Viikko-viikko systeemi
Mitä mieltä viikko-viikko systeemistä 2v6kk lapselle? Onko liian rankkaa..?
Kommentit (5)
Asuvatko vanhemmat lähellä toisiaan niin, että päivähoito säilyy samana molempien viikkojen ajan? Kuka tähän asti on ollut päävastuussa lapsen hoitamisesta - ovatko vanhemmat olleet tasaveroisesti lapsen elämässä? Ajattelisin, että viikko on pienelle lapselle pitkä aika olla erossa kummasta tahansa vanhemmastaan ja ihanteellisempi aika vuorottelulle voisi olla joku 3-4 vrk. Mutta riippuu tosiaan muistakin asioista!
2 viikkoa - 2 viikkoa systeemeihin sen takia, ettei lapsi joudu vaihtamaan heti paikkaa kun on just "kotiutunut". Mutta toi on tietty jo niin pitkä väli vanhemmallekin, että edellyttää muita tapaamisia, esim. iltoja siinä välissä toisenkin vanhemman kanssa. En kyllä osaa sanoa että minkä ikäisille mikäkin systeemi on paras. Entäs jos vanhemmat vuorottelee asumisviikkoja, lapsi asuu koko ajan samassa paikassa? Ei kai toimi kauhean monella..
Pysyvyys on pienelle tärkeää, oma sänky, oma tuttu koti. Viikko-viikko systeemi on lähinnä aikuisten itsekkyyttä ja halua 'jakaa' lapsi tasan. Toki ymmärrän, että etävanhemmalla tulee hirmuinen ikävä lastaan ja en kannata mitään joka toinen viikonloppu-systeemiäkään. Mutta ehkä vaikka kaksi kolme-neljäpäiväistä jaksoa kuukaudessa mieluummin kuin viikko-viikko - jolloin lapsi on koko ajan tulossa ja lähdössä. Varmasti on noin pienelle rankkaa sellainen. Viikko viikko systeemi sopii ehkä joillekkin, mutta lasten pitäisi ehdottomasti olla ainakin kouluikäisiä!
on varmaan ihan kiva vanhemmille, voiko se koskaan olla lapselle? Ei oikeaa kotia ollenkaan? Läheisiä ihmisiä tulee ja menee. Taitaa olla pääasia että isi ja äiti saa lomailla joka toinen viikkoa?
up