Miten kauan odotit lainapäätöstä pankista?
Kommentit (7)
viisitoista sekunttia siitä kun esitin kysymyksen asuntolainasta
Me saatiin vastaus heti jo lainaneuvottelun aikana.
Siitähän siinä on aina neuvoteltu, että millä ehdoilla laina otetaan/annetaan. Ensiksi on pankista ehdotettu jotain ja kun ei siihen ole suostuttu on välittömästi samalta istumalta ehdotettu jotain muuta.
kerrottiin se jo heti siinä neuvottelujen aikana.
Samoin kun löydettiin hyvän näköinen isompi talo ja mies soitti pankkiin ja kysyi saisiko satasen lisää lainaa niin heti siinä puhelun aikana se kyllä luvattiin.
Ai että ihan tuosta vaan virkailijalle soittamalla sai muka satasen? älä naurata!
se joka henkilökohtaisesti hoitaa meidän lainaamme ja muita raha-asioitamme. Puhelussa sai siis sen lainapäätöksen, että suostuvat lainaamaan sen verran lisää. Muutaman päivän päästä tuli postissa uusi lainalaskelma kun halusimme nähdä sen ennen tarjouksen tekemistä. Sillä kertaa emme tosin tehneet lopulta tarjousta siitä nimenomaisesta talosta.
Siis puhelimitse soitettu omalle virkailijalle ja sovittu lainamäärästä ja käytännön järjestelyistä. Ensimmäisellä soitolla tietenkin parista pankista tarjous ja sitten toisella soitolla sovittu tapaaminen lainan nostoa varten, kun niihin papereihin tarvitaan allekirjoitukset. Näin mennyt homma jo muutaman lainan kanssa.