Kissan kouristuskohtaus, mistä voi johtua?
Meillä 13-vuotias kissa sai tänään jonkun ihme kouristuskohtauksen. Vaahtokuola vaan valui suusta ja kissa puri mm. mattoa kouristellessa.
Kohtaus kesti ehkä viisi minuuttia, jonka jälkeen läähätti Hengitti tosi raskaasti. Ei ragoinut kosketukseen tai ääniin ainakaan tuntiin, sen jälkeenkin harvakseltaan. Ei liikkut paikoiltaan lainkaan tuona aikana.
Kaiken kaikkiaan "palautuminen" kesti melkein kolme tuntia. Käveli vähän hatarasti alusti ja tärisi. Takaraajat tuntuivat sellaisilta jäykiltä. Söi vähän, juoma ei kelvannut.
Nyt nuokkuu sängyn alla apaattisen oloisena, ihan kuin johonkin sattuisi (kun kissalla oli silmätulehdus, se reagoi kipuun vetäytymällä omiin oloihinsa, vaikka yleensä tulee heti kun sitä kutsuu).
Meillä on ensi viikoksi varattu eläinlääkäriaika, päivystyksen mukaan ei vaadi välitöntä hoitoa jos uutta kohtausta ei tule.
Haluaisin vain tietää, mitä eri syitä tälle voisi olla. Epilepsia tuli ekana mieleen mutta mikään muu oire ei täsmää. Ei ollut mitään ennakko-oireita eikä kissa pitänyt mitään ääntä kouristellessa (ilman lasta en olisi edes huomannut kohtausta). Ei myöskään pissannut tai kakannut kouristellessa.
Kova on huoli rakkaasta lemmikistä =/
Epilepsia toki voi noin oireilla, mutta yleensä se puhkeaa nuoremmalla kissalla.
Neurologisia oireita voi aiheuttaa esim. maksa- ja munuaisviat. Munuaisten vajaatoiminta on hyvin yleistä vanhemmilla kissoilla.
Mä veisin jo aikaisemmin lääkäriin, just noiden sisäelinsairauksien riskin takia. Sais nopeammin verikoetulokset ja tietäis, pitääkö hoito aloittaa heti. Sitä paitsi tuo kohtauksen pituus on huolestuttavaa! Jos kohtaus kestää yli 5 minuuttia, pitäis jo mennä eläinlääkäriin, eli tunnin "tajuttomuus" on jo paha.
Tsemppiä, oli taustalla mitä tahansa.