Mun mielestä liikunta on niin H*L-V*-T*N tylsää
siis oikeesti, mitä RENTOUTTAVAA siinä on?
Kaipaan ajattelua vaativan toimistotyön jälkeen jotain, missä aivot ajattelee jotain MUUTA. Ja lisäksi elämässä on aina enemmän ja vähemmän jotain muitakin asioita, jotka rassaa, ja jos on jotain "tyhjää" tekemistä, niin päässä alkaa vaan kaikki p*sk* kiertää...
Just jos lähden kävelylle/lenkille, niin en rentoudu yhtään, ajatukset vaan rullaa ja hermostun.
Samoin tietyt kotityöt kuten silittäminen, on muuten jees mutta sikäli ärsyttäviä, että ajatukset rullaa typeriä.
Luovat ajatukset mulla pyörii ihan eri tilanteissa, esim. illalla kun aion ryhtyä nukkumaan, kun istun paperin tai koneen ääressä missä voin luonnostella niitä, tai myöskin autolla ajaessa.
Liikunnassa ryhmäjumppa tms. on piirun verran astetta parempi kuin yksinäinen lenkkeily, mutta yhtä kaikki tylsää sekin - vaikka voisi kuvitella että esim. zumban kuviot vaatisi keskittymään täysillä, niin ei, se ei riitä sitomaan mun aivoja siihen.
Mulla on ihan muita hommia missä saan aivoni "rentoutettua" ja rauhotettua työpäivän hektisiltä kickseiltä. Esim. soittaminen. Lehtien lukeminen. Jopa telkkari katselu vaikka sitä harvemmin harrastan ja se ei sinänsä rentouta.
Huono puoli ja "ongelma" tässä nyt on tietysti se, että liikunta olisi TERVEELLISTÄ ja TARPEELLISTA, mutta se vaan on niin TYL-SÄÄ. Olen kokeillut siis vaikka ja mitä.
(Luulen että tämä tulee jo lapsuudesta, kun ei lapsuudenkodissa liikuntaan kannustettu, sitä ei harrastettu, sitä ei arvostettu, ja olin vielä huono koululiikunnassa, niin kai siitä jäi joku ylipääsemätön juttu sitten kuitenkin, eli se ei ole mulle luontaisesti kivaa ikinä.
Taasen esim. teini-iässä purin tunteita paljon soittamalla, ja olen uudelleen huomannut että se rentouttaa ja rauhoittaa.)
Kommentit (15)
miten paljon olet sitten harrastanut liikuntaa, se ei käy viestistäsi ilmi. Oletan, ettet hirveästi, vaikka sanotkin kokeilleesi.
Mä inhosin ennen liikuntaa, enkä vieläkään ole mikään himoliikkuja, vaikka harrastaisin sitä kyllä enemmän, jos olisi aikaa. Mulle liikunnan ovat tehneet mielekkääksi kehonhallintaa opettavat lajit, pilates ja erilaiset joogan muodot. Mulla on lisäksi se pakko, että selkä- ja niskavaivani pysyvät jotenkuten kurissa liikkumalla, joten kehon kuntouttaminen kiinnostaa. Kun liikun, teen sen siis ajatuksella. Mietin ideaaliset liikeradat ja maksimaalisen hyödyn liikkeestä.
Seinäkiipeilyä, maastopyöräilyä, laskettelua, koskimelontaa...
Noissa hommissa pitää olla joka ainoa sekuntti niin skarppina, ettei siinä ehdi työasioita juuri miettiä.
ja siinähän saa käydä eri tunneilla salin lisäksi. Syvävenyttely, erilaiset jumpat yms., pilates... mutta näissä siis ajattelu "rullaa vapaalla".
Tosin kuntoklubi oli ihan ok silloin kun oli äitiysvapaalla ja oli aikaa.
Nyt meillä ei ole salia niin lähellä että sinne pääsisi järkevästi työpäivän jälkeen.
Käyn tällä hetkellä vain lähiseudulla järjestettävässä jumpassa.
Tavoite olisi käydä myös kävelyllä (tällä hetkellä kunto ei riitä lenkkeilyyn), polkea kuntopyörää, venytellä ja tehdä vähän lihaskuntoliikkeitä kotona, mutta kotona tehtävä on aina niin ja näin ja ei tule oikein tehtyä.
Laskettelua kokeilin joskus mutta liian vaativaa mulle. Siis liian hurjaa.
Hiihtäminen voisi olla ok mutta pitäisi löytää kodin läheltä joku helppo latu, koska olen tietysti nykytilanteessa ihan surkeakin liikunnassa.
Nuo seinäkiipeilyt ja muut on liian vaativia siis minulle.
Pyöräillyt en ole 15 vuoteen, se ei sovi minulle.
Uimisessa olen huono ja pelkään vettä, joten melonta ei käy. Siksi sukeltaminenkaan ei oikein käy, se voisi muuten toki olla aivot nollaava laji.
Joskus olen miettinyt olisiko ratsastus mitään, mutta vähän hassulta tuntuu mennä n. 4-kymppisenä ratsastamaan ekaa kertaa, ja toisaalta se on turhan kallistakin. Ja onko se nyt niin peruskuntoa nostavakaan laji.
ap
en ole ikinä ollut notkea, joten sikäli vähän hankalaa, eikä muutenkaan suoranaisesti mun juttu. Nukahdin aina sinne.
Tosin joku vähän saman tapainen voisi olla mulle ok, missä keskityttäisiin todella johonkin "aivojen tyhjentämiseen", mutta jooga tosiaan vaatii liikaa, jotain... mitä mulla ei ole.
Ja pitäisi ensin saada ihan perus-pohja-aerobinen kunto paremmaksi.
ap
rasva palaa, niska-hartiavaivat kaikkoaa, patoutumia voi purkaa ja se on hauskaa! :) Eikä vaadi kovin kummoista varustautumista aluksi. Säkkihanskat ja käsisiteet kannattaa hommata, muuten normaali sisäliikunavarustus.
vatsatanssia joskus, ja salsaa, ja sitä zumbaa. Jotenkin en pystynyt keskittymään niihinkään. Haluaisin kai mennä omassa tahdissa tai jotain, eli ensin mentiin liian hitaasti ja sitten liian nopeasti tms. ja ajatus hajosi.
Muuten tanssi olisi kyllä kiva, olen miettinyt miten siitä voisi tulla mun juttu, tarttisin varmaa jotkut kirjalliset monisteet mistä voisin harjoitella askelkuviot tuntien välillä.
ap
Sun pitää harrastaa jotain raskaampaa lajia. Niissä pääset niinsanottuun kuplaan jossa endorfiinit hyrrää. Ei ole tylsää ja jälkeenpäin olo on lähes euforinen.
Kun taas ihminen joka kävelee toistaen sitä samaa monotonista liikettä, tai vaikkapa jumppaa tunnin, voi siinä samalla käydä ajatuksissaan ihan vaikka toisella puolen maailmaa.
Ja minusta ainakin tuntuu pelkästään mukavalta jonkun yhden tunnin ajan etten ole niin "pelkästään päässäni" ajatellen milloin mitäkin, eli voin myös tehdä ihan keskittyenkin vain sitä fyysistä suoritusta, ja aina parempi, jos musiikkikin sattuu olemaan edes paikoitellen mieluisaa. Liikunnasta oikeasti saa iloa, jos ei ole noin rasittavan huono uhma-asenne. Mutta toisaalta toki ihan se ja sama miten muut tekee. Minulle liikunta tuottaa iloa ja hyvää mieltä, ja voi sitten surutta herkutellakin.
olisi muuten ihan ok sekin että liikunta on tylsää, jos aivot tosiaan olisi sitten vaikka 0-tilassa sen aikaa.
MUTTA - kuten sanoin, kaipaan aivoilleni myös jotain rentotumista sen hektisen työpäivän jälkeen. En halua kelata niitä työasioita siinä samalla.
Ja yhtä vähän haluan kelata muita elämässä pyöriviä ei-niin-mukavia asioita, jotka kummasti popahtaa pintaan aina tällaisissa tilanteissa, joissa ei tartte muuten ajatella niin paljon.
Mulla just kävely ja jumppa jne.
Ei mulla ole uhma-asennetta ollenkaan.
Toivoisin vaan, että löytyisi joku ohjelma missä saisin SAMALLA hoidettua fyysistä kuntoa mutta niin että en ole henkisesti vähintään yhtä rasittunut sen jälkeen.
Koska AIKAA on rajallisesti - siinähän se ongelma. Ei siinä mitään jos aikaa olisi enemmän, hoitaisin liikunnan, ja hoitaisin henkisen puolen muilla keinoin.
Mutta nyt kun aikaa EI ole niin pitäisi se aivojen rentoutus hoitaa myös (nopein keino olisi joo joku viinilasi, ei niin hyvä pidemmän päälle). JA se fyysinen kunto. Ja hyvä olisi jos nämä voisi yhdistää kuten kai monet ihmiset pystyy... minä en.
Itse asiassa liikunnan jälkeen mulla on vaan entistä enemmän sellainen olo esim. että tartten syötävää ja juotavaa... VAIKKA olen yrittänyt huolehtia terveellisestä syömisestä ennen liikuntaa, eli en tod. lähde ikinä tyhjällä mahalla liikkumaan.
ap
Ei se mitään hiton lakisääteistä ole! Urputiurputi. Ziisös...
10
Saisitko kaverin/naapurin/miehen/lapsen/muun tutun tai tuntemattoman mukaan (kävely)lenkeille? Voisit koittaa jutella joistain kivoista aiheista.
Onko sull amitään musiikkisoitinta mikä kulkisi mukana lenkeillä/kuntosalilla? Jos ei, niin kirjoita joulupukille. ;) Mieluinen musa vois auttaa rentoutumaan myös.
Joogasta tuli mieleen pilates. Oletko koittanut? Tai aikuisbaletti?
Ei se mitään hiton lakisääteistä ole! Urputiurputi. Ziisös...
10
ja vähän olenkin, mutta huomaan jo nyt että kunto ihan romahtanut kun nyt vuoden ollut töissä ja jäänyt liikunta vähemmälle. Siis ihan oikeesti tosi huono kunto.
Ei viitsisi ihan itseään huonoksi päästää, jos tätä paljon huonompi voi olla.
Lisäksi paino alkanut nousemaan että enää ei taida olla edes normaalipainon rajoissa vaan jo vähän yli luulen.
ap
Saisitko kaverin/naapurin/miehen/lapsen/muun tutun tai tuntemattoman mukaan (kävely)lenkeille? Voisit koittaa jutella joistain kivoista aiheista.
Onko sull amitään musiikkisoitinta mikä kulkisi mukana lenkeillä/kuntosalilla? Jos ei, niin kirjoita joulupukille. ;) Mieluinen musa vois auttaa rentoutumaan myös.
Joogasta tuli mieleen pilates. Oletko koittanut? Tai aikuisbaletti?
aikuisbalettia en, sitä joskus harkitsin, mutta ei silloin tullut alettua ja nyt ei ole lähelläkään tarjolla.
Lisäksi tuntuu, että siellä on kaikki kuitenkin jotain hoikkia pitkiä ja ennen harrastaneita. Ei lyhyitä ja vähän mahakkaita ja jotka ei edes lapsena toiveista huolimatta päässeet balettitunneille.
Ai niin - yksi ongelma tässä mun omassa harrastamisessa / miksi aikaa on niin vähän, vaativan päivätyön lisäksi, on se, että lapsillani tietysti on useita harrastuksia, tällä hetkellä 5 eri kertaa viikossa joihin vieminen vie aikaa (vaikka tietenkin niitä jaetaan miehen kanssa). Joo, en halua lapsille samanlaista lapsuutta kuin itselleni, siksi näin.
Pitävät myös kovasti kaikista harrastuksistaan. On musiikia ja liikuntaa.
ap
Mutta toisaalta, tanssiminen on ihanaa. Saisiko sillä tarpeeksi liikuntaa.