Vinkki teille sinkuille mammoille: Kun Maaret 46v rakastui Mattiin 78v , epäilijöitä riitti: ”Minulle sanottiin, että suhteemme on törkeä
Kun Maaret rakastui Mattiin, epäilijöitä riitti: ”Minulle sanottiin, että suhteemme on törkeä”
Maaret ja Matti kävivät ikäeroon liittyvät asiat tarkasti läpi jo suhteen alkuvaiheessa. Arkirakkaus on pitänyt pitkässä parisuhteessa kipinää yllä.
Maaret, 46, ja Matti Siltanen, 78, ovat olleet yhdessä jo lähes kolme vuosikymmentä.
Heidän rakkaustarinansa lähti liikkeelle Maaretin ollessa lukioikäinen.
Matti toimi rehtorina lukiossa, jossa Maaret oli oppilaana. Matti ei opettanut Maaretia, eikä muutoinkaan ollut lukiolaisen arjessa läsnä, mutta jokin hänen persoonassaan vetosi Maaretiin.
https://kotiliesi.fi/ihmiset/tarinat/maaret-ja-matti-rakkaustarina/
Kommentit (157)
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Olen 56 v enkä todellakaan ottaisi 78-vuotiasta miestä.
En minäkään. Olen 67 enkä voisi kuvitellakaan että olisin itseäni 30 vuotta vanhemman miehen kanssa.
Onneksi tämä Maaret ei ollut ikärasisti. Heidän välillään näyttää olevan aitoa rakkautta.
Eikä taida mikään rikaskaan Matti olla. Opettajan palkka ollut. Lapsiakin on jo aiemmin tehtynä, heidän elatukseen on mennyt penni jos toinenkin. Ovat eläneet täyttä elämää. Ihana tarina. Toivon monia yhteisiä hyviä vuosia lisää!
Yläkoulun rehtorin kuukausipalkka on keskimäärin 6000 euroa. Kyllä se lukiolaisesta(kin) tuntuu isolta.
Nätti nainen on tämä Maarit, olisi saanut vaikka millaisen insinöörin halutessaan. Tuskin reksin palkka houkutti. Sen verran ovat saaneet kuraa niskaansa, että helpommallakin olisi päässyt.
Rakkautta tuo on, eri asia jos puhuttaisiin jostain miljonääristä. Ja siellä ovat käsi ojossa myös Matin lapset, toivottavasti heillä kaikilla on keskenään lämpimät välit tai ainakin hyväksyntää isän uudelle elämälle ja uusille sisaruksille. Joku kuusi tonnia ei mikään iso raha ole kun aletaan viisihenkistä perhettä elättämään.
Kuusi tonnia on enemmän kuin kaksi tonnia. Tuskinpa Maaritkaan olisi ryhtynyt tuntemaan vastustamatonta vetoa jotakuta pikkupalkkaista miestä kohtaan. Rehtorilla muuten on paljon enemmän valtaa kuin keskivertotoimitusjohtajalla.
Osaan laskea. Mutta kuusi tonnia tuskin on syy siihen, että parikymppinen nainen haluaa viisikymppisen miehen. Eihän sellaisella ole kuin 15-20v aikaa tienatakaan ja eläkeikä pudottaa tulot melkeinpä puoleen. Äitiyslomat ja raskaudet ovat pienentäneet Maaritin tuloja monelta vuodelta, joten rahaa on palanut. Ehkä olikin kolmen pienen kanssa kotona pitkään...
Valtaa voi olla tietyissä piireissä, mutta eipä muuta. Olen muuten rehtorin tytär itse, eikä isäukko mikään "Stubbin kaveri" ole, eikä mikään miljonäärikään. Viisi lasta meitä on ja jos elämästä vähänkään nauttii, niin se maksaa.
Kuuden tonnin kuukausipalkka on hyvinkin monelle syy katsoa muita juttuja läpi sormien.
No heh, just joo. Olisi nyt edes Matti ollut vaikka ministeri tai vastaava, ja kertonut haaveistaan pyrkiä presidentiksi, niin sitten jo alkaisin uskoa, että kiipijä tämä Maare voisi ollakin. Nyt en siihen todellakaan usko.
Ei tarvitse olla kiipijä, kunhan vain varmistelee kohtuuleveän leivän loppuiäkseen.
Kohtuuleveää varmaan elellä eläkeläisen kanssa, jonka kk-tulot ovat olleet 6 tonnia bruttona? :'D Ja leskeneläkekin tosi hulppea? No ihan miten vaan. Jos olisin kiipijä, tähtäin olisi aika paljon korkeammalla. Saattaa myös olla, että Matti, kiltti ja fiksukin kun on, on kenties auttanut vanhimpia lapsiaan taloudellisesti jne. Ehkä ok-talokin on jäänyt ex-vaimolle/lapsille ja nämä kaksi ovat joutuneet ottamaan isot asuntolainat jne? Kun ei taustoista oikein tiedä.
Ei aina ole kyse ääripäistä. Joku yrittää kiivetä korkealle, toiselle riittää turvattu elämä. Lukiolaistyllerön mielestä rehtori voi olla tosi hyvä saalis.
Aikuisten lasten viisikymppinen isukki. Melkoinen saalis, ja oikein kuuden tonnin bruttotulotkin. Mua ihan jo häikäisee..
Kyllä sillä saa ihan mukavan elintason. Eivät kaikki kurkota kuuta taivaalta.
Eli Maaret 20v nai itseään 30v vanhemman Matin 50v, joka tuohon aikaan on voinut mitä ilmeisimmin, mahdollisesti, jäädä eläkkeelle jo 60-vuotiaana. Tulot laskevat silloin 6000 brutosta huimasti alas, korkeintaan neljään tonniin, joilla siis elätetään vaimo ja kolme teiniä.
Tässä välissä, 10 vuoden aikana, Maaret on saanut kolme lasta, ja isukin tulot voivat olla tuon 4000 bruttona. Maaret itse on kolme kertaa äitiyslomalla, kenties vuosia hoitovapaalla tai jopa kokonaan lasten kanssa kotona.
Mahdollinen asunnon hankinta tuo mukanaan asuntolainan, koska ison perheen asunnon pitää olla aika iso, joten sitä on lainakin.
En mä oikein usko, että tuo Matti mikään saalis varakkuuden perusteella on ollut. Tähän lisäksi yhteiskunnan painolasti ja ex-vaimo ja ne aikuiset lapset, joilla voi olla vaikka millainen avuntarve taloudellisesti jne.
Olisikohan se sitten sitä aitoa rakkautta. Sellaistakin saattaa olla jopa suomalaisen miehen kanssa.
Te ketkä mietitte Matin varoja niin yksi asianunohtuon että luultavasti Matti on saanut ajat sitten perintöä. Huomaa että ootte itse köyhää sakkia kun moinen ei tule edes mieleen.
Lehtijutun mukaan heidän intiimielämänsä ei ole päättynyt. Rakastuneilta näyttävätä, ja tasapainosilta, normaaleilta.
30v yhdessä? No,tuskin siinä on ollut kyse vain pelkästä teinin hyväksikäytöstä sitten. Mitä se teille kuuluu,jos ovat onnellisia? 9 vuotiaiden tyttöjen naittaminen ei tietenkään teitä liikuta,koska "eri asia" uskonnollisen vapauden nimissä. Ääliöt.
Vierailija kirjoitti:
Hyh. Kun heidän romanssinsa alkoi 30 vuotta sitten, Maaret oli vasta teini ja Matilla oli aikuiset lapset.
Nuorempi nainen vanhempi mies on normi muu on sairasta ja epätervettä näin myös eläinten maailmassa vanha ja vahvin sonni vie naaraat.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Nuori Maaret on saanut hyvää seksiä kokeneelta ketulta. Noinhan sen kuuluu mennäkin.
Mutta saako edelleen? En oikein jaksa uskoa. 46-vuotias nainen on elämänsä vedossa, 78-vuotiaalla miehellä ei enää seiso.
Puhu vaan itsestäsi. Kyllä seisoo. Viimeksi lauantaina, ja pitkään ihan ilman lääkkeitä. T. Mummo 76 .
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ts. Vinkkinä naisille ottakaa vanhus riesoiksenne.
Juujuu, parempi vaan joku parikymppinen panosonni jolla on sivunarttuja sun muita rändömpanoja. Poonuspisteitä vielä jos se on joku lukutaidoton alibaba tai isomela afrikan ihme.
Sellainenko sinä itse oli 20-vuotiaana?
Vierailija kirjoitti:
Lehtijutun mukaan heidän intiimielämänsä ei ole päättynyt. Rakastuneilta näyttävätä, ja tasapainosilta, normaaleilta.
Tasapainoinen ja normaali ihminen ei höpise intiimiasioistaan muille. Saati julkisesti.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Juupa juu. Ja sitten kun yksi on haudassa voi ottaa toisen. Tutulla eka mies oli 30 v vanhempi ja viimeisen vuosikymmenen vanhuudenheikko. Seuraava mies sitten muutaman vuoden nuorempi häntä. Itse en olisi huolinut vanhaa ensimmäiseksikään, enkä varsinkaan lisääntymistarkoituksessa, mutta kukin tavallaan. Lapsesta ei tullut aivan terve. Samoin kahdella muulla tutulla, joista toinen sai lapsen noin 35 vuotiaana noin 50 v miehen kanssa ja toinen oli itse 45 v, kun sai noin 45 v "siittäjänsä" kanssa lapsen, myös luomusti ja lievillä älyllisillä lasten kehityshäiriöillä.
Ikäriski on aina ikäriski, niin biologisena kuin sosiaalisenakin. Ja jos ei vaan viehätä ikäistään vanhemmat, niin kuin ei minua viehätä, niin ei rakastukaan.
n47 v
Muistathan sen, että tällaiset ovat aika yksilökohtaisia päätöksiä ja yksityisasioita. Maailma on täynnä liittoja, joissa on unohdettu ikä ja eletään aivan muiden kriteerien mukaan. Esim. Hilkka Ahde oli nuori telinevoimistelijalupaus, kun rakastui itseään vanhempaan Mattiin, ja jäiSuomeen, vaikka oli lähdössä ulkomaille opiskelemaan. Kaikesta näki kuinka onni huokui siitä naisesta. Ne katseet ja rakkaus. Suri pitkään, ihan kuin Elina Kiikko-Kanerva Ilkkaansa.
Ja nyt hänellä on uusi kumppani. Elämä on elämisen arvoista. Muistoja ei vie kukaan.
Niin hienon ja uskollisen miehen Hilkka Matista sai että!
Täällä ollaan aina eli aika usein niin p...n ilkeitä ja v....päämielisiä, että surettaa meidän suomalaisten naisten puolesta. Tai oikeastaan heidän lastensa ja läheistensä. Vaikka osa kommentoijista on miehiä ja kasvussaan kesken olevia nuoria, niin me naiset kuitenkin pahasuiset kommentoijat olemme heidätkin kasvattaneet. Omilla esimerkeillämme sitten kai. Katkeruutta, ilkeyttä ja kiusaamisen tasolle menevää nimittelyä ja muuta huonoa käytöstä täälläkin ihan riittämiin.
Palstan "siistijät" ei näihin puutu. Kummallista. Sen sijaan tunnutaan puuttuvan moderaattorin ideologisten ja poliittisten mieltymysten perusteella ihan asiallisiin niitä aiheita sivuaviin keskusteluihin.
Itse aiheesta sen verran, että olen ehtinyt jo lukea tuon jutun aikaisemmin. Enkä nähnyt tai näe arvoiseksi repostella ilkeästi heidän suhteestaan. Juttu teki vaan iloiseksi, että kiva, tällaisestakin kirjoitellaan ja todeksi todetaan.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Hyi hitto.
Sitä samaa ajattelee sun ikäiset miehet susta. Kannattaa tähdätä sellaisiin mihin sulla olis edes teoriassa jotain saumaa.
Vetikö pappa herneen tenoihin :D
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
OUUUUUUU 🗣🗣🗣🔥🔥🔥🔥🔥👏👏👏👏👏👏
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Olen 56 v enkä todellakaan ottaisi 78-vuotiasta miestä.
En minäkään. Olen 67 enkä voisi kuvitellakaan että olisin itseäni 30 vuotta vanhemman miehen kanssa.
Onneksi tämä Maaret ei ollut ikärasisti. Heidän välillään näyttää olevan aitoa rakkautta.
Eikä taida mikään rikaskaan Matti olla. Opettajan palkka ollut. Lapsiakin on jo aiemmin tehtynä, heidän elatukseen on mennyt penni jos toinenkin. Ovat eläneet täyttä elämää. Ihana tarina. Toivon monia yhteisiä hyviä vuosia lisää!
Yläkoulun rehtorin kuukausipalkka on keskimäärin 6000 euroa. Kyllä se lukiolaisesta(kin) tuntuu isolta.
Nätti nainen on tämä Maarit, olisi saanut vaikka millaisen insinöörin halutessaan. Tuskin reksin palkka houkutti. Sen verran ovat saaneet kuraa niskaansa, että helpommallakin olisi päässyt.
Rakkautta tuo on, eri asia jos puhuttaisiin jostain miljonääristä. Ja siellä ovat käsi ojossa myös Matin lapset, toivottavasti heillä kaikilla on keskenään lämpimät välit tai ainakin hyväksyntää isän uudelle elämälle ja uusille sisaruksille. Joku kuusi tonnia ei mikään iso raha ole kun aletaan viisihenkistä perhettä elättämään.
Kuusi tonnia on enemmän kuin kaksi tonnia. Tuskinpa Maaritkaan olisi ryhtynyt tuntemaan vastustamatonta vetoa jotakuta pikkupalkkaista miestä kohtaan. Rehtorilla muuten on paljon enemmän valtaa kuin keskivertotoimitusjohtajalla.
Osaan laskea. Mutta kuusi tonnia tuskin on syy siihen, että parikymppinen nainen haluaa viisikymppisen miehen. Eihän sellaisella ole kuin 15-20v aikaa tienatakaan ja eläkeikä pudottaa tulot melkeinpä puoleen. Äitiyslomat ja raskaudet ovat pienentäneet Maaritin tuloja monelta vuodelta, joten rahaa on palanut. Ehkä olikin kolmen pienen kanssa kotona pitkään...
Valtaa voi olla tietyissä piireissä, mutta eipä muuta. Olen muuten rehtorin tytär itse, eikä isäukko mikään "Stubbin kaveri" ole, eikä mikään miljonäärikään. Viisi lasta meitä on ja jos elämästä vähänkään nauttii, niin se maksaa.
Kuuden tonnin kuukausipalkka on hyvinkin monelle syy katsoa muita juttuja läpi sormien.
No heh, just joo. Olisi nyt edes Matti ollut vaikka ministeri tai vastaava, ja kertonut haaveistaan pyrkiä presidentiksi, niin sitten jo alkaisin uskoa, että kiipijä tämä Maare voisi ollakin. Nyt en siihen todellakaan usko.
Ei tarvitse olla kiipijä, kunhan vain varmistelee kohtuuleveän leivän loppuiäkseen.
On ihan tunnettu tosiasia, että osa naisista viehättyy itseään vanhemmista miehistä, jotka ovat korkeassa asemassa. Presidentti, professori, päätoimittaja, toimitusjohtaja, heimopäällikkö.. Useimpia nuoria naisia vanhemmat miehet eivät tippaakaan kiinnosta, koska evoluutio suosii nuoruutta, joka johtaa jälkeläisten parempaan eloonjäämis- ja lisääntymismenestykseen. Kuitenkin myös yhteisössään arvostettu vanhempi mies voi taata jälkeläisten hyvän menestyksen, ja voi siksi olla hyvä lisääntymisstrategia.
Kuitenkin siinä mennään vikaan, että kuvitellaan naisten laskelmoivan ja laskevan euroja, kun kyse on oikeasti tunteesta. Tietynlainen vanhempi mies vain viehättää naista. Vai miettivätkö miehet nuoren ja hemaisevan naisen nähdessään, että lähestynpä tuota naista, koska hänen kanssaan saisin terveitä, kauniita ja elinkelpoisia jälkeläisiä, ja geenini siirtyisivät tehokkaasti eteenpäin? Olisiko kuitenkin niin, että heilläkin iskee vain tunne, välitön halu päästä panemaan tätä naista?
Eli Maaret 20v nai itseään 30v vanhemman Matin 50v, joka tuohon aikaan on voinut mitä ilmeisimmin, mahdollisesti, jäädä eläkkeelle jo 60-vuotiaana. Tulot laskevat silloin 6000 brutosta huimasti alas, korkeintaan neljään tonniin, joilla siis elätetään vaimo ja kolme teiniä.
Tässä välissä, 10 vuoden aikana, Maaret on saanut kolme lasta, ja isukin tulot voivat olla tuon 4000 bruttona. Maaret itse on kolme kertaa äitiyslomalla, kenties vuosia hoitovapaalla tai jopa kokonaan lasten kanssa kotona.
Mahdollinen asunnon hankinta tuo mukanaan asuntolainan, koska ison perheen asunnon pitää olla aika iso, joten sitä on lainakin.
En mä oikein usko, että tuo Matti mikään saalis varakkuuden perusteella on ollut. Tähän lisäksi yhteiskunnan painolasti ja ex-vaimo ja ne aikuiset lapset, joilla voi olla vaikka millainen avuntarve taloudellisesti jne.