Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työssä käyvä äiti - mitä kotitöitä teet päivittäin?

Vierailija
21.03.2013 |

Aika on kortilla, ja lastenkin kanssa pitäisi ehtiä seurustella, miehen kanssa olla ja itseäkin vähän hoitaa...

Mitä kotitöitä pyritte silti tekemään päivittäin? Poislukien lastenhoito, ruuanlaitto.

- minä pesen koneellisen pyykkiä, kuivatan rummussa ja lajittelen kaappeihin/silitettäviin. Silitän joka toinen päivä, katson joka päivä illalla seuraavan päivän vaatteet valmiiksi. Muuten tuntuu puhdas päällepantava olevan kortilla, enkä tykkää pestä viikonloppuna aamusta iltaan.

- imuroin keittiön, olohuoneen ja eteisen. Tai no, tuo pölkkärirobo imuroi, minä vain nostelen tuolit ylös. Jos ei imuroi, lattia on äkkiä aikan sotkuinen.

- pesen koneellisen astioita, panen kaappeihin (tai mies pesee).

- petaan sängyt (mies petaa parivuoteen, minä lasten sängyt)

- järjestelen tavaroita hiukan

- hoidan lemmikkiä.

- mies tai minä vien roskat

 

 

-

Kommentit (50)

Vierailija
1/50 |
10.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="21.03.2013 klo 10:58"]

Aamuisin leivon sämpylät, siivoan veskit, otan koneesta pyykit ja laitan uuden koneen kiertämään sekä tuuletan ja petaan sängyt. Käyn mysö useimpina arkiaamuina lasten kanssa uimassa.

Töiden jälkeen laitan ruokaa, pesen lisää pyykkiä, teen perussiivoukset, astianpesut yms ja touhuan lasten kanssa. Harrastuskuskaukset hoitaa mies.

Iltaisin jos katson tekevisiota, silitän pyykit.

[/quote]

 

Aamulla leivot sämpylät ennen töihin menoa ?

Vierailija
2/50 |
10.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä arkisin laitetaan ruoka, tyhjennetään tiskikone ja täytetään se. Pyykkiä pestään liki joka päivä, kone pesee yösähköllä samoin tiskikonekin, ne tyhjennetään siis sitten aamulla. Yhdellä lapsista on vaikea lukihäiriö ja hänen läksyjensä kanssa menee päivittäin vähintään tunti. Sängyt meillä pedataan myös. Imuroinnit ja muu siivoaminen hoidetaan viikonloppuisin. Toki meillä pyyhitään tasoja yms. mutta isommat siivoukset hoidetaan viikonloppuisin. Lapsia kuskataan myös harrastuksiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/50 |
10.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi imuroitte ja pesette vessan joka päivä? Meillä tehdää nuo hommat kerran viikossa, ja silti on ihan siistiä :) Keittiö toki lakaistaan tai mopataan aina kun on tehty ruokaa ja tarvittaessa imuroidaan useammin. Samoin vessan voi pesaista, jos on likainen. Mahtaa olla monien lapsilla paljon allergioita?

Vierailija
4/50 |
10.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hmm, teen aamupalan itselleni (lapset syö päiväkodissa aamupalansa) ja siivoan jälkeni. Se on oikeastaan ainoa juttu, jonka minä teen aina ja joka päivä :)

 

Muuten vaihtelevasti (mies tekee osansa myös) napsautan astianpesukoneen päälle, tyhjennänkin sen. Lataan pyykkikoneen, mutta en läheskään joka päivä, ja ripustan pyykit kuivumaan. Teen ruokaa illalla, tai iltapalan, en koskaan molempia. 

 

Siivoamme kerran viikossa, tai tarvittaessa. Pesen vaatteita vain täysiä koneellisia. Astioita ei tule paljoa, sillä lapset syö päikyssä kolme ateriaa. Meillä on myös sellainen käytäntö, että jokaiselle tavaralle on oma paikkansa ja että vie mennessäs, tuo tullessas.

 

Eipä paljoa tarvitse tehdä, silloin tuli huhkittua kun olin vielä kotona lasten kanssa. Nyt siitä puolet tai enemmänkin tekee päiväkoti ja minä saan olla töissä!

Vierailija
5/50 |
10.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päivittäin: Siivoan kissankakat hiekkalaatikosta, pyöräytän koneellisen tai pari pyykkiä.

Mies käy ruokakaupassa, tekee ruuat ja pyöräyttää astianpesukoneen.

Vierailija
6/50 |
10.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No huh mitä superäitejä kaikki av-mammat on!!

Minun hommat iltaisin iltaisin: teen ruokaa, kuskaan lapsia harrastuksiin ja autan nuorimmaista koulutehtävien kanssa (oppimisvaikeus). Pesen koneellisen pyykkiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/50 |
10.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

 Päivittäin:

 

- Tiskaan ja siistin keittiön, 4v. lapsi saa euron aina kun auttaa, käytännössä siis haluaa auttaa päivittäin (ostaa siis näillä rahoilla my little poneja, brioja, legoja tms. extraa :) ). "Pyyhkii" pöydät ja nostelee astioita koneeseen sekä huuhtelee tiskattavia.

 

 - Jokainen korjaa jälkensä: Jos jaksaa sotkea, jaksaa myös siivota. Sänky täytyy pedata ja leikit korjata ilman eri korvausta, tosin en odota täydellistä jälkeä ja lelujen siivouksessa autan (ts. teen suurimman osan työstä), koska yleensä osallistun siihen itsekin.

 

 - mahdolliset täydet roska-astiat vien aamuisin katokseen mennessäni töihin.

 

Muut:

 

 - Pyykkäys ja kph hoidetaan pari kertaa viikossa, imurointi ja luuttaus kerran viikossa, ikkunoiden ja mattojen pesut, kaappien järjestelyt ym. yksittäishommat tarpeen mukaan. Näissä tuonikäinen lapsi nyt saa päättää leikkiikö sen ajan yksikseen vai osallistuuko. Erilaisilla ankka tms. aiheisilla välineillä saa helposti mukaan. Mutta en ala viihdyttämään ja siivoamaan yhtäaikaa. 

 

 Pähkinänkuoressa: Vähän mutta usein, yksinkertaista ja delegoi. Äiti ei ole synonyymi ilmaiselle piialle. Lapset mukaan ja mies myös, jos sellainen löytyy. Isä ei ole kotiapuri vaan tasavertainen huolehtija, jos kerran molemmat käy töissä. Kannusta ja perustele, älä pakota.

Vierailija
8/50 |
09.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hmm, lähes joka päivä pyykkinpesu ja kuivausrumpuun/kaappiin laitto + pientä tavaroiden laittelua paikalleen. Mies hoitaa tiskikoneen, sänkyjä ei pedata, vain juhlavaatteet silitetään (n. kerran vuodessa) ja siivooja käy joka toinen viikko. Jos tulee vieraita, siivotaan siinä välillä itse, muuten eletään aika pellossa ja käytetään aika töihin, lapsiin ja harrastuksiin. Sopii meille. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/50 |
09.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kauheen reippaita olette!

Mulla päivittäisiä kotitöitä ovat vain tiskit ja ruoanlaitto/lämmitys sekä pahimman kaaoksen raivaus=tavaroiden järjestelyä pienimuotoisesti.

Pyykkiä pesen yleensä viikollakin, mutta en kyllä päivittäin. Imurointi hoituu aina viikonloppuisin ja vain kerran viikossa meillä. Kukkiakaan en päivittäin kastele.

 

Tokaluokkalaista autan kyllä läksyissä päivittäin (lähinnä vahdin että ne tulee tehtyä ja autan tarvittaessa/patistelen) ja isommaltakin kyselen kokeisiin jos on tulossa, mutta näitä en laske kotitöiksi.

Vierailija
10/50 |
09.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

hankkiutukaa muijat noista eläimistä eroon niin on vähemmän kotitöitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/50 |
09.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruoka laitetaan (yleensä mies, toisinaan minä), tiskikone täytetään ja keittiö siivotaan päivän päätteeksi (mies tai minä, joskus yhdessä), pyykkiä pesen yleensä 3 koneellista putkeen kun pesen, siis muutaman kerran viikossa. Torstaisin roudataan tavarat paikoilleen perjantaista siivoojan visiittiä varten. Muu aika ollaan lapsen kanssa. Ei hukuta paskaan eikä ahdistuta (ilman tuota siivoojaa kyllä tapahtuisi molemmat).

Vierailija
12/50 |
09.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehdottomasti teen vaan pakolliset. Tarkoittaa, että pyyhin keittiön pöydät ja muut pinnat murusista ym ja laitan tiskit koneeseen. Ruokakaupassakäynti ja ruuanlaitto on mun hommia, mutta niitä ei ap:n mukaan lasketa. Pyykkejä pestään 1-2 päivänä viikossa, tarpeen mukaan (2 aikuista ja 3 lasta) ja siivous =  imurointi, pökyje pyyhintä ym kerran viikossa. Viikkosiivouksen tekee koko perhe yhdessä, yleensä la- aamuna.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/50 |
08.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tein just tällaisen listan itselleni ja perheelleni ja tulin katsomaan mitä muut tekee. Olen töissä (matkoineen) klo 7.30-16.00/16.30. Sitten toisen lapsen haku tarhasta, toinen tulee itsekseen ip:stä. Olen viikolla pääsääntöisesti lasten kanssa yksin. Tarkoitus on siis, että lapsetkin valitsevat listalta hommia viikkorahansa vastineeksi.

 

Kommentoikaa! 
 
Päivittäin:
 
ruoka
roskat
tiskikone, pöytä, tasot, liesi
 imurointi ja tarvittaessa tahrojen moppaus
 
Khh/ arkieteinen:
pesukone,kuivuri, vaatteet kaappeihin, ulkovaatteiden ja kenkien kunnon tarkistus (esim. tarviiko kuivattaa),  khh:n tasot, tarvittaessa lattian imurointi
 
lasten huoneet: 
lelujen keräys
yleissiisteys
 
olohuone:
yleissiisteys
 
ulkotyöt:
lumityöt ja puiden kanto tarvittaessa
 
Viikottain:
 
imurointi
moppaus
lakanoiden vaihto tarvittaessa
vessojen pesu
jääkaapin päivitys 
pölyjen pyyhintä
sohvatyynyjen yms. kunnon tarkistus ja tarvittaessa pesu
kierrätysroskien ja pullojen vienti tarvittaessa 
nurmikon leikkaus
 
Kuukausittain:
 
roskisten ja roskakaapin pesu
jääkaapin pesu
lieden siirto
kuiva-ainekaappien ja pakastimen päivitys
 
 
 
 
 
 

Vierailija
14/50 |
08.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hinkkaan tietenkin kaiket päivät tekomunalla itteeni. Mies harmittelee kun olen niin väsynyt, että seksikään ei kiinnosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/50 |
08.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En oikeestaan enää mitään, olen ulkoistanut ne hommat neljälle lapsellemme.

Vierailija
16/50 |
08.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päivittäin en tee mitään... tulee päiviä kun ei tiskikonekaan ole täysi :)

Keittiön tasot pyrin pyyhkäisemään, muttei haittaa jos ei ihan jokapäivä viitsi.

 

Viikottain sitten imurointi, vessanpesu, pari pyykkikoneellista, tiskejä useampi koneellinen, järjestelyä.

 

Talvella voi joutua päivittäin lumitöihin....

Vierailija
17/50 |
08.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi tosta on lastenhoito ja ruuanlaitto rajattu?

 

Mä tulen töistä, mies on yleensä tehnyt ruokaa, sitten syödään ja sen jälkeen viedään lapsia harrastuksiin jos niitä on. Parin viikon välein siivotaan kunnolla lauantaisin, viikonloppuisin pesen pyykit.

Vierailija
18/50 |
08.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Arkisin vain pakolliset: tiskikonetta, ruoan laittoa, ylläpitosiivousta, sänkyjen petausta ja kamojen paikoilleen laittoa. Pyykit ja viikkosiivot jäävät sitten viikonloppuun.

Vierailija
19/50 |
08.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä mies ja tyttö vielä nukkuu kun mä lähen töihin, joten iltapäivällä joudun raivaamaan tieni keittiöön kahvinkeittoon. Yöpuvut sänkyyn, aamupalan sotkut ja astiat koneeseen, pedit teen jos jaksan, pöytien pyyhkiminen, hammastahna roiskeet, vaatteiden ja roskien kerääminen, pesukone päälle.. sit juon kahvit.

 

Mies tulee kaupan ja päiväkodin kautta ja alkaa tekemään ruokaa. Ja mä siivoon taas sen keittiön...  

 

 

Vierailija
20/50 |
08.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siivoan keittiön aamulla ennen aamiaisen tekoa (mies on tehnyt yöllä voileipiä ja siivo sen mukainen), siivoan keittiön jälleen ruuan jälkeen (mies tekee arkena ruuat jos on kotona). Laitan tai puran tiskit (se tekee joka ehtii/viitsii), lakaisen keittiön lattian, ruokin kissan pari kertaa. Rapsuttelen puutarhaa ja poimin päivittäin marjoja näin kesällä. Jätän mielummin aurinkoisina arki-iltoina aikaa oleskelulle ja auringon otolle lasten kanssa.

 

Viikonloppuna sitten pyykit, siivoukset ja pitkän kaavan mukaan ruuanlaitot yms

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi kaksi