Miksi naisille yritetään tyrkyttää pinkkiä väriä?
Suurin osa naisista ei pinkistä väristä pidä. Kuitenkin aina asiat, joita yritetään myydä naisille, on pinkkejä. Esimerkiksi juoksukengistä värivaihtoehtoja on yleensä pinkki tai valkoinen. Kumpikaan ei ole järkevä vaihtoehto. Joskus löytyy mustat, itse haluaisin siniset tai vihreät. Ja sitten iänikuiset naisten höylät tai muut ihonhoitojutut.
Kommentit (68)
Miksi ei tykkäisi? Mä ainakin tykkään.
Vierailija kirjoitti:
Miksi ei tykkäisi? Mä ainakin tykkään.
No kiva että sinä tykkäät, mutta suurin osa ei. Lisäksi maailmassa on niin paljon erilaisia värejä, että se pinkin tyrkytys todellakin ärsyttää.
Äijät päättämässä, eikä mitään käsitystä asiasta niin kuin yleensä.
Siis millaisissa kaupoissa sinä asioit jos et löydä juoksukenkinä muita kuin vaaleanpunaisia tai valkoisia???
Jenkkien suosima väri. Niinpä sitä tuputetaan ympäri maailmaa.
Mä naisena ostan miesten höyliä. Ihan kun vaan kattelee hintoja,niin miesten höylät on halvempia.
Sellaista se on kun miehet päättävät. Ei anneta naisille paljo vaihtoehtoja.
Miksi pinkki on marjapuuron värinen.
Pinkki sopii blondeille ja blondeilla on aina hauskempaa.
Häh???
Olen kolmikymppinen nainen, eikä rehellisesti KUKAAN ikinä missään ole yrittänyt tyrkyttää minulle pinkkiä.
Missä oikein elät? Joku ihan outo kupla? Urheiluliikkeissäkään ei hirveästi pinkkiä edes näe, ja lenkkarit pääosin aivan muita värejä. Itselläni on mustat juoksukengät, eikä ollut yhtään mitään vaikeuksia löytää sellaisia - niitähän on joka kaupassa. Toiset lenkkarit on valkoiset, ja talviulkoilukengät tummanharmaat.
Jos mun nyt pitäisi lähteä etsimään kaikkea mitä mulla jo on, mutta uusina, pinkkeinä versioina, niin veikkaanpa, että olisi päinvastoin vähän haasteellista eikä ollenkaan kuten AP väittää (ja peukuttajat komppaa)..
Vierailija kirjoitti:
Siis millaisissa kaupoissa sinä asioit jos et löydä juoksukenkinä muita kuin vaaleanpunaisia tai valkoisia???
Tämä. Taitaa olla uusavuttomuus ja sisäistetty naisviha, jos ei mitään muuta näe, kuin pinkkiä.
Itse tykkään pinkistä, joten en ymmärrä ongelmaa muutenkaan.
Mä oon mies ja mulla on pinkit lenkkarit. Kaikki haukkuu mua homoksi. Vaikka homo olisinkin niin ei sitä tarvitse minulle itselleni kertoa.
Joo. Vähän aikaa sitten mainostettiin jotain sijoitusiltaa naisille. Mainos oli toki pinkki ja taisi olla jopa joku sydänkin siinä. En mennyt.
Ihana kun väriä, liian synkkää muutenkin.
Komppaan ap:tä.
Ja menepä ostamaan puutarhahommiin tai remppahommiin työhanskoja, niin naisten koot on ylläri pylläri - pinkkejä.
Ja jos ei ulkoilukamppeissa ole pinkkiä, niin sitten vaaleanlilaa. Tai muita pastellivärejä. Yöks.
Ja lenkki- ja vastaavissa kengissä se tosiaan näkyy (liian) usein, etenkin jos mallista on erikseen naisten ja miesten versiot. Ja joo, niiden pääväri voi olla vaikka musta, harmaa, valkoinen tai joku muu, mutta lähes aina tehosteisiin/koristeisiin on "naisten väri" saatu ympättyä.
Ärsyttävää.
Stereotypiatuputusta.