Mikä on erikoisinta ruokaa mitä olet maistanut?
Kyselin että mitä ruokaa et ole koskaan maistanut ( https://www.vauva.fi/keskustelu/6391662/mita-ruokaa-et-ole-koskaan-mais… ) ja siitä tulikin mieleen kysyä, että mikä on erikoisinta ruokaa jota olet maistanut?
Mä en ole koskaan syönyt mitään erikoista, joten itseni kohdalla ei tule mitään mieleen.
Kommentit (33)
Lehmänmahasylttyä, sianpääsylttyä, viimeksi mainittu on herkullista
Maggisbekkikset Airflyeristä. Yllättävän herkullista.
Kerran maistoin Smoothieta Blenderistä. Aika erikoista sössöä
Mitä erikoista on smoothiessa tai makkaraperunoissa?
Toki riippuu omasta kokemuspiiristä ja siitä, mitä pitää erikoisena mutta yleisellä tasolla nuo eivät ole kovin erikoisia kyllä Suomessa.
Sama kuin ap:llä.
Pikemminkin: läskisoosi - huonosti ajeltu sika, missä näkyi karvat ja verisuonet, BYÖÖK! Sinänsä hyvin tehty läskisoosi on .... hyvää!
Jotkut eivät pidä mykyrokasta, itse pidin, koulussa kun sitä oli. On niin isotöistä, et harva sitä nykyään tehnee?
.....
Joskus oli maalla puhetta: käärmettä, kyytä siis, en söisi mistään hinnasta. Toinen sanoi, et sehän helppo paistaa pannulla - kääntelee siinä ite itteensä :) .... Huomasin, kun muilla kuulijoilla alkoi yökötysrefleksi :)
Mustekalan musteella värjättyä spagettia ja sen kanssa lohimedaljonkeja. Isä teki joskus ja oli kyllä aika outoa.
Muistin tän just. Oon jo vanha täti, niin ei tullut heti mieleen.
T: AP
Vierailija kirjoitti:
Mitä erikoista on smoothiessa tai makkaraperunoissa?
Toki riippuu omasta kokemuspiiristä ja siitä, mitä pitää erikoisena mutta yleisellä tasolla nuo eivät ole kovin erikoisia kyllä Suomessa.
Kysymyshän oli mikä on erikoisinta mitä HE on syöneet, joten se voi olla heidän erikoisin ruoka.
Hampurilaisen jonka pihvi oli tehty kengurunlihasta. Oli ihan hyvää.
Varmaankin erikoisinta, mitä olen syönyt on mustekala. Taidan olla aika tylsä, kun en ole syönyt mitään kovin erikoista.
Kengurun reittä. Oli tosi kovaa ja sitkeetä, no ihmekkös tuo kun on pomppiessa bodattu.
Keniassa söin perunamuusia joka oli tehty banaaneista. Suolaista ja keltaista, meni muusista ihan täysin, hyvää.
Strutsinlihaa. Ei se ehkä muille niin suuri erikoisuus ole, mutta mulla jäi mieleen.
Krokotiilia, oli sellaista tosi lohkeilevaa
Vierailija kirjoitti:
Keniassa söin perunamuusia joka oli tehty banaaneista. Suolaista ja keltaista, meni muusista ihan täysin, hyvää.
Jos se oli keittobanaania joka tunnetaan myös nimellä jauhobanaani tai ruokabanaanu, niin se on eri lajike kuin hedelmäbanaani jota täällä Suomessa yleisimmin syödään.
Sellaista alatiesynnytystä kuvaavaa kakkua baby shower juhlissa. Se kakku oli kyllä ihan tavallista mansikkakakkua maultaan, mutta muoto oli erikoinen koska siinä oli kuvattuna naisen alapää josta pilkistää vauvan pää.