Kuinka kauan lapsella pitää olla ns. koroke autossa?
Kommentit (5)
oikea vastaus löytyi täältä:
http://www.liikenneturva.fi/www/fi/turvalaitteet/lasten_turvalaitteet/i…
Korokkeesta ei tarvitse kiirehtiä pois. Se ohjaa turvavyön niin, että kolaritilanteessa lantio ei murru niin helposti, koska voima kohdistuu reisiluuhun. Samalla myös kolmipistevyön ylävyö ohjautuu pois kaulalta. (ohi kysymyksen...) Vyötä ei pidä myöskään laittaa kulkemaan kainalon alta, koska kylkiluut voi puhkaista keuhkot kolarin sattuessa. Selän takana vyö taas ei suojaa lasta pään ja niskan vammoilta.
Myös lantiovyö kannattaa tiukentaa, että talvivaatteiden jne takia vyö ei jää vahingossa löysälle. Tälläin kolaritilanteessa lapsi lentää vyötä vasten ja loukkantuu pahemmin kuin muuten kävisi. Turvallisia kilometrejä kaikille!
Osaako joku myös vastata, milloin tuota koroketta SAA alkaa käyttää? Kuinka kauan olisi "pakko" olla turvaistuin?
Onko siinä pituusraja ja/tai ikäräja?
Meillä ei ole koskaan käytetty koroketta kuin väliaikaiskäytössä, esim kun on pitänyt vieraita lapsia kuljettaa autossa. Lapset on siirtyneet n 140 cm mittaisena turvavyöistuimesta suoraan auton penkille auton turvavöillä kiinnitetyiksi.
130c, mutta selviää varmaan googlettamalla