Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi pääkaupunkiseutu ei hoida julkista liikennettä itse?

Vierailija
02.04.2013 |

Mun tyhmään päähän ei mahdu se, että mitä siinä säästetään, että tuolla häärä monta firmaa sekaisin ajelemassa busseja verrattuna siihen, että olisi yksi iso kaupunkien yhdessä omistama? Sehän olisi jo niin suuri, että saisi suuruuden etuja mm. hankinnoissa, huolloissa sekä kaluston ja työvoiman joustavassa käytössä, kun voisi laittaa minkä tahansa kuskin tai bussin mille linjalle tahansa.

 

Mistä se maaginen säästö tulee, kertokaa oi kokoomusmammat? Muutkin saa vastata.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
02.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osin kyse on siitä, että kilpailu pistää yritykset karsimaan toiminnastaan kaiken ylimääräisen ja parantamaan tehokkuutta (mikä ei ollenkaan välttämättä tarkoita sitä, että työntekijöitä sorsitaan). Toisaalta kyse on siitä, että osittain Helsingin kaupungin omistaman Helbin (Helsingin Bussiliikenne) avulla ja osittain muilla keinoin seudun bussiliikenteeseen on saatu aikaan ns. epäterve kilpailu. Eli käytännössä se, että hyvin suuri osa kilpailutetuista sopimuksista on yrityksille tappiollisia tai ainakin nollavoitolla olevia, mikä tuo melko isoja säästöjä veronmaksajille.

En itse ainakaan näe, että kilpailuttaminen olisi tuonut seudun bussiliikenteeseen ihmeempiä ongelmia. Toki HSL voisi edellyttää yrityksiltä enemmän mitä tulee kaluston kuntoon, samalla tavalla kuin useissa muissa kaupungeissa tehdään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän kahdeksan