihmetellä, mitä tyttö teki poikakoulun rakennuksen ikkunassa, kun tyttö jo hyppäsi ikkunasta alas, mikä paljasti, että tämän alavartalo puuttui. Poika vain seisoi paikoillaan järkyttyneenä, eikä kerennyt edes juosta, kun tyttö jo leikkasi hänen kehonsa kahtia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/56 |
01.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennen vanhaan jokaisessa talossa oli kaappi. Ei mitenkään erikoinen tai kummallinen. Maalipinta saattoi olla vähän kulunut ja nuppia olisi voinut vähän kiristää. Kaapin sisällä haisi pöly.

Piilouduit sinne kerran leikkiessäsi.

Et voinut tietää, ettei se aukene takaisin omaan maailmaasi. Älä huoli, tuskin tulet koskaan huomaamaan eroa.

Mutta kaikilla on sinua kova ikävä.

Vierailija
14/56 |
01.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miulla on ihan henkilökohtainen tapahtuma, mille en ole vielä tänäkään päivänä keksinyt muuta selitystä kuin hengen tai itse pirun.

Kokeilimme 12 vuotiaana tyttöporukassa eräänä iltapäivänä spiritismiä kaverin ( liisa) kotona. Liisa asui pienkerrostalossa missä oli heidän kämppänsä lisäksi kolme muuta kämppää.

Asetuimme rinkiin ja teimme muistaakseni isommalle paperille ns. Ouija - laudan, eli kirjaimet sun muut. Aloimme kokeilla "peliä" olohuoneen lattialla, mutta eihän siinä mitään tapahtunut. Lopuksi eräs kaverini (maija) alkoi tympääntymään ja alkoi kutsua henkiä saapumaan taloon ja pyysi heitä antamaan itsestääm jotain merkkiä. Me muut odotimme skeptisinä ja kun mitään ei tapahtunut niin maijakin istahti takaisin olohuoneen matolle tympääntyneenä. Yhtäkkiä liisan koira heräsi portaiden alta pedistään, meni olohuoneen seinän luokse ja alkoi haukkua sitä. Me muut katsoimme koiraa hämmentyneenä ja liisa käski sitä rauhoittumaan mutta turhaan. Vähän ajan päästä koira lopetti haukkumisen ja jäi tuijottamaan seinää. Maija innostui taas kyselemään hengiltä merkkiä. Säikähdettiin ihan tajuttomasti kun lasit alkoivat helistä pikkuisen toisiinsa liisan äidin kaappivitriinissä. Ihan kuin joku olisi kävellyt edes takaisin aivan kaapin läheltä. Tuo viimeinen merkki riitti minulle ja säntäsin ikkunaan katsomaan olisiko naapurin pihaan tulo autolla saanut lasit helisemään. Piha oli kuitenki tyhjä ku kaikki olivat vielä töissä. Lopulta kun koira asettui istumaan lähelle kaappia niin ilmoitin lähteväni kotiin. Kaveri hätääntyi että miten saa henget pois kämpästä ja huikkasimme ulos astuessa että lue raamattua ja manaa se pois.

Vieläkin kylmää tuo muisto. Älkää leikkikö spiritismin kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/56 |
01.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

%

Vierailija
16/56 |
01.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

.....

Vierailija
17/56 |
01.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äidin vanhempi sisko oli kotonaan käymässä ja nukkui kamarissa perheensä kanssa. Äitini, mummoni ja nuorempi tätini olivat asettuneet tupakeittiöön. Mökki on vanha, ja kamariosa on jo 1800-luvun puolelta.

Jossain välissä vanhin sisar ilmestyi kyselemään, kuka täällä kävi.Hän oli selvästi kuullut, miten joku puhui keittiössä matalalla äänellä. Teki ja teki lähtöä ovensuussa toinen jalka eteisessä, mummokin siihen jotain kuului kommentoivan. Lopulta vieras häipyi ja hiekka ratisi pihalla.

Tuvan nukkujat hämmästyivät kertomusta.Kaikki olivat olleet unessa, eikä keskellä yötä ollut ketään käynyt.

Tätini palasi kamariin, josta ilmestyi pian nenänpää valkoisena. Hänen miehensä oli kuullut samat äänet.

Vierailija
18/56 |
01.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="01.11.2014 klo 01:09"]

Äidin vanhempi sisko oli kotonaan käymässä ja nukkui kamarissa perheensä kanssa. Äitini, mummoni ja nuorempi tätini olivat asettuneet tupakeittiöön. Mökki on vanha, ja kamariosa on jo 1800-luvun puolelta.

Jossain välissä vanhin sisar ilmestyi kyselemään, kuka täällä kävi.Hän oli selvästi kuullut, miten joku puhui keittiössä matalalla äänellä. Teki ja teki lähtöä ovensuussa toinen jalka eteisessä, mummokin siihen jotain kuului kommentoivan. Lopulta vieras häipyi ja hiekka ratisi pihalla.

Tuvan nukkujat hämmästyivät kertomusta.Kaikki olivat olleet unessa, eikä keskellä yötä ollut ketään käynyt.

Tätini palasi kamariin, josta ilmestyi pian nenänpää valkoisena. Hänen miehensä oli kuullut samat äänet.

[/quote]

 

Täti oli käynyt vetämässä kokaiiinia?

Vierailija
19/56 |
01.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

2

Vierailija
20/56 |
01.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

2

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi yhdeksän