Mikä estää kateellisia köyhiä ydinperheellisiä eroamasta ja alkamasta YH:ksi?
Alkaa pikkuhiljaa vituttaa tuo teidän kitinä yksinhuoltajien suurista tuloista.
Olen yh ja minulle jää asumiskulujen jälkeen itselleni ja 2 lapselle elämiseen 1000€.
Jos kateeksi käy, niin ei muuta kuin asuntopaperit vetämään ja erilleen avio/avoliitosta.
Kommentit (10)
46,60€ saattaa tuntua kotiäidistä, jonka mies juo kaikki ylimääräisen, suurelta rahalta. Ei muuta kuin sitä tavoittelemaan! Olkaamme onnellisia tästä valtion avokätisestä avustuksesta!
harhasta että yksinhuoltaja rypee rahoissa.
Ei se ole yksinhuoltajan syy jos sun kusipääukkosi ei anna sulle käyttörahaa ollenkaan tai sun palkkasi menee kokonaan miehen hyväksymiin asioihin.
Avioliitto on ihan vapaaehtoinen olomuoto.
vaikka niin haluat luulla :D
että pois pois kaikki korotukset nyt äkkiä. En ole yh mutta tuollainen itku on ihan hanurista.
kulissi eroja? Paremman elämän tavoittelua varten-
ihminen saa seurustella kenen kanssa haluaa, vaikka se sattuisikin olemaan lasten isä ja ex-aviomies. Ei Kela voi pakottaa ketään saman katon alla elämään.
Ja kulissierot johtuvat enimmäkseen työmarkkinatuen tarveharkinnasta.
Ei aikuisen ihmisen tarvitse työttömänäkään nöyrtyä kerjäämään rahaa toiselta puolisolta jos oma työttömyystuki on puolison liian "isojen" tulojen takia evätty.
juuri tukien takia. Käytännössä asuvat saman katon alla, miehen kirjat vaikka vanhemmillaan.
Näin meidän naapuri. Aion narauttaa heidät kelaan!
kanssa, ei kela pysty tekemään mitään.
Yh-äidillä on oikeus pitää lastensa isää yökylässä vaikka joka yö, eikä se kuulu kyylille eikä kelalle pätkääkään jos miehellä on kirjat muualla.
Ja siis ihan tosiaan, kauheet tulot on näin yh:na.. Ei tiedä mihin ne rahat oikeen hassais. Toistaseks oon kotona lapsen kanssa, kohta töihin kyllä menossa, mutta tukia ja muita saan noin 1000€/kk ja siitä pois vuokra ja laskut ni voi hitto sitä rahassa rypemistä.
vaikka niin haluat luulla :D