Kysymys pienituloisille: miten elämäsi muuttuisi, jos nettotulosi olisivat 3 000 eur/k?
1. Miten elämäsi muuttuisi?
2. Mitä tekisit/hankkisit ensimmäiseksi?
3. Kokisitko olevasi nykyiseen verrattuna hieman parempituloinen, suorastaan varakas, vai mitä?
Oma tulokehitykseni oli siis tuo, ja kiinnostaisi tietää miten nyt pienituloiset kokevat asian?
Mietin itse monta kertaa millaista se olisi, jos tienaisi 2 000 - 3 000 euroa nettona/kk. Osittain arvasin oikein ja osittain väärin.
En siis puhu opiskeluajoista, mikä ei ole täysin vertailukelpoista. Lapsia minulle ei ole, joten jos sinulla on, oletetaan että palkan lisäksi saat tuet jotka työssäkäyvälle kuuluvat.
Kiitos!
Kommentit (93)
Nykyiseen verrattuna kun tuloni kasvaisivat yli 1000 kuussa tuntisin itseni varakkaaksi. Olen koko työssäoloni aikana saanut kerralla tuon summan vain kun lomarahat on maksettu. Moni parempi tuloinen kertoo kuluttavansa lomarahat kun ne ovat löysää rahaa. Mulle ne ovat vuoden ainut tilsisuus saada rahaa säästöön vähän enemmän.
En ostaisi heti muuta kuin vähän parempaa ruokaa. Säästäisin uuteen käytettyyn autoon. Kun olisi saanut siihen rahat kokoon. Ensimmäisen kerran 20 vuoteen tekisin etelän matkan ja olisin viikon Välimerellä ensi kesänä.
"Mitä tekisit/hankkisit ensimmäiseksi?"
Tämän takia olet köyhä riippumatta paljonko tienaat.
Tuntisin etten ole aina pohjimmainen. Kun vien auton huoltoon. Se huoltomieskin saa parempaa palkkaa kuin itse.
No kyllä kokisin olevani rikas. Pystyisin tekemään kaikkea mitä haluan. Tosin en pystyisi herättämään rakkaimpia ihmisiäni henkiin, joten ei se siinä mielessä paljon lohduttaisi. Helpottaisi kuitenkin elämää.
Nyt tienaan noin 6000 e vuodessa.
Vierailija kirjoitti:
Siis eikö pienituloiselle just jää joku 3 tonnia käteen? Se on tajuttoman vähän.
Ei se on keskituloinen. Pienituloiselle jää alle 2400e
En hankkisi mitään koska noin suuret tulot ei kestä loputtomiin.
1200 saisin enemmän palkkaa. Auton ostaisin. Säästäisin hyvän summan paha varalle ennenkuin käyttäisin muuhun. Lahjoittaisin enemmän rahaa. Olisi kiva pystyä auttamaan.
Minä olen entinen pienituloinen ja nyt hetkellisesti isotuloinen. Elämäni ei ole muuttunut mitenkään. Olen laittanut rahaa säästöön ja sijoituksiin. Ostan tontin tulevaisuuden turvaksi. Joko se jää perinnöksi lapsille tai sitten voin myydä sen tiukan paikan tullen.
Olen pienituloinen koska minulle jää vaan just tuo 3000€/kk netto käteen. Alle tuon ei kannata suomessa töitä edes tehdä koska tämä on liian kallis maa asua ja elää pienituloisena.
Tällä hetkellä nettopalkka 2200e, joten olisihan 800e nettokorotus kuukausipalkaan prosentuaalisesti merkittävä. Mitä tekisin, jaa-a, ei elämästäni puutu mitään. Ostaisin ehkä useammin jotain hyvää kalaruokaa.
Jäisi 2 000 euroa säästöön joka kuukausi.
Vuoden työn teon jälkeen voisin lopettaa työt pariksi vuodeksi, joten tekisin varmaan useamman vuoden putkeen ja sitten poissa töistä useamman vuoden.
Vierailija kirjoitti:
Siis eikö pienituloiselle just jää joku 3 tonnia käteen? Se on tajuttoman vähän.
Kolme tonnia käteen on jo aika paljon. Vähintään keskituloinen. Pienituloinen tienaa bruttona vähemmän kuin 3000e.
Vierailija kirjoitti:
Siis eikö pienituloiselle just jää joku 3 tonnia käteen? Se on tajuttoman vähän.
Mediaanibruttotulo on reilu 3000 e/kk, joten keskivertokansalaisellekaan ei jää kolmea tonnia käteen.
Elämäni ei muuttuisi mitenkään. Jäisipä enemmän säästöön. Aika paljon enemmän. Nyt on vuokrakämpät Virossa ja Suomessa, tonnin yhteensä kuussa. Tulot pari tonnia, vähän yli. Kaikkea on mitä tarvin. Ostaa tarvii ruokaa, juomaa ja alusvaatteita. Ehkä hankkisin vironkilpisen auton lopultakin kun siellä enemmän oleillaan.
Mun tulot nousi reilusti, miten elämä muuttui? No saadakseni niitä parempia tuloja, piti vaihtaa kauemmas töihin. Piti hankkia auto ja työmatkoihin kuluu satasia kuussa. Myös aikaa menee enemmän työmatkoihin, ja työ on henkisesti paljon kuormittavampaa. Eli jaksan paljon vähemmän vapaa-ajallani, sitä on vähemmän ja olen läsnä lapsilleni vähemmän.
En sano, ettei raha helpota elämää, mutta isommista tuloista haaveilleissa ei usein tule mieleen mitä kaikkea se vaatii ja mistä on pois.
Hankkisin salikortin ja ostaisin kaupasta lihaa ainakin kerran viikossa. Ja ostaisin ehkä myös saippuaa kotiin, jotain hyvän tuoksuista. Ja vessapaperia.
Siis eikö pienituloiselle just jää joku 3 tonnia käteen? Se on tajuttoman vähän.