Kerro mikä mieltäsi painaa- yritän auttaa!
Eli jos mieltäsi painaa jokin tai haluat vain purkaa mieltäsi niin antaa palaa! Yritän auttaa ja jos en osaa niin ainakin kommentoida asiaasi jotenkin. :-)
Kommentit (103)
[quote author="Vierailija" time="18.03.2014 klo 19:32"]
[quote author="Vierailija" time="18.03.2014 klo 19:16"]
Mies jätti minut eikä antanut kunnollista selitystä miksi. Ei halua olla kanssani missään tekemisissä enää. En tehnyt hänelle mitään pahaa, kohdellut huonosti tms, joten en voi käsittää miten joku kylmenee yhtäkkiä ja haluaa poistaa minut elämästään totaalisesti.
En usko enää rakkauteen enkä usko että löydän enää koskaan ketään. Jostain syystä saan aina siipeeni ja raskaimman jälkeen. Minua satutetaan aina. Tulen aina jätetyksi. En tajua että miten tästä taas kerran jaksaisi kerätä itsetuntonsa palaset.
[/quote]
Voi ei. Kusipäistä toimintaa, ettei voida antaa minkäänlaista selitystä erolle.
Turhaa vaivaat päätäsi miettimällä, oliko syy sinussa, sillä tuskin. Ehkä häntä vain ahdisti suhde ja halusi sen loppuvan nopeasti, eikä halunnut mitään hyvästejä, ken tietää.
Sydänsuruihin kun ei auta mikään mitä toinen sanoo, ainut mikä auttaa, on aika. Ja aikaa kun ei voi nopeuttaa..
Tarvitset nyt ystävien seuraa ja tukea lähimmäisiltäsi. Juttele ja puhu asioista, älä haudo pahaa mieltä yksin.
On kurjaa, että koet ettet löydä enää rakkautta. Uskon että kuitenkin sen vielä jonain päivänä löydät. Sinun täytyy ensin saada jostain voimaa kerätä palaset, ja kun olet saanut ne kerättyä kokonaiseksi, voit antaa tilaisuuden jollekin, joka sen todella ansaitsee.
Voimahali <3
[/quote]
Sydämellinen kiitos!
T. nro 25
[quote author="Vierailija" time="19.03.2014 klo 21:32"]
Olen työtön ja se masentaa niin kovin. Olen laittanut lukuisia työhakemuksia, mutta ei tule edes haastattelukutsuja. Kolmas kuukausi nyt menossa työttömänä ja ahdistaa kaikki raha-asiat :(
[/quote]
Moi,
Tietäisin yhden työn, johon ehkä pääsisit aika nopeastikin. Ei välttämättä ole alaasi, mutta työtä siinä missä muukin, siihen asti kun löydät oman alasi töitä. Ei pääse rahahuolet sitten niin pahoiksi. Elikkä semmoinen kun henkilökohtainen avustaja. Oletko kuullut? Honkalampi säätiön kautta voi hakea. Itse avustan kahta ihmistä yhtäaikaa (olen opiskelija), eli töitä tuolla alalla pitäisi riittää miltei joka paikkakunnalla.
Tsemppiä työnhakuun, toivotaan että tärppäisi pian!
[quote author="Vierailija" time="19.03.2014 klo 21:34"]
Kokeilin uutta kasvovoidetta ja nyt naamani on täynnä pieniä näppylöitä :(
[/quote]
Oivoi, tiiän tunteen! Kannattaa ostaa allergia ja astmaliiton yhteistyössä tehtyjä rasvoja, niin ei pääse nuin käymään. Tosin on kiva kokeilla kaikkea uutta, siks kannattaa kokeilla aina vaikka käteen ja odottaa tuleeko reaktiota. Itse olen yleensä liian laiska ja siitä saa sitten kärsiä myöhemmin..
Olen parisuhteessa, joka toimii todella hienosti, paitsi että seksiä ei ole harrastettu yli puoleen vuoteen ja tod.näk. ainakin vuosi menee ennen kuin mitään tapahtuukaan. Haluaisin seksiä, suorastaan tarvitsen sitä, mutta mieheni ei halua. Mies ei suostu puhumaan asiasta ollenkaan.
[quote author="Vierailija" time="19.03.2014 klo 22:13"]
Opiskelen yliopistossa ja olen todella yksinäinen. Usein en viikkoihin puhu kenenkään muun kanssa kuin vanhempieni (puhelimessa). Haluaisin todella paljon löytää kavereita, mutta en osaa/uskalla mennä ainejärjestön tapahtumiin, ja minua kiinnostavia tapahtumia (=ei älytöntä ryyppäystä) on harvakseltaan. Viime viikolla olisi ollut yksi, mutta en uskaltanut mennä sinne. :/ Jännitän ihmisiä ja olen todella hiljainen. Kouluaikoina koetut loukkaukset painavat vieläkin, eikä minulla ole koskaan ollut oikeasti luotettavaa ystävää.
Tilanne vaikuttaa jo opiskeluunkin niin, että en ole pysynyt suositellussa opiskelutahdissa mukana. Masentaa sekin, että tulen leimautumaan työnantajien silmissä laiskaksi lusmuksi tämän takia. Olen hakenut ammattiapua yths:ltä ja saanut sitä, mutta se ei ole parantanut tilannettani.
[/quote]
Hei,
Tuossa kavereiden/ystävien saannissa olen todella huono neuvoja, olen itse täysin samanlainen kuin sinä. En käy koskaan missään, olen aina kotona. Minulla ei ole kuin kolme ystävää: serkku, sisko ja poikaystävä. Sisko ja serkku asuvat eri paikkakunnalla, joten heitä näen harvoin.
Tosin työnteossa ja opiskelussa olen erilainen.
Oletko yrittänyt saada ystäviä netin kautta? Täältä se voisi olla ns. helpointa, jos ei ole rohkeutta mennä mihinkään yksin. Voisit etsitä kohtalotovereita. Esimerkiksi nyt minä! :)
Mitä vanhemmaksi tulee, sitä vaikeampi ystäviä on saada. Pitäisi vaan rohkeasti uskaltaa lähteä tutustumaan.
[quote author="Vierailija" time="19.03.2014 klo 22:24"]
Uusi miesystäväni on elähtänyt juoppo. Väkisinkin tulee mieleen "saat sen, mitä itsekin olet" ja olenkin yrittänyt viime aikoina kuntoilla ja reipastua. Nyt sitten tapasin tuon muuten niin ihanan miehen, mutta pakko kai se on pistää mäelle, etten taas luiskahda vanhaan elämäntapaani.
[/quote]
Hei,
Ymmärsinkö oikein, että olet itekin ollut riippuvainen alkoholiin?
On totta, että jos jatkat miehen kanssa ja hän ryyppää vieressä, sorrut varmasti paljon todennäköisemmin kuin että ei olisi sitä houkutinta kokoajan läsnä.
Mitä jos juttelisit miehellesi, ja jospa hänkin voisi innostua terveistä elämäntavoista ja alkoholin poisjättämisestä? Ehkä myös eron ottaminen esille saa hänet ajattelemaan. Kerro, että aiot aloittaa uuden elämän ilman alkoholia, ja että alokoholia voi juoda sillontällöin, kunhan se on ensin saatu kytkettyä pois jokapäiväisestä tavasta.
Voisitte ehkä myös käydä yhdessä/erikseen juttelemassa riippuvuudesta. Kaikki eivät ole yhtä vahvoja ja pääse alkoholista eroon ilman ammattiauttajaa.
[quote author="Vierailija" time="19.03.2014 klo 22:46"]
Hei, minulla oli loistava mies ja yhteiset tulevaisuusdensuunnitelmat hänen kanssaan. Olimme sopineet että ostamme yhteisen talon ja rupeamme lapsia tekemään. Arki sujui loistavasti ja ei ollut riitoja eikä mitään turhuuksia suhteessamme; kaikki sujui todella hyvin! NOH, maantaina hän sitten päätti että suhteessamme mättää jokin ja jätti minut, Aivan yhtäkkiä ilman mitään! On aika tyhjä olo ja mitäänsanomaton!
[/quote]
Voi ei, kuulostaa kamalalle.
On aika vaikea sanoa tähän mitään, kun en voi tietää miehesi ajatuksia.
Onko mitenkään mahdollista enää jutella miehen kanssa?
Tosin hän voi pyytää sinua vielä takaisin, mutta mieti haluatko olla hänen kanssaan enää tuollaisen jälkeen. Mieti jos hän tekee samat temput sitten, kun teillä on lapsia.
On kurjaa että joudut jäämään ilman mitään selitystä. Varmasti sekava tilanne sinulle.
Voimahali ja jaksamista ♥, erot on aina vaikeita!
[quote author="Vierailija" time="19.03.2014 klo 22:51"]
Noo..
Joudun huoraamaan koska en velkojeni takia muuten pysty elämään, vaikka töissä käynkin.
Yksi lapsistani on mielenterveysongelmainen, yksi narkkari.
Nämä päällimmäisinä.
Auta ihmeessä?
[/quote]
Hei,
Tiedät sen että ainut joka sinua voi auttaa, olet sinä itse.
Sinä itse päätät miten elät, ja pyydätkö apua. Suomessa ei tarvitse elää noin niinkuin sinä teet, ei todellakaan. On olemassa vaihtoehtoja. Tiedän että rakastat lapsiasi varmasti todella paljon kaikesta huolimatta, mutta he tarvitsevat myös apua.
Kerroit että lapsesi on narkkari. Jos hän on alaikäinen, tekisit hänelle palveluksen, jos veisit hänet vieroitukseen ja sitäkautta myös laitoshoitoon pahimman teini-iän yli. Mikäli lapsesi on jo täysi-ikäinen, ei sinun kuulu häntä elättää. Tuntuu varmasti pahalta jos hän ei sinun apuasi ja neuvojasi ota vastaan, mutta hän on elämänsä valinnut.
Myös mielenterveysongelmainen lapsesi tarvitsee apua, tiedäthän sen? Hän voisi saada hyvää hoitoa ja mahdollisesti terapiaa ja lääkkeet. Näin hän voisi elää lähes normaalia elämä jatkossa.
Veloistasi- voisitko puhua pankin kanssa, kuinka voisit selvitä veloistasi? Voisitko esimerkiksi muuttaa pienempään asuntoon, ottaa uuden lainan jolla maksat vanhan pois ja sitten alkaa maksamaan pienemmissä erissä tätä uutta lainaa. Näin sinun ei tarvitsisi myydä itseäsi vasten tahtoasi.
Kaikkeen on ratkaisu, mutta sinun ei tarvitse käyttää kehoasi myyntikappaleena, että saat raha-asiat kuntoon, ei todellakaan.
Nyt vaan järki käteen ja asioita hoitamaan kuntoon! Tsemppiä!
[quote author="Vierailija" time="19.03.2014 klo 22:58"]
-ei ole ystäviä
-en saa itseäni harrastamaan liikuntaa
-mässäilen ja ahmin joka päivä, noidankehä
-eristäydyn normaalielämästä, olen suurimman osan ajasta yksin aina
-ei ole energiaa tehdä mitään
[/quote]
Heips,
Yksi sana: asenne
Sun täytyy vaan itse päättää että nyt tahdot urheilla, elää terveellisemmin, ja toteuttaa se. Kukaan ei voi tehdä sitä sun puolesta :/
Ystäviä voit yrittää saada esim netistä, koulusta, ja jos vaikka alottaisit uuden harrastuksen niin sieltä.
Uskallan väittää että kun saat kerran väsättyä itsellesi herkullisen salaatin ja kerran itsesi lenkille tai jumppailtua niin sinulle tulee niin hyvä olo, että haluat jatkaa seuraavana päivänä uudelleen!
En tiedä onko tämä "huoli", mutta huolettaa... Olen sinkku ja minulla on nettideitissä profiili. Kun vastaan miesten viesteihin, huomaan kertovani itsedtä asioita, jotka olisi parempi jättää sanomatta - ainakin ekassa viestissä! Siis ihan kuin alitajuisesti en edes haluaisi niiden miesten kiinnostuvan minusta. O_O
On parisuhdehistoriaa takana, en siis ole nuori. Toisaalta voi olla, että haluan lyödä kortit pöytään heti alussa, ettei mitään ehdi alkaa. Mitään, mikä päättyisi heti kun mies tietäisi minusta enemmän. Mitäs luulet? :)
[quote author="Vierailija" time="20.03.2014 klo 19:19"]
Olen parisuhteessa, joka toimii todella hienosti, paitsi että seksiä ei ole harrastettu yli puoleen vuoteen ja tod.näk. ainakin vuosi menee ennen kuin mitään tapahtuukaan. Haluaisin seksiä, suorastaan tarvitsen sitä, mutta mieheni ei halua. Mies ei suostu puhumaan asiasta ollenkaan.
[/quote]
Moi,
No asiahan on niin että suhde ei voi toimia kunnolla, jos ei voi puhua asioista.
Eikö miehesi ole antanut minkäänlaista vinkkiä, miksi ei halua/pysty asiasta puhumaan?
Puoli vuotta on pitkä aika, ja seksi on iso osa parisuhdetta. Sinun ei tarvitse olla parisuhteessa ilman seksiä, varsinkaan ilman selitystä. En tietenkään tarkoita että pettämään pitäisi mennä.
Ehdotan että kirjoitat miehelle kirjeen, kirjoita siihen miltä sinusta tuntuu ja että haluat häntä. Kysy syytä seksin loppumiselle. Kirjoita, että harkitset suhteen lopettamista, ellei hän vastaa kirjeeseesi. Pieni kiristäminen on nyt paikallaan!
Elämässäni on eräs ihana mies ja haluaisin pitää hänet ystävänäni. Pelkään kuitenkin olevani hänelle vain yksi valloitus lisää enkä uskalla antaa itsestäni mitään. Mikä minua vaivaa ja miten pääsen eroon tästä kalvavasta epäilyksestä?
[quote author="Vierailija" time="19.03.2014 klo 21:31"]
Olen menossa töihin ensimmäistä kertaa lasten saannin jälkeen. Miten jaksan nämä ruuhkavuodet? Tuntuu ylivoimaiselta sovittaa vuorotyö+miehen työt hoitoaikoihin. Aivotkin on niin rapistuneet, että miten pärjään töissä?
[/quote]
Moi,
Monet on varmasti painineet saman asian kanssa kuin sinä. Töihin meneminen varmasti jännittää.
Uskon että kun pääset alkuun niin aivot alkaa raksuttamaan ja työintoakin alkaa löytyä. Lapset ovat varmasti uuvuttaneet sinua, ja nyt kun et ole heidän kanssaan enää koko päivää, he eivät uuvuta enää niin paljoa (vaikka ovathan he aivan ihania) - toivottavasti näin saat vähän enemmän voimia. Toki työkin on rankkaa.
Ei auta kun vaan rohkeasti mennä ja kokeilla!
Tsemppiä, hyvin se menee!
[quote author="Vierailija" time="20.03.2014 klo 19:50"]
Elämässäni on eräs ihana mies ja haluaisin pitää hänet ystävänäni. Pelkään kuitenkin olevani hänelle vain yksi valloitus lisää enkä uskalla antaa itsestäni mitään. Mikä minua vaivaa ja miten pääsen eroon tästä kalvavasta epäilyksestä?
[/quote]
Moi,
Valitettavasti ihanat miehetkin voivat olla niitä niinsanottuja playereitä. Kannattaa kuitenkin jutella, ja jos mies sanoo että et ole valloitus, en näe mitään syytä miksi et häneen voisi luottaa.
Rakkaus on riskien arvoinen, unohda epäilykset ja ota se riski!
Työasiat. Vaikka kuinka yrittää tehdä ohjeitten mukaan, tulee joltain taholta moitteita. Hoitoala.
[quote author="Vierailija" time="21.03.2014 klo 09:07"]
Yläkerran lapset huutavat ja olen ollut yövuorossa. Hyvää nukkumispäivää minulle!
[/quote]
Voi ei :( :D Laita nyt ainakin korvatulpat korvaan, jospa se vähän auttais. Toivottavasti ne rääkyjät siitä rauhottus :)
Tapasin deittipalstan kautta mukavan oloisen miehen. Juttelimme pitkään ja vaihdoimme ajatuksia. Hän sanoi haluavansa tavata minut. Kävi kuitenkin ilmi, että mies on jokseenkin uskonnollinen (itse en ole) ja naimisissa! Jostain syystä minulle tuli tästä jutusta aivan käsittämättömän paha olo. Onneksi en suostunut tapaamiseen. Miksi naimisissa olevat etsivät seuraa netistä? Miten pääsen tästä oksettavasta olosta eroon?
[quote author="Vierailija" time="18.03.2014 klo 19:16"]Mies jätti minut eikä antanut kunnollista selitystä miksi. Ei halua olla kanssani missään tekemisissä enää. En tehnyt hänelle mitään pahaa, kohdellut huonosti tms, joten en voi käsittää miten joku kylmenee yhtäkkiä ja haluaa poistaa minut elämästään totaalisesti.
En usko enää rakkauteen enkä usko että löydän enää koskaan ketään. Jostain syystä saan aina siipeeni ja raskaimman jälkeen. Minua satutetaan aina. Tulen aina jätetyksi. En tajua että miten tästä taas kerran jaksaisi kerätä itsetuntonsa palaset.
[/quote]
Olisi ihanaa jutella sun kanssa! Mulla täysin sama tilanne ja sattuu niin :( tuntuu että joka kerta mut jätetään
[quote author="Vierailija" time="21.03.2014 klo 17:14"]
Tapasin deittipalstan kautta mukavan oloisen miehen. Juttelimme pitkään ja vaihdoimme ajatuksia. Hän sanoi haluavansa tavata minut. Kävi kuitenkin ilmi, että mies on jokseenkin uskonnollinen (itse en ole) ja naimisissa! Jostain syystä minulle tuli tästä jutusta aivan käsittämättömän paha olo. Onneksi en suostunut tapaamiseen. Miksi naimisissa olevat etsivät seuraa netistä? Miten pääsen tästä oksettavasta olosta eroon?
[/quote]
Tuo on kyllä tosi harmittavaa että naimisissa olevat, ja yleensäkkin parisuhteessa olevat ihmiset hakevat netistä seuraa salaa puolisoltaan.
Ihme, että tämä mies kuitenkin oli rehellinen ja kertoi olevansa naimisissa. Tosi kurjaa että tuollaisia ihmisiä on :( Sitä aina toivoo, että oma kumppani olisi sen verran onnellinen suhteessa, ettei hakisi seuraa muualta..
En tiedä kuinka pääsisit kurjasta olosta eroon, ehkä jos ensi kerralla kun alat jollekin juttelemaan "siinä mielessä" niin selvität heti alkuunsa, että henkiö on varmasti vapaata riistaa.
Tuo on niin kurjaa, minullekin tuli paha ja oksettava olo, inhoan tuollaisia miehiä!
Huhuu, ap...? :(