Oletko ollut teininä kielikoulussa?
Kommentit (11)
Siis ranskalaisessa, saksalaisessa tai englantilaisessa koulussa?
Ei vaan tarkoitan niitä kesäisin järjestettyjä kielikouluja Euroopassa ja Jenkeissä. t.ap
Vierailija kirjoitti:
Ei vaan tarkoitan niitä kesäisin järjestettyjä kielikouluja Euroopassa ja Jenkeissä. t.ap
En ollut kielikurssilla, mutta kahden viikon stipendillä Saksassa lukioaikana (jossa toki oppitunnit ja asuminen perheen kanssa), ja lisäksi Rotary-vaihdossa kuusitoistavuotiaana Kanadassa.
Olisin kovasti halunnut, muttei ollut varaa.
Olin vuonna 1998 kolme viikkoa Torquayssa.
Olin 80-luvulla ja 90-luvulla. Kaksi kertaa suomalaisen matkanjärjestäjän ja ne oli ihan täyttää roskaa. Lapset eli me oltiin aika lailla heitteillä, opetus oli surkeaa ja meno sen mukaista. Kaikki puhuivat vaan suomea. En suosittele.
Sitten olin kaksi kertaa itse järjestäen. Eli etsin silloin kirjastosta esitteitä kansainvälisistä kielikouluista. Ja sitten varasin lennot ja menin sinne. Olin Boutnemouthissa kahtena kesänä ainoana suomalaisena. Ne oli ihania. Opin ihan hirveästi englantia, kun ei suomea voinut puhua.
Sitten kun korona on ohitse, niin oman lapseni lähetän kyllä. Jollekin näistä. Olen jo säästänyt rahaa ja parissa vuodessa ehdimme saada sen tarvittavat noin 4000 euroa kasaan ja sitten tyttö pääsee :)
https://summerboardingcourses.com/
https://discoverysummer.co.uk/
Listä hyvistä paikoista löytyy täältä
https://www.elgazette.com/specialising-in-under-16s/
British council siis testaa paikat säännöllisesti. Tietysti noissa listoissa on mukana paikkoja, joihin otetaan myös ryhmiä, jotka siis eivät ole hyviä. Ellei halua olla keskella kiinalaista kiinaa puhuvaa lapsilaumaa.
Olin EF:n sellaisessa Brightonissa. Tulipa ryypättyä ja naitua melkoisesti eli hauskaa oli. Niillä kielitunneilla en jaksanut käydä.
Olin ollut sitä ennen tiukkisuskovaisen perheen lapsi, ja olin kuin sonni kevätlaitumilla kun lopulta pääsin vanheempieni valvonnasta, ja isäntäperheeseen vieläpä sattui tyttö jolla oli kokemusta miehistä ja alkoholista. Vaikka oltiin alaikäisiä (16) niin päästiin sisään ihan mihin tahansa yökerhoon, ja alkoholia myytiin myös vapaasti meille. Vanhempani ei koskaan onneksi saaneet tietää, minkälaiset kielikoulut mulla oli :D
EF:n kielikurssilla olin lukioikäisenä.
EF:n kielikurssilla Jerseylle 14-vuotiaana. Ei ole kuin hyvää sanottavaa, kielitaito kasvoi kummasti ja isäntäperheessä oli kivaa. Omille lapsille haluan ehdottomasti tarjota saman kokemuksen.
Joo vuonna 1986 Englannissa