Kallein omistamasi laukku, ikä ja koulutus
Kommentit (2242)
10 euron kirppariostos. 27 vuotta. Ylioppilas (hain täksi syksyksi ammattikorkeakouluun).
Vierailija kirjoitti:
1235€ Mulberry laukku. Peruskoulu.
Ikä unohtui. 25 vuotias.
Laura Ashely, 75€, 35v, amk.
Halvin. Golla, 5€. Mahtuu ipad.
En ole laukkuihminen. Ostan mieluummin halvan ja käytännöllisen.
Matkalaukku oli kalliimpi.
Mitähän toi mun viimeisin LV maksoi, ehkä jotain 2300,-. YO-merkonomi, 42-vuotta.
Muutama Mulberry on, eri ikäisiä, mutta ei niillä yhdelläkään mitään koulutusta ole.
Matkalaukku n. 200 €. Käsilaukkuina suosin kangaskasseja (yleensä itse ommeltuja), mutta on mulla yksi jostain OISsilta ostettu, senkään hinta tuskin oli yli 30 €. Maisteri olen ja koulutustani vastaavassa työssä. Kalliit laukut näyttävät usein rumilta, enkä voi ymmärtää moista rahan tuhlaamista.
Chanel laukku n. 3000€. Ikä 26 v. peruskoulun käynyt, mutta vakkaritöissä ollut 18 vuotiaasta lähtien.
Varmaan Mulberryn käsilaukku, jonka sain äidiltä 20 v. lahjaksi. Kirkkaasti markka-aikaa, mutta maksaiskohan sellainen nykyisin jotain 200 €?
KTM, viestintäjohtaja, 45 v. Käsilaukut ei todellakaan ole se kohde johon käytän rahaa...
25 vuotta vanha Marimekon perusolkalaukku, hintaa en tiedä, 36 v, amk
Yleensä ostan n. 50€ laukkuja silloin harvoin, kun laukun tarvitsen. Mutta kallein lienee ollut n. 100€.
Olen 26-vuotias ja ylemmän korkeakoulututkinnon olen käynyt (2xmaisteri).
Kallein itse ostamani laukku on Lancel n. 800€. Lancel on siis Ranskassa hyvin suosittu ja tunnettu laukkumerkki. Kallein omistamani laukku (olen saanut tädiltäni ja äidiltäni) on pari Guccin laukkua, kummatkin ostohetkellä n. 1000€ luokkaa. 24v ja opiskelen kauppatieteitä kolmatta vuotta, valmistun pian kauppatieteiden kandidaatiksi.
Marimekon Toimi. Sanoin kerran Marimekon liikkeessä miehelleni, että onpa kivan näköinen laukku. En käytä käsilaukkuja ikinä, eikä tuo siis ollut mikään toive tai pyyntö. Sellaisen se kuitenkin oli mennyt ostamaan äitienpäiväksi. Hinta oli 179€ ja minun mielestäni aivan järjetön ja typerä ostos. Kiitin tietenkin ja olen sitä yrittänyt välillä käyttää jossain.
Se roikkuu vaatehuoneen oven kahvassa, enkä oikeasti tee sillä mitään.
Minulla on ulkona mukanani vain kotiavain ja kännykkä, jonka kuorissa on S-Etukortti ja pankkikortti. Jos lähden ulkomaille, jätän kotiavaimen kotiin (tai otan matkalaukkuun mukaan) ja korvaan S-Etukortin passilla. Mitä muuta tarvitsisin missään? Nuo kulkevat ihan hyvin takin tai housujen taskussa.
Ja täällä nämä muka maisterit ja viestinnänjohtajat yms. viettävät aikaansa vauvapalstalla, jossa suurinosa työttömiä köyhiä luusereita?
En ihan usko. Olkaapa rehellisiä.
Matkalaukku ja rinkka taisivat maksaa jotain satasen kumpikin. Päivittäisessä käytössä olevista laukuista kallein on Eastpakin reppu, jotain 65€, lisäksi on pari 20-40€ hintaista olkalaukkua niille päiville jolloin ei tarvitse roudata läppäriä mukana. Maisteri 30v
Furla täälläkin, olisikohan ollut n. 500e. 29 v ja amis.