Miten käyt aamukakalla vauvan kanssa?
Eli miten hoidat kyseisen tapahtuman? Onko vauva mukanasi vai pihtaatko kakkaa siihen asti, että mies tulee töistä kotiin?
Tällaisiakin turhia asioitakin päässä pyörii vauvaa odottaessa :D
Kommentit (15)
tai vauva babysitterissä, esimerkiksi.
menen sinne vessaan kuten aivan ennenkin. Kyllä se vauva pärjää sitterissä/ matolla tai muualla hetkisen yksinään. Meillä on ihan sisävessa ettei tarttee vauvaa yksin jättää sisälle! En ota vauvaa enka muitakaan lapsia mukaan vessaan.
käyn johonkin aikaan päivästä, kun suoli täynnä. Vauva ei kuole, vaikka huutaisi sängyssään sillä aikaa.
Vai onko joku jatkuvasti vauvan kanssa?
jos ei ummeta (Alle 5 min.) , niin jätän vaikkapa pinnasänkyyn touhuumaan tai lattialle.
ottaa vauvan paskareissulle mukaan.
jos tiedän että kestää pidempään, niin tätän oven auki, että vauva näkee. Yleensä kyllä ihan ovi kiinni ja vauva hetken itsekseen lattialla/pinniksessä.
Älä ehdointahdoin totuta vauvaa olemaan koko ajan sun lähietäisyydellä, siitä tulee vain vaikeuksia.
ja vaihdan sen miehen tultua klo 21
hassu kysymys..!
no mun ei tartte yleensä pitkiä kakkasessioita pitää, aamukahvin jälkeen se on pari minuuttia niin vessa kutsuu.. meillä on olkkari sen verran turvalliseksi tehty että voin vauvan pariksi minuutiksi jättää köllimään itsekseen... nykyään taapero tulee viereen potalle istumaan ja siinä teen tarpeeni hänen seurassaan.
Olen siis vauvasta asti pitänyt lapsen mukana, jos menen vessaan (huonosti toimiva suoli, pukamia ja ummetusta) ja siinä voi mennä aikaa, kun yrittää pusertaa paskaa ulos.
Nykyään 1v 6kk lapsi yleensä katselee pikku kakkosta aamulla kun käyn vessassa, ja saattaa välillä tulla sinne katselemaan vesilelujaan.
Minusta siinä ei ole mitään outoa. Ollaan minun lapsuuden perheessä oltu aika avoimia.
ja ap.raskaana. Oiskohan pitänyt odottaa senverran, että tietää vastauksen ko. kysymykseen.
Tai sitte on sitterissä olkkarissa tai makoilee lattialla olkkarissa. Ei se kuole sillä välin. =)
tai sitterissä tai pinniksessä tai...
Mutta kyllä se vessassa käyminen taisi silloin onnistua ihan hyvin. Muistelen myös käyneeni suihkussa. Meillä oli sitteri, vauva oli siinä, suihkuhuoneeseen saatin ottaa mukaan vähän matkan päähän tai sitten kävin vauvan nukkuessa suihkussa. Vessaan en muistaakseni tainnut ottaa mukaan, vaan jätin eteiseen näköetäisyydelle sitteriin tai sitten pinnasänkyyn kuuloetäisyydelle. Kun oli jo isompia lapsia, käskin ne vahtimaan vauvaa. Kyllä hätä keinot keksii ;)
Ihmeen aamukakalla? Riittää että 1-2 kertaa viikossa pusertaa..