Meillä on maalämpöpumppu ja koneellinen ilmanvaihto. Korviin tuntuu paine,
voiko johtua alipaineesta.
Aika kova ääni maalämpöpumpussa muutenkin ja välillä tuntuu, että sänkykin tärisee.
Eniten kuitenkin huolestuttaa se, että mahdollisesti alipaine tuntuu korvissa.
Kommentit (11)
Naiset... eikö olisi helpompi siltä ukolta nämä epäselvät asiat kysyä.
Kun kaikki miehet ovat automaattisesti asiantuntijoita kaikissa teknisissä asioissa. Katsokaas kun kikkeli pätevöittää.
sen ilmanvaihtokojeen suodattimet.
Tero
meillä myös maalämpö ja koneell. ilmanvaihto, mutta ei tuollaista ongelmaa.
Tosin maalämpöpumppu on teknisessä tilassa, ei asuinhuoneissa.
Voihan nykyajan tiiviissä taloissa olla jonkinlainen alipaine, ja sitten saatetaan vetää korvausilmaa huoneistoon vaikka nmistä. Esim. takasta helposti tulee savut sisään jos pitää etuluukut auki. Muutenkni joskus tulee takasta hajua sisälle, vaikka se on putsattu.
Johtuu kuulemma tuosta talojen tiiviydestä.
meillä myös maalämpö ja koneellinen ilmastointi. Ei tunnu korvissa painetta ;-) pumpusta lähtee vähän ääntä silloin kun kompressori on käynnnissä.
Vaikuttaa siltä että teillä on väärin säädetty ilmanvaihto ja väärin sijoitettu pumppu. Maalämpäpumppua ei suositella asennettavaksi makuuhuoneiden läheisyyteen. Joillakin on auttanut, että pumpun jalkojen alle laitetaan kumimatto, joka estää äänen leviämisen rakenteiden kautta.
Summa summarum, ota yhteyttä LVI-asiantuntijaan ja pyydä tarkistamaan säädöt ja asennukset.
PS. kannattaisko käydä myös korvalääkärillä, en usko että ilmanvaihto voi olla niin pielessä että tulee korvissa tuntuva alipaine. Monissa korvasairauksissa sen sijaan oireena paineen tunne
Kaikkein vaikeinta on olla juuri tässä omassa talossa. Muualla paine ei tunnu korvissa.
ap
ps. Ymmärrän kyllä, että voi kuulostaa vähän oudolta :)
On meilläkin ollut joskus isokin alipaine sisällä ilmanvaihtolaitteiden vuoksi, ja tietysti jos korvat reagoi herkästi sellainen voi tuntua korvissa! Alipaineen huomaa esim. ikkunoita avatessa.
Kannattaa selvittää ilmanpaine sisällä ja laitteen toiminta perinpohjaisesti. Jos tuntuu korvissa pahalta niin silloinhan teidän on pakko saada laitettua säädöt niin että paine sisällä on korkeampi. Pyytäkää lvi-asentajaanne tai laitteen myyjää tsekkaamaan kone ellei säätäminen onnistu itseltänne.
Meillä korvissa tuleva alipaine tuntuu vain silloin, kun takkakytkin on päällä, muulloin ei noin kovaa alipainetta tule. Sama ratkaisu siis, maalämpö ja koneellinen ilmanvaihto, mutta ei ilmastointia (= viilennys).
Tuli muuten mieleen, että menikö tässäkin keskustelussa jollakin sekaisin koneellinen ilmanvaihto ja ilmastointi. Tuntuu että suomalaisia saa tässä aiheessa korjata jatkuvasti. Koneellinen ilmanvaihto tarkoittaa sitä, että ilmaa kierrätetään asunnossa ilmanvaihtokoneen avulla. Usein ilmanvaihtokoneessa on myös talvella käytössä lämmön talteenotto, joka lämmittää tuloilmaa poistoilman lämmöllä. Sen sijaan useimmissa suomalaistaloissa ei ole ilmastointia, eli tuloilman viilennystä, joka toki on mahdollista liittää siihen ilmanvaihtokoneeseen. Viilennys toteutetaan joko ilmalämpöpumpun tai maalämpöpumpun avulla tai sitten sähköisesti.
Eli ihan kuten autoissakin:
- KONEELLINEN ILMANVAIHTO = kone kierrättää ulkoa otettua ilmaa talossa (autossa) sisällä
- ILMASTOINTI = tuloilma jäähdytetään ilmanvaihtokoneessa tai lämpöpumpussa
Voikohan sellaista ilmanpainemittaria ostaa mistään? Huomaan meillä alipaineen kun avaan ulko-oven. Joutuu työntämään sitä kunnolla kun avaa.
Ilmanvaihto on myös alkanut pitämään kovempaa melua kuin ennen.
ap
Naiset... eikö olisi helpompi siltä ukolta nämä epäselvät asiat kysyä.