Missä pitää olla hyvä, että pääsee yliopistoon sisään?
Jos on yo, elämänkokemusta ja osaamista yllin kyllin ja vielä ammatillinen tutkinto samalta alalta, jota hakee opiskelemaan?
Eli millaiset ovat pääsykokeet? Kertokaa nyt joku?
Aina täällä hehkutetaan akateemisuutta, mutta kai nyt joku voi kertoa, miten pääsi sisään yliopistoon?
Kommentit (18)
niin alasta.
Itse olen päässyt kahta pääainetta ja yhtä sivuainetta lukemaan pääsykokeiden kautta. Ensimmäiseen pääsykokeeseen en lukenut tai valmistautunut yhtään, toisiin pari tuntia ja kolmansiin taas en yhtään.
Jos et ole ymmärtänyt ja sisäistänyt lukemaasi,et tode.näköisesti pääse yliopistolle.Jokaiseen tiedekuntaan on omat hakuohjelmansa.
pääsykoekirjojen hallinta ja sovellustaito on oleellisinta.
Myös kyvystä kirjoittaa nopeasti eheitä ja loogisia tekstejä on usein hyötyä.
kuin Vaasaan!!
Oikikseen et myöskään pääse opettelemalla asioita pelkästään ulkoa,sun pitää oikeasti tajuta ne jutut.
Kauppakorkeaan on sellaiset rasti ruutuun väittämät,näin ei ole esim, oikiksessa.
Noin niinkuin irrallisena faktana? Helsinki kaikista vaikein, tämä varmaan pätee kaikkiin tiedekuntiin?
1) Hyvä kirjoitustaito.
2) Kyky tunnistaa teksteistä oleelliset asiat.
3) Kyky soveltaa lukemaansa.
4) Hyvä muisti.
5) Olla-verbin oikeaoppinen käyttö.
Minä pääsin matemaattis-luonnontieteelliseen sillä, että pärjäsin hyvin yo-kirjoituksissa sekä olin lukiossa suorittanut paljon kursseja matikasta, fysiikasta ja kemiasta. Ei tarvinnut mennä edes pääsykokeeseen.
Osa opiskelukavereista tuli sitten pääsykokeiden kautta.
riippuu alasta. Jotain filosofiaa voi päästä lukemaan kuka hyvänsä, joka osaa lukea mutta pelkän lääkiksen pääsykoekirjan lukemisella ei pääse lääkikseen, jos ei osaa ennestään fysiikkaa ja kemiaa ja matematiikkaa. Minäkin pääsin kieltä lukemaan lukemalla pääsykoekirjat kaksi kertaa, mutta enhän olisi sinne päässyt, jos en olisi sitä ennen opiskellut kieltä sitä kymmentä vuotta. Psykologiassahan taitaa olla tilastotiede myös osana pääsykokeita, joten sitäkin pitäisi osata.
Myöskin niiden opiskelijat ovat kuvia robotteja!!
Eikö sellaiset asiat pitäisi osata muutenkin, joista on kiinnostunut, eikä vaan ulkoa opeteltuna?
Usein koulussa hyvin menestyvät ovat juuri niitä, jotka lukevat koulukirjat, mutta niiden ulkopuolinen tietämys ja yleissivistys on heikkoa.
Eikö sellaiset asiat pitäisi osata muutenkin, joista on kiinnostunut, eikä vaan ulkoa opeteltuna?
mutta yleissääntönä suosittelen lukemaan, lukemaan ja vielä kerran lukemaan pääsykoekirjoja. Jos sinulla on hoksottimia yliopistossa opiskeluun, kykenet soveltamaan ulkoa opeteltuakin tietoa.
sisään koska saman alan tutkintoja ammatillisena yo-tutkintona, jota sitten täydennetty AMK-tutkinnoksi. Vähän kirjoitteli opiskelusuunnitelmaa ja perusteluita niin jo irtosi paikka ilman sisäänpääsykokeita.
ja osoittaa että kykenee hahmottamaan ja hallitsemaan suurempia kokonaisuuksia. Kovin erilaisiahan eri alojen pääsykokeet ovat. Itse olen hakenut kahdesti, mutta en ole vielä päässyt. Ensi vuonna uudestaan.
Itsellä kokemusta vain kauppakorkeakoulusta. Sinne pääsin huippupisteillä kun opettelin pääsykoekirjat ulkoa. Humanistiseen tiedekuntaan ei tällä metodilla liene asiaa, oikikseen ehkä onnistuisikin.