Hei naiset. Minua ei todellakaan kiinnosta kuunnella kahvitauoilla teidän lapsistanne tai nähdä heistä valokuvia. KETÄÄN ei kiinnosta!
Kommentit (101)
Mitä mielenkiintoisia puheenaiheita sinä keksit kahvitauoilla?
Etkö halua kuulla mitään muista ihmisistä? Missä menee ikäraja? Entä mistä aiheista sitten ihmiset mielestäsi saisivat keskustella? Kerrohan meille muille niin yritämme kaikki mukautua SINUN ylivertaisiin toiveisiin puheenaiheista. Voi helvetti sentään.
Ei minuakaan lapset kiinnosta, mutta jos jollain on koiria tai kissoja tai muita lemmikkejä, niin niistä on ihan kiva kuulla.
Noo, ei minuakaan kiinnosta kuunnella jotain festariselostuksia viikonlopuista, eikä kalastusreissuja sun muita. Ei myöskään selostuksia baarireissuista ja niillä tavatuista miehistä ja naisista. Eikä shoppailu vkonlopuista eikä muistakaan.
Jotainhan sitä kahvitunnilla jutella. Naiset synnyttävät lapsia ja nuoret naiset elävät juuri niitä ruuhkvuosia, tottahan niistä töissäkin jotain puhetta tulee, etenkin jos äitejä on samalla työpaikalla paljon.
Ap voi keksiä kahvitunnille puheenaihetta, johon kaikki yhtyvät, sillähän siitä pääsee.
Toinen keino on se, ettei kuuntele kahvituntijuttuja, lukee lehteä tai surffailee puhelimellaan, sillä tavoinhan noista epämiellyttävistä keskustelun aiheista pääsee helposti eroon.
Vierailija kirjoitti:
Ei minuakaan lapset kiinnosta, mutta jos jollain on koiria tai kissoja tai muita lemmikkejä, niin niistä on ihan kiva kuulla.
Juuri näin.
No jaa. Toisaalta meidän kahvihuoneessa useimmilla on lapsia ja heihin liittyvät asiat kiinnostavat muita lapsellisia. Ja yleensä kerron elämästäni, mitä puuhailen, ja jos minulla on pieniä lapsia niin ei niitä oikein voi puheessa välttääkkään.
Se sinkku-petteri voi sillä aikaa selata vaikka kännykkää, niin kun minäkin teen kun hän puhuu punttisalista tai proteiinipirtelön koostumuksesta.
No minua kyllä kiinnostaa. Lapset ovat ihania. Arvaan, että itselläsi ei ole lapsia ja siksi aihe on niin kipeä. Relaa vähän, jos olet oikeasti sinut elämänvalintojesi kanssa.
Kyllä ne kiinnostaa, jos kertoja osaa kuvata hauskoja sattumuksia ja taphtumia hyvin. Jos ei osaa elävää kerrontaa, niin sitten ei kiinnosta.
He ovat keksineet itseään kiinnostavan aiheen. Miksi he huolehtisivat sinun viihdyttämisestäsi?
Vai oletko se tyyppi joka itki tuolla että ei keksi hyviä provoja? Jos olet, tämäkään ei ole hyvä.
Tämä! Ja arvatkaa mikä piina on kuunnella Tarjan 55 v juttuja siitä ”mitä hauskaa” hänen Kira-tyttärensä (22v) on taas laittanut ”faceen”.
HUOH!!!!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei minuakaan lapset kiinnosta, mutta jos jollain on koiria tai kissoja tai muita lemmikkejä, niin niistä on ihan kiva kuulla.
Juuri näin.
Oletteko valmiita käyttämään älyllistä pääomaanne sen verran, että pohtisitte, miksi juuri tuntemattomien koirien ja kissojen tekemiset kiinnostavat fundamentaalisesti, kun taas tuntemattomien lasten tekemiset eivät kiinnosta ollenkaan?
Mulla ei ehkä kukaan työkaveri edes tiedä, että minulla on lapsia.
Eipä kukaan ole koskaan kysynytkään.
Mulla ei kiinnosta v..kaan kenenkään kissat ja koirat ja niistä otetut kuvat. Sata kertaa mieluummin keskustelen vaikka lapsista tai mistä muusta tahansa.
Vierailija kirjoitti:
Ei minuakaan lapset kiinnosta, mutta jos jollain on koiria tai kissoja tai muita lemmikkejä, niin niistä on ihan kiva kuulla.
Ei kiinnosta. Eikä kiinnosta Marjatan leipomat pullat eikä kuinka kovaa Kimmolla meni viikonloppuna. Enkä ole kiinnostunut pohtimaan onko Lissun ja Nikon välillä jotain. Mutta viimeisenä kiinnostaa niitä kissakuvia katsoa, netistä löytyy hauskempia kuin se sun missesi, se EI OLE KIINNOSTAVA.
Keskustelin kerran isoäidiksi hiljattain tulleen työkaverin kanssa. Hän kertoi, kuinka lapsenlapsensa on tulossa viikonlopuksi mummun luokse kylään ja mitä kaikkea he aikovat tehdä sen aikana. Totesin, että kuulostaapa mukavalta ja lisäsin, että olen itse menossa viikonloppuna erään ystäväni valmistujaisiin.
Työkaverin naama venähti ja ei todennut muuta, kuin "Jaa!". Hetken mietin, sanoinko jotain loukkaavaa kunnes tajusin, että minun olisi tietenkin pitänyt jatkaa lapsenlapsi-ihkutusta hänen kanssaan. Ei kertoa vastapainoksi omia viikonloppusuunnitelmiani.
On ihan ok puhua lapsista ja lapsenlapsista työkavereille mutta jos se menee tuohon, että vain he ovat suotavia puheenaiheita ja odotetaan, että muutkin puhuisivat vain heistä niin ei tarvitse ihmetellä, jos osa ei halua liiemmin jutella tällaisen työkaverin kanssa enää lainkaan.
Kyllä minusta lapsettomana on kiva kuunnella sellaisia kivoja arkipäivän sattumuksia lapsiperheiden elämästä tai lasten hauskoja tokaisuja. Sen sijaan jatkuvaa oman lapsen ylivertaisuuden ylistämistä ei jaksaisi kauan kuunnella. Yleensä ei kyllä pienten lasten vanhemmat sellaista teekään vaan aikuisten lasten vanhemmat.
Tuttavien lemmikkien luonteenpiirteiden pohtiminen se vasta kiintoisaa onkin!
Mieluummin kuuntelen juttua lapsista kuin koirista. Koirat eivät kiinnosta pätkääkään.
t. lapseton ja koiraton
Kyllähän tuo pitäisi kenen tahansa tajuta. On todella epäkohteliasta näyttää lapsestaan kuvia ja kertoa vain hänestä.