Alkoholista luopuminen
Olen pikkuhiljaa alkanut ymmärtämään että minulla on jonkin sortin alkoholi ongelma, koska se haittaa elämääni. Vaikka juonkin vain viikonloppuisin, saatan odottaa seuraavaa viinipullon avaamista kaikki viikon päivät. Käyn töissä ja koitan opiskella samalla.
Mutta alkoholin takia olen ahdistunut, sosiaaliset tilanteet saattaa ahdistaa, pää ei toimi kunnolla ja olen koko aika väsynyt. Ne todella harvat kerrat vuosien varrella kun olen onnistunut olemaan juomatta muutaman viikon kaikki nämä ongelmat on vähentyny huomattavasti.
Olenkin päättänyt nyt vihdoin tämän ongelman itelleni myöntää, mulla todellakin on alkoholi ongelma. Onko muita jotka huomannu saman? Ja lopettaneet tai vähentäneet paljon alkoholin käyttöä tai aiotte lopettaa?
Kommentit (26)
Sun kannattaa lopettaa. Elämänlaatusi paranee.
Kiitos teille tsempeistä! Alan heti tutkimaan tuota Minnesotahoitoa :)
Aa toi minnesota hoito vähän liian intensiivinen 😄 lähinnä vertaistukea ja kannustusta ja muuta puuhaa viikonlopuille kaipaan. Ap
Itsetutkiskelu ja meditaatio kannattavat. Oppii tuntemaan itsensä ja prosesseja jotka ajaa juomaan. Filosofiasta olen saanut tukea itseymmärrykseen. Ja tietysti liikunta on tärkeää, aina liikunta.
Ei tuo minusta ongelmalta kuulosta, mutta jos itsestä niin tuntuu, niin korkki pysyvästi kiinni. Mun viiinloppuongelma oli pari vuotta sitten golf. Se vei käytännössä kaikki viikonloput perheeltä. Jos ei ollut pelaamassa, oli hirveä ketutus tason laskusta ja tekniikan ”unohtamisesta”. Sitten oli pakko tehdä valinta, että golf tai perhe. Valitsin perheen, enkä ole katunut päivääkään. Myin varusteet pois ja lopetin. Vähentäminen ei olisi ollut mahdollista.
Tuttu aloitti SSRI-lääkkeen niin meni täysin kiinnostus alkoholiin. Hänellä on pari pulloa viskiä ollut kaapissa jo vuosikaudet, niin ei mitään kiinnostusta enää. Tätä ennen oli vakava alkoholiongelma. Tuo SSRI-lääke ei toki kaikille alkoholisteille toimi, mutta osalle toimii (lääkäreiden mukaan).
Kannattaa kokeilla LSD:tä. On auttanut monia alkoholisteja.
Tsemppiä valitsemallesi tielle.
Oli mukava sattuma löytää tämä keskustelu juuri nyt, koska oman (mielen)terveyteni kannalta olen myöskin tullut siihen tulokseen, että osaltani korkin on nyt aika mennä kokonaan kiinni. Olen todennut, että yksinkertaisesti en vain ole niitä, jotka pystyvät alkoholin kohtuukäyttöön. Alkoholi ei todellakaan sovi minulle ja syvä mielialan lasku jopa viikoiksi juomisen jälkeen ei vain ole sen arvoista.
Kannattaa. itsekin reilu viikon ollut korkki kiinni, vaikkei käyttö ultimaattista ollutkaan. mutta se alko alkoi olla liian hallitseva elämässä. masentaa ja saa olon huonoksi. rahaa menee. olo nyt viikonkin jälkeen erittäin hyvä ilman. sinnikkyyttä vaatii. tsemppiä hurjasti!!!!
Mä alkoholisoiduin vaikka olin (ja olen edelleen) ssri-lääkityksellä. Ei se mitään estä tai paranna. Laitoin korkin kiinni pari viikkoa sitten. Sitä ennen join päivittäin. Korvasin tissuttelun liikunnalla. Olo ei ole sen hehkeämpi kuin ennenkään. Niitä positiivisia vaikutuksia tässä odottelen.
Vierailija kirjoitti:
L-glutamiini
Tää kiinnostaa, millä tavoin tuo vaikuttaa/auttaa? Onko tästä kokemuksia muilla?
Vierailija kirjoitti:
Mä alkoholisoiduin vaikka olin (ja olen edelleen) ssri-lääkityksellä. Ei se mitään estä tai paranna. Laitoin korkin kiinni pari viikkoa sitten. Sitä ennen join päivittäin. Korvasin tissuttelun liikunnalla. Olo ei ole sen hehkeämpi kuin ennenkään. Niitä positiivisia vaikutuksia tässä odottelen.
Mulla ensin SSRI vaikutti siten, että alkoholi ei ensimmäisten kuukausien aikana tuntunut nousevan päähän, mutta tuo vaikutus ohittui melko pian. Eipä sillä, nyt kun olen jonkin aikaa ollut ilman lääkitystä, huomasin, että olo juomisen jälkeen on kyllä paljon raskaampi ja ahdinko kestääkin kauemmin. Yleensä juon sen kaksi päivää helpostikin putkeen. Ensimmäinen ilta menee yleensä aivan kaatokännissä, seuraavana lupailen itselleni, että nyt loppuu...heti kun juon itselleni 3-6 oluella helpomman olon. Eihän tuo siis koskaan ole auttanut. Voin henkisesti ja fyyisesti niin huonosti aina juomisen jälkeen, että toivon todella pystyväni nyt olemaan lopullisesti tai edes pidemmän aikaa kokonaan raittiina.
Iso käsi vielä sinulle, sillä onhan tuo jo hieno alku olla 2 viikkoakin ilman viinaa. Toivotaan, että positiiviset vaikutukset alkavat pian tuntua.
Vierailija kirjoitti:
Tuttu aloitti SSRI-lääkkeen niin meni täysin kiinnostus alkoholiin. Hänellä on pari pulloa viskiä ollut kaapissa jo vuosikaudet, niin ei mitään kiinnostusta enää. Tätä ennen oli vakava alkoholiongelma. Tuo SSRI-lääke ei toki kaikille alkoholisteille toimi, mutta osalle toimii (lääkäreiden mukaan).
Yleensä eivät todellakaan vie pois alkoholin mielitekoa. Itse asiassa iso ongelma masennuksen hoidossa on että varsin moni liikakäyttää myös alkoholia hoidon aikana mikä huonontaa lääkkeen tehoa. Itselläni SSRI-lääke vei täysin pois morkkikset ja krapulat, mutta juomishimo säilyi, jolloin join toki entitsä enemmän kun ei edes darra ja mielialan pilaantumienn seuraavaksi päiväksi pidätellyt.
Voin luopua alkoholista heti kun ruoho on laillista.
Tsemppiä teille muillekkin! Kiva kuulla että on muitakin jotka yrittävät lopettaa/vähentää. Ja hieno päätös tämä tosiaan on, en keksi enää mitä iloa alkoholi elämääni tuo. Nousuhumalan jälkeen ei yhtään muuta kuin huonoa ja inhottavaa oloa eikä se ole sen arvoista. Ja nimeomaan yleensä viikon kestää masentunut olo. Odotan jo nyt innolla sitä pirteää oloa mikä seuraa selvinpäin olosta, vaikka siihen menisi aikaa.
Voisin ottaa taas käyttöön nuo psykologiset kirjat, ja tietenkin se liikunta on tärkeä myös. Ja muuten metsä ja luonto kunhan ilma sallii niin rauhoittaa mieltä, tuppaan tulemaan aika levottomaks kun on yli viikko viime juomisesta aikaa.. Niin ja jooga, siitäkin olen saanut henkistä voimaa joskus.
Lisääkin vinkkejä otetaan vastaan! :)
Ap
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
L-glutamiini
Tää kiinnostaa, millä tavoin tuo vaikuttaa/auttaa? Onko tästä kokemuksia muilla?
Ei vaikuttanut millään tavalla. Ei vaikuttanut myöskään lsd tai ssri-lääke. Tai siis lsd kyllä vaikutti mutta ei riippuvuuteen. Sinulla toki on lievempi ongelma kuin minulla.
Itsellä oli sama tilanne kuin ap:lla että työt ja muut asiat tulee tehtyä, mutta ainoa rentoutumiskeino on alkoholin nauttiminen viikonloppuisin. Itse ymmärsin että ei ole Jumalan suunnitelma, että joka viikonloppu juo itsensä humalaan, joten vähensin juomista radikaalisti, eikä kaduta.
Suomessa on sellainen ajattelutapa, että alkoholiongelmaa ei ole ennen kuin tilanne on todella paha, eli menee perhe tai työt, ja seuraava osoite on joku katkaisuhoito.
Oikeasti alkoholiongelma on jo silloin kun ei pysty lopettamaan, vaikka joisi harvemmin ja elämä olisi muuten kunnossa.
Onnea valitsemmallesi tielle. <3 Minnesotahoito on raitistanut muutaman läheisen. Olet vielä toimintakuntoinen etkä pohjalla, joten tässä vaiheessa raitistuminen voi olla helpompaa.