Pinoon kaikki leipomukset, jotka voi tehdä hyvissä ajoin ennen juhlia!
Mulla menee synttärijärjestelyt aina tosi tiukalle, kun alan leipoa vasta edellisenä päivänä. Mitkä leivonnaiset olisivat sellaisia, jotka säilyisivät vaikka viikon?
Kommentit (6)
voit ihan hyvin pakastaa eli sellaiset keksipohjaiset. Tavasllisen kakkupohjankin voit pakastaa ja täytät sitten edellisenä päivänä. Leikkaa kakkupohja kohmeisena niin on tosi helpoa.
ilmeisesti vois ainakin pohjan pakastaa, mutta mulla ei ole niin isoa pakastinta..
Entäs suolaiset leivonnaiset?
Lasten suosikkeja on mokkapalat ja ne voi tehdä aivan valmiiksi ja pakastaa rasioihin. Huolehdi vain siitä että mikään ei kosketa kuorrutteeseen ja niin se pysyy hyvänä.
Kaikki pikkuleivät voi tehdä ennakkoon. Kahvikakut säilyy useita päiviä huoneenlämmössä ja ovat parhaimmillaan muutama päivä leipomisesta.
Täytekakkupohjan voi tehdä ennakkoon ja pakastaa sen, täyttö edellisenä iltana ja kermakuorrutus tarjoilupäivänä. Muilla kuorrutteilla tehdyt kakut voi tehdä päivä tai kaksi aiemmin kuin tarjoilupävä on (suklaa, marsipaani, voikreemi)
Täytekakku on maukkaanpaa kun täyte on saanut vetäytyä ja kosteus tasaantua ja siksi täyttö edellisenä päivänä.
Täytekakkua en pakastaisi. Monet kuorrutukset "hikoilee" ikävästi jos ne sulatetaan.
Ne säilyy vaikka pakastimessa.