Vinkatkaa kasvisruokia ilman soijaa
En siis kaipaa ohjeita, joissa liha on korvattu soijarouheella tai -suikaleilla tai tofulla tai seitanilla.
Maitotuotteet ja muna käyvät. Välillä syödään kalaa, ja lapset syövät päiväkodissa sekaruokaa, joten en ole ihan hirveän huolissani proteiinin saannista, mutta yritän käyttää papuja ja linssejä usein.
Tässä tämän hetken repertuaarini. Mitä muuta voisi olla?
Pinaattikeitto
Tomaattikeitto
Sipulikeitto
Bataattikeitto
juuressosekeitto
Linssikeitto
Falafelpyörykät
Kasvisraastepihvit
Punajuuripihvit
Täytetyt paprikat tai tomaatit
Pyörtynyt imaami
Punajuuripaistos
Kasvislasagne
kasvisgratiini
Kukkakaali-perunacurry
kasvis-papupata
Pestopasta
Punajuuripasta
sienirisotto
Kommentit (8)
Kikhernecurry (lisäkkeenä)
ainekset:
-kikhernesäilykepurkki
-murskattuja tomaatteja säilykepurkki/ tuoreita tomaatteja
-sipulia
-öljyä
+
mausteet:
-garam masala -mausteseos
-suolaa
Valmistus:
1. Keitä kikherneet kattilassa pehmeiksi.
2. Pilko sipuli ja laita pannulle.
3. Pilko tomaatit ja lisää pannulle.
4. Paista sipulia ja tomaatteja kunnes tomaattien raaka haju häviää, lisää tarvittaessa vettä, että seos pysyy kastikemaisena (ei kuitenkaan saa olla liian litkua).
5. Lisää suolaa (2-3tl) ja garam masalaa (1tl) ja sekoita.
6. Lisää pehmenneet kikherneet ja anna maustua, mitä kauemmin sen parempi. Maistele ja tarkista onko suolaa/mausteseosta tarpeeksi.
Palak paneer
-kaikenlaisia versioita löytyy netistä
Punajuurikiusaus
-500g perunasipulisekoitusta
-400g punajuurisalaattia
-2dl kermaa
-juustoraastetta
Kaikki sekaisin ja uuniin 200 asteeseen tunniksi.
Tuo paneer-juusto alkoi kiinnostaa. Saako sitä jostain? Johonkin intialaisresepteihin olen käyttänyt ihan Valion kotijuustoa, mutta en tiedä, onko kovin erilaista.
Lisääkin saa vinkkailla!
ap
hernesosekeittoa meillä syödään usein. ohje pakastehernepussissa.
kasviskeittokirjan. Siinä on paljon hyviä reseptejä lähinnä kotimaisista (lukuunottamatta mausteet) raaka-aineesta, joten soijaa sen kirjan ohjeissa ei käytetä.
Itse olen aivan ihastunut kirjassa olevaan hefun (tehdään hampunsiemenistä ja on vähän kuin kotimainen tofun vastine) ohjeeseen. On vain melko työlästä tehdä mutta tosi maukasta (maustettuna) ja voi tunkea melkein mihin tahansa ja käsittääkseni erittäin ravitsevaa ja proteeinipitoista.
ainakin seuraavat herkut tulee mieleen: itse tehdyt pinaattilätyt, ruokaisat salaatit; esim. pasta tai riisi pohja, tuoreita vihanneksia, mahd. pähkinöitä, keitettyä kananmunaa ja joku hyvä kastike, (kesä)kurpitsaveneet; sisus kaiverretaan pois, täytteeksi joko gratiini tai pannulla "pata"-tyyppinen kastike (itse tykkään eniten sipuli, valkosipuli + vihanneksia/papuja/juureksia + tomaattimurskaa)ja päälle tietysti juustoa ja uuniin!
NAM! :)
saa myös tavallisesta leipäjuustosta! Kastikkeeseen öljyä, sipulia, valkosipulia, currya(keltaista, punaista, tandoori/tikkatahnaa, mitä vaan), tomaattimurskaa, (kookos)kermaa ja ihan lopuksi leipäjuustoa kuutioina. Riisin kanssa nam.
Lasagne näyttikin olevan sun listassa, itse teen sen linssikastikkeeseen. Siis perustomaattikastike punaisilla linsseillä ja muuten kuten normi lasagne.
Sitten vielä:
Parsakaalijuustokeitto (keitetään parsakaalia, kunnes pehmeää, sekaan koskenlaskija-juustoa ja lopuksi soseutetaan, mausteeksi suola&pippuri)
Kasvis-linssipata
Eli kukkakaalia, kesäkurpitsaa, tomaattia, linssejä erilaisina variaatioina. Mausteita mielen ja maun mukaan. Itse tykkään kurkumasta.