Mitähän isoisoäitisi sanoisi, jos näkisi sinut nyt?
Mitä hän voisi ihmetellä tai neuvoa kun näkisi sinut siinä tilanteessa missä nyt olet :)
Kommentit (88)
Voi hyvänen aika, kylläpä sinä olet kasvanut!
Ottasitsie piirakkaa? Eiks siul oo yhtää perunoit?
Varmasti alkaisi hössöttämään ja keittämään teetä sekä kuumemittarin toisi mulle. Olen siis pienessä flunssassa, mutta mummun mielestä oon varmaan kuoleman kielissä.
Nyt poika perkele, ne sormet pois sieltä vaimon pillusta.
Nyt tyttö ryhdistäydy. Sä selviät tosta hankalasta exästä. Olet selvinnyt pahemmastakin ja silti pärjännyt hyvin elämässä. Luota itseesi ja arvosta itseäsi.
Tuoko se nyt on se tietokone? Olisin aina halunnut nähdä sen. Kysytään siltä jotain!
En tiedä, en ehtinyt tutustua häneen ollenkaan. Hän kuoli vanhuuttaan jo kun olin ihan vauva.
Yksi varmaan ihmettelisi lapsettomuuttani kun itsellään oli niitä tusina, parilla oli sen verran vaikea elämä että olisivat toivottavasti hyvillään siitä että olen ihan hyvässä elämäntilanteessa ja työssä, kaikki varmaan ihmettelisivät kaupunkielämää kun asuivat aina pienissä maalaiskylissä.
Eivät sanoisi mitään, ei kumpaakaan kiinnostanut.
Voi herttileijaa nyt villasukat jalkaan niin ku olis jo! Saunan päälle jos saa kylmää niin vilustuu.
Olisiko sinulla antaa "punanen nortti".
Perkele mitä hittoo uusnousu kuolleista tapahtunut kun uusiksi elämän nyt jo saan vetää. Jumalako sinust tulikin...
"Onpas sinusta tullut komea, no ihmekös tuo ja isääsi olet tullut."
Mummo katsoisi kauniilla silmillään ilkikurisesti, kertoisi jonkun vitsin, hymyilisi ja halaisi <3
En tuntenut, mutta Karjalasta evakkoon lähtenyt mummoni oli aina mukava, huumorintajuinen ja pikkuisen omalaatuinen, samanlainen kuin Aira, samaa ikäluokkaa myös. Elämä kun säilyy, ei turhia murheita.
Olen 50-vuotias ja kaikki minun isoisoäitini ovat syntyneet joskus 1880 - 1890-luvuilla. Yksi olisi aivan innoissaan, sillä kaikki hänen nuoruutensa unelmat naisten asemasta Suomessa ovat toteutuneet. Toki hän ehti nähdä viitteitä tästä jo omien tyttäriensä kohdalla. Yksi ehkä vähän ihmettelisi, mihin maailma on mennyt, mutta olisi varmaan aika avarakatseinen, sillä hänen ainoa tyttärensä muutti parikymppisenä Amerikkaan ja jäi sinne. Kaksi heistä ei ymmärtäisi yhtään nykyaikaa, mutta ehkä he osaisivat antaa neuvoja, kuinka huolehditaan kodista ja palvelusväestä.
Enpäs tiedä, kun on muista edes tavanneeni ketään isoisovanhemmistani. Viimeisinkin kuoli kun olin kolmevuotias.
Olisi varmaan iloinen, näkisi samalla lapsenlapsenlapsenlapsensa sylissäni. Ei siitä kyllä montaa vuotta ole kun isoisoäiti menehtyi, melkein 100-vuotiaana. Joten tuskin ihmettelisi mitään.
Jaa-a, isoisoäitini oli syntynyt Ehkä 1860 luvulla tai 1870 alussa. Isoäitini syntyi 1893. Äitini 1915
Itse olen syntynyt 1955
Neuvoisi valmistautumaan sotaan ja sanoisi, että asuntoa ei kannata muuttaa rahaksi pommitusten pelossa, sillä tulee inflaatio. (Kuten hänen puolisonsa teki)