Millaisia toivomuksia vanhempasi/miehesi vanhemmat
esittävät teille, jos kysytte esim. joulu- tai synttärilahjatoiveita?
Toivovatko jotain isoa kunnon lahjaa, joka saattaa maksaa satasen, pari vai jotain ihan pientä, vai sanovatko, etteivät tarvitse mitään?
Mitä yleensä ajattelette, jos he esittävät kalliin toiveen? Pyrittekö täyttämään sen?
Kommentit (7)
ja anoppi toivoi hänelle meiltä digikameraa syntymäpäivälahjaksi. Ei tulisi mieleenkään itse esittää noin kalliita lahjatoivomuksia. Ja ovat kyllä huomattavasti varakkaampia kuin me.
Anoppi taas saattaa hyvinkin sanoa, että appi haluaisi sellaisen rannetietokoneen, missä on GPS ja purjehdus- ja golfvarustukset. Appi ei ole eläissään golfmailaan koskenutkaan. :D
Anoppi taas saattaa hyvinkin sanoa, että appi haluaisi sellaisen rannetietokoneen, missä on GPS ja purjehdus- ja golfvarustukset. Appi ei ole eläissään golfmailaan koskenutkaan. :D
Ymmärtäisin, jos toivoisi jotain itselleen, mutta miksi pitää valjastaa omat vähävaraiset lapset pönkittämään äijänsä omahyväisyyttä.
etteivät tarvitse mitään, paitsi äitini saattaa toivoa jotain tiettyä kosmetiikkaa/kosteusvoidetta. Isä sanoo että ei tarvitse mitään, mutta jos jotain haluan antaa niin itse tehtyä sitten. (Minulla on käsityöalan koulutus ja paljon tulee kaikenlaista tehtyä).
Appivanhemmat eivät toivo mitään erityistä
lasten tekemä piirrustus on ihan jees. Ostan yleensä jotain vaatetta, isää ei kiinnosta vaatekaupat ja äiti ei oikein pääse.
Anoppi alkaa hyvissä ajoin miettimään kaikkia lahjatoiveita. Ei ne mitään hirmuisen kalliita ole. Ja ihan mielelläni ostelen heille mieluisia lahjoja. Ainoa joka minua rassaa, on että joskus se ostaa itse ja pyytää rahat jälkikäteen.
ja saavat siis konjakkia ja kirjan... aina samat joululahjat. Mun äiti toivoo yleensä jotain kuivakakkua, kun ei osaa itse leipoa. Mun isä on vaikein, ei toivo ikinä mitään ja ostaa itse kaiken mitä tarvii.
toivoisivat jotain parin satasen lahjaa asuntolainojen ja perheen kulujen rasittamilta lapsiltaan.