Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

3-vuotias vaan nukkuu

Vierailija
07.09.2009 |

eli toissa yönä alkoi ripuli joka kesti koko eilisen päivän. Eilen oli hereillä n.3tuntia.



Ei ole enää ripuli mutta oksensi aamulla. On ollut tunnin hereillä tänään. Taas nukkuu. Ei ole noussut sängystä koko aamuna, ei halua edes lastenohjelmia katsoa. on siis tosi kipeän oloinen.



Mitähän kannattaisi yritttää syöttää ja annanko nukkua niin paljon kuin nukkuu??



Lasillisen juonut aamulla vettä ja senkin oksensi pois.

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
07.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

uneliaisuua lapsella tyypillinen oire kuivumisesta.

oma lapseni joutui sairaalaan nesteytykseen vähän yli vuorokauden rajun ripuloinnin ja oksentelun vuoksi,oli juuri kuvailemasi oloinen.Nyt heti rupeat nesteyttämään lasta,apteekista esim.floridralia,joka korjaa nestetasapainon,sitä ennen mitä vain,voit myös antaa imeskellä sipseja,saa siitä suoloja.Mutta nyt toimintaa,lapsi on kuiva!!!

Vierailija
2/14 |
07.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joiko tai söikö eilenkään mitään?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
07.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

terveydenhoitajalle.

Vierailija
4/14 |
07.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iltapäivään on vielä pitkä aika ja lapsi menee todella huonoon kuntoon nopeasti, jos ei saa nyt jotain ravintoa!

Vierailija
5/14 |
07.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilman kunnollista hoitoa lapsesi kuolee. Toivottavasti hoito ehtii vielä auttaa.



Älä odota enää yhtään vaan menkää heti päivystykseen?

Vierailija
6/14 |
07.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä tyttö oli oksennustaudissa juuri ennen 2v synttäreitä ja oksensi tosiaan ihan kaiken 4päivän aikana pois. neljäntenä päivänä alkoi olla niin veltto että mentiin lääkäriin ja hän ei suostunut kirjoittamaan lähetettä sairaalaan koska lapsen kieli ei ollut kuivunut joten lapsi ei ollut tarpeeksi kuiva.

yritä antaa mehujäätä tai vaikka jääpala suuhun.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
07.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

edes nestetippa enää auta.



Ensinnäkin suonia ei välttämättä löydy tuossa tilanteessa enää ihan helposti ja toisaalta jos nestevajaus on jo edennyt tarpeeksi pitkälle niin lapsi kuolee hoidosta huolimatta.



Hoitamaton ripuli on maailmalla yleisin pienten lasten kuolinsyy.



Tosiaankaan ei voi odottaa iltapäivään vaan lääkärissä olisi mielellään oltava tuollaisen lapsen kanssa tunnin sisällä.

Vierailija
8/14 |
07.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos se lapsi nyt ei kuole mutta miks menette terveydenhoitajalle iltapäivällä ja pitkität kun joudutte kuitenkin vielä lääkärille ja sitten sairaalaan ja jonotat kipeän lapsen kanssa nyt pisimmän mahdollisen kautta.. En lähtis tuota kautta vaan menisin suoraan päivystykseen. Ymmärsivätköhän todella mistä on kyse vai onko tämä ihan tosi tilanne?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
07.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sain syömään puolikkaan suklaavanukkaan, suolakeksin, desi vettä, desi mehua ja nyt syö tuorekurkkua. Yritän saada vielä juomaan mehua.



Vierailija
10/14 |
07.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan hyvinhän tuo näyttää syövän

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
07.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suolainen olisi hyvää mutta ihan sama mitä juo/syö kunhan jotain menee alas ja tuo kurkkuhan on tosi hyvä napostella!



Tuosta nukkumisesta kun kysyit niin kyllä minä antaisin sitten nukkua kun on juuri juonut ja jotain ottanut niin taas sen verran kun haluaa vain nukkua, eihän sille mitään voi että on niin veto pois ja nukuttaa. Katsotte sitten mitä se lääkäri sanoo, oletan että nyt hakeudutte lääkärillekin..



Ei meilläkään lapsi noussut ylös sängystä oksennustaudissa, vaikka sitten ei koko aikaa nukkunutkaan, olo oli kait sen verran huono koko ajan. Nukahteli ja heräili. Mutta joi ja söi normaalisti, eli se on tärkeintä vaikka ne sitten oksentaisikin ulos.



t.9

Vierailija
12/14 |
07.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapseni oli myös kuivumassa. Lääkärissä oli käytetty kurkkukivun takia neljästi, mutta syömättömyys ja juomattomuus jatkui kurkun ollessa tosi kipeä antibiootista huolimatta, joka vihdoin määrättiin, mutta ei auttanut.



Lääkkeestä seuraavana aamuna olin viemässä lasta sairaalaan, lapsen katse oli omituinen ja puhe vähän "puuroinen" joten soitin heti klo.8.00 sairaalaan. Ei olisi pitänyt soittaa, vaan mennä suoraan, sillä kun soitin sairaalaan hädissäni, neuvottiin;



-Hae lähetelappu terveyskeskuksesta ja tulkaa.

Soitin terveyskeskukseen, että lapseni on kuivumassa ja tarvitsen lähetelapun sairaalaan.



Vastaus -Lääkärillä on puhelinaika klo. 14.30-15



Soitin sairaalaan jo itkuisena, että saan iltapäivällä vasta lääkärin kiinni ja pelkään lapseni puolesta, on varmasti kuivunut...



Sairaalasta ohje -Nyt soitat sinne ja kerrot kuinka sairaalasta on sanottu että lähete pitää antaa, painota että sairaalasta sanottiin sinne uudelleen soittaessasi, täytyy olla lähete sinne mentäessä.



Soitin taas terveyskeskukseen, kerroin sairaalan napakat terveiset jolloin yhdistettiinkin heti lääkärille. Sain lähetelapun luukulta matkalla sairaalaan, lasta ei tarvinnut näyttää, vaan lähetteessä näkyi kaikki neljä käyntikertaa, mitä oli todettu, tai aluksihan ei mitään, ja määräys antibioottikuurista lopulta jota annoin vain päivän enkä jäänyt onneksi odottamaan enempää sen vaikutusta, koska nyt oli kyse muusta.



Kannattaa mennä päivystykseen: Ei ne sieltä kotiin laita tutkimatta. Eräskin tuttuni kertoi minulle soittaessaan kuinka lääkärin määräämä tabletti ei mahdu alas kurkusta, ei ole voinut juodakaan pariin päivään mitään tai syödä jne. Kovaäänisesti sanoin hänelle ettei koti ole silloin oikea paikka, vaan sairaala. Käskin heti lähtemään taksilla sairaalaan, sanoin myös ettei mitään lähetelappuja enää lähde heikossa kunnossa hakemaan.



Niin kävi, että ilman lähetettä joutui suoraan hoitoon, jäi sairaalaan koska kyseessä oli vakava allerginen reaktio, johon virheellisesti oli määrätty antibioottia. Sehän ei auttanut eikä tabletti sitten mahtunut kurkustakaan alas.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
07.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksiköhän sairaalasta pyydetään se lähete? No siksi, että tk-lääkäri tai yksityinen ensin ARVIOI SAIRAALAHOIDON TARPEEN! Ei sillä itse lähetepaperilla mitään tee, kyllä sairaalahoito ilman lähetelappuakin onnistuu. Mutta se arvio on tosiaan pakko tehdä jossain muualla kuin erikoissairaahoidossa, koska kaikki ovat aina omasta mielestään niin kaaamalan sairaita, että tarvitsevat erikoissairaanhoitoa, ja niin hiiirveän spesiaalitapauksia, ettei terkkarissa heistä mitään ymmärretä.

Vierailija
14/14 |
08.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten tämä homma nyt sitten päättyi..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan yhdeksän