E-pillerit ja raskaus??
Itse käytän e-pillereitä, Yasmineita.
Mietin ehkäisystäni, onko se ihan luotettava.
..Ja kyllä olen sen vaihtamassa, koska lääkärissä otettu tukosarvo koko ajan koholla, vaikka mulla ei ole tukosta missään.
Onko kukaan tullut raskaaksi, vaikka käyttänyt säännöllisesti ja oikein (vain) pillereitä (merkki?), eikä unohtanut yhtäkään..? Tiedän, tämän pillerin, mikä mulla on, ohjeen vallan mainiosti, mutta nyt haluaisinkin kysyä kokemuksianne. Ja jos joku on, niin mahdollista onko totta, siis miten ihmeessä?
Asiattomat viestit menevät toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. :)
Kommentit (4)
.. Ja tiedän ehkäisytehot ja kaikki muut "pillerit ei suojaa taudeilta" jne. ja kun en ole enää pieni tyttönen vaan jo aikuinen. Kysyin tuossa vain kokemuksia ja ihmisten tuntemuksia tästä asiasta. Mieheni näkee tässä vain yhden puolen (vielä).. Minä tiedän kummatkin ja sen vuoksi yritän myös nähdä sen puolen mikä on myös mahdollista.. :)
Yasminelleaä söin. Ihan säännöllisesti, en siirtänyt niillä menkkoja enkä unohdellut pillereitä ja nyt rv 39+5.
Että kyllä se pienenpieni mahdollisuus siihen on :p
Tosin jälkeenpäin kuulin että myös äitini on tullut raskaaksi vaikka söi ehkäsypillereitä, että ilmeisesti perimällä vaikutusta ?
Jos siis haluat 100% varman ehkäsyn, ni siihen tosiaan taitaa ainut vaihtis olla seksittömyys :D
... ja olemme mieheni kanssa myös keskustelleet asiasta järkevästi. Haluaisimme vielä matkustella ja elää elämäämme kahdestaan, pitää romanttisia öitä ilman vauvan läsnäoloa, mutta tiedostamme kuitenkin seksin "riskit". :) Olen täysin valmis henkisesti äidiksi ja, ja mieheni myös on valmis isäksi ja pystymme antamaan kaiken rakkauden, huolenpidon, ja mitä lapsi ikinä tarvitsee vaipoista turvalliseen elinympäristöön, että jos pieni ihme on tullakseen pillereitten läpi, se on tarkoitus. Ollaan keskustelu asia todella tarkkaan ja kyllä, pidämme lapsen jos "vahinko" tulee. Mietimme, että lapset ovat tervetulleita vielä jonain päivänä, jos vain pystymme saamaan(eihän kaikki saa biologista lasta). Minulla on vauvakuume, jolle mieheni hymyilee. Todellinen aika on kuitenkin vasta sitten kun mieheni valmistuu yliopistosta ja on vakituisesti töissä. :) Mutta eihän sitä koskaan tiedä milloin tämä ensimmäinen prinssi tai prinsessa on tullakseen..
Lukekaa hyvät ihmiset niitä lappusia sieltä lääkepakkauksen sisältä! Varmasti sielläkin sanotaan, että ehkäisyteho 99,jotain prosenttia..
Mikään ei ole sataprosenttisen varmaa, ainoastaan täydellinen pidättäytyminen.
Kierukoiden ja pilleireiden aikana raskaaksitulleita löytyy, vaahtojen, renkaiden ym. käyttäjillä varmasti enemmän vahinkoraskauksia.
Jos sinua huolettaa, käytä kumia samalla.
Nuorena popsin varmaan kymmentä merkkiä pillereitä, jotka lopetin sivuvaikutusten vuoksi. 4 raskautta takana, kolme näistä vahinkoja. Ja vain siksi, ettei sopivaa ehkäisyä ole löytynyt.