Tunnetko ketään tukihuijaria? - Millainen tarina löytyy henkilön taustalta?
Jatkuvasti saamme lukea uutisia siitä kuinka joku on jäänyt kiinni tukien huijaamisesta. On niitä joka koijaavat miljoonia ja on niitä jotka tekeytyvät sairaaksi tai piilottelevat omaisuuttaan tukien toivossa. Mikä saa ihmiset huijaamaan? Eikö kyse ole varastamisesta?
Kommentit (147)
Minä tunnen yhden lähihoitajan joka tekee 6kk hommia, ja sitten nostaa 24 kk anssia
Tätä jatkunut jo 7 vuotta
Tiedän erään lapsiperheen, jossa isä on poste restantessa ja näin äiti saa yh korotukset ja tuet. Isä on myös yrittäjä ja käsitykseni mukaan ovat saaneet elatuksiin ns nolla sopimukset, koska isä ei ole nostanut itsellensä palkkaa eli on mukamas tuloton ja elarit tulevat Kelasta.
En tunne ketään tuki huijaria, mutta minusta tuntuu että huijaan valtiolta aina kun tunnen hetken salaa onnellisuutta, eikä ne ole vielä huomanneet verottaa sitä.
Tunnen, perheyritys meni konkkaan laman aikana. Perheen äiti oli itkien tunnustanut minun äidilleni asian. Huijaus oli vain muutama kymmenen markkaa/kuukausi, mutta sekin oli iso raha viisihenkiselle perheelle. Surullinen tarina, äitini ei myötätunnostaan käräyttänyt.
Husu Hussein
"Husu Hussein on tuomittu kolmesta petosrikoksesta – erehdytti Kelaa ja Turun kaupungin sosiaalitoimea"
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9cf60e1d-1bbe-4352-8967-fb2f10e3c…
Saido Mohamed
"Entinen kunnallispoliitikko Saido Mohamed tuomittiin törkeästä rahanpesusta ehdolliseen vankeuteen
Vihreiden kuntapoliitikko Saido Mohammed nosti sisarensa tililtä lapsilisiä ilman oikeutta yli kymmenen vuoden ajan. Käräjäoikeus pitää rahanpesua törkeänä."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/09869478-13a6-4e0b-9f38-a098b0bae…
Kaveri sai työpaikan Ruotsin puolelta, akka jäi ilman rahaa kotihoidontuella kai oli. Kaveri vuokrasi sikahalvan kämpän Haaparannasta, jonne tuli posti. Akka muutti uuteen vuokra-asuntoon lapsen, oli lapsen kanssa kirjoilla vain. Siellä sitten asui koko perhe, täydet yh tuet naiselle plus miehen palkka.
Lapsuudessa tunsin useita ammatti kalastajia, jotka huijasivat tukia/korvauksia. Aina kun lähistöllä sijainneesta tehtaasta lipsahti jotain vesistöön, hakemukseen kirjattiin kaikki välineet ja asusteet pilaantuneina. Ja aina näyttivät korvaukset saavan. Aivan sama, vaikka tapahtuman aikana (ja heti sen jälkeen) eivät olleet edes paikkakunnalla.
Yhden tutun lapsen isä on kirjoilla tämän tuttuni vanhempien asunnossa, että saavat enemmän tukia. Tämän tutun koko perhe on vähän sellaista moniongelmaista. Työttömyyttä, mielenterveysongelmia ja elämänhallinta ihan hukassa.
Toisen tutun mies oli kirjoilla vanhempiensa asunnossa vaikka asui oikeasti tämän tuttuni ja heidän yhteisen lapsensa kanssa. Perusteli sillä, että etsivät yhteistä kämppää niin ei sen takia kuulemma kannattanut laittaa virallista osoitetta kun kohta pitää taas vaihtaa se. Asuivat kuitenkin ainakin puolisen vuotta sillä tavalla enkä muutenkaan oikein näe tuossa perustelussa mitään järkeä, koska osoitteen vaihtaminen ei ole mitenkään vaikeaa. Mutta vaikeaahan se on siinä mielessä, että tuet vähenisi.
Tunsin (en ole enää vuosiin ollut tekemisissä). Perheessä 6 lasta, virallisesti vanhemmat eronneet (isä vuokrasi todellisuudessa pimeästi omaa asuntoaan tuttavalleen ja asui muun perheen kanssa). Molemmat vanhemmat tekivät paljon töitä, mutta pimeästi, jolloin saivat palkan lisäksi täyden asumistuen molempiin asintoihin, työttömyyskorvaukset, toimeentulotukea sekä itselleen että kaikille kuudelle lapselle, harkinnanvaraisena toimeentulotukena lasten harrastusmaksut, lomamatkan perheelle kun äiti kehtasi tarpeeksi valittaa miten stressaantunut ja väsynyt on (tämä tuskin nykyään sentään menisi läpi, mutta tuolloin vielä onnistui), Kyllä oli katkeraa sivusta seurata kun nämä elelivät kuin kuninkaat, kun itse köyhänä lapsiperheenö sinniteltiin miehen pienen palkan ja ei-huijatun äitiyspäivärahan ja kotihoidontuen varassa. Mutta oma moraali esti lähtemästä itsekin kieroilemaan.
iso osa kansanedustajista keplottelee itselleen maksimi tuet
Kylläpä on tullut paljon keksittyjä tarinoita! Ja muutaman sadan euron "huijauksilla" eletään kuin kuninkaat. Joopa joo.
Vierailija kirjoitti:
Lapsuudessa tunsin useita ammatti kalastajia, jotka huijasivat tukia/korvauksia. Aina kun lähistöllä sijainneesta tehtaasta lipsahti jotain vesistöön, hakemukseen kirjattiin kaikki välineet ja asusteet pilaantuneina. Ja aina näyttivät korvaukset saavan. Aivan sama, vaikka tapahtuman aikana (ja heti sen jälkeen) eivät olleet edes paikkakunnalla.
Tukihuijausta enemmän tuossa stoorissa kauhistuttaa se, että ihanko oli tavallista että tehdas pulautteli vähän väliä jotain mömmöjä vesistöihin?
Mun sisko täytti just 50v. On ollut viimeksi töissä 22 vuotiaana. Sen jälkeen viisi lasta ja kaikki mahdolliset tuet joita löytyy. Nyt itkee sitä että ulkomaalaiset vie eläkkeet 😄
Vierailija kirjoitti:
iso osa kansanedustajista keplottelee itselleen maksimi tuet
Kuka muistaa vielä Tykkyläisien(sdp) joka nosti pelkkiä kilometrikorvauksia kuukaudessa 7700 euron edestä. Lääkäri oli kirjoittanut naiselle todistuksen jonka mukaan lentäminen ei sovi naiselle vaan aiheuttaa hänellle migreeniä ja junalla kulkeminen on mahdotonta koska matkalla on tunneleita joissa naisella menee korvat lukkoon ja tällä voi olla haitallisia vaikutuksia naisen terveyteen näin ainoaksi vaihtoehdoksi naiselle jäi ajaa omalla autolla kotiin Kuopioon ja takaisin joka päivä mistä nainen tienasi mukavan lisä kansanedustajan palkkioonsa.
Voin itse myöntää että työnhakuni ei ollut ensimmäisen 6 kk aikana niin intensiivistä kuin olisi ollut suotavaa (koska ei haitannut yhtään että lapsia ei tarvinnut pompotella hoitopaikasta toiseen vaan työllistyin vasta kun se hoito omassa lähipäikyssä oli alkanut ja saivat pikkuhetken totutella puolipäiväisinä ennen kuin aloin tehdä 9,5h päivää matkoineen).
Vammaistukea olen hakenut lääkärin ohjeistuksella vaikka moraalisesti koen sen arveluttavaksi lapsen "vamman" huomioon ottaen. Mutta ihan rehellisesti kaikki paperit on täytetty ja Kela päätti mitä päätti.
Pariskunta "erosi" paperilla, eli mies muutti kirjat vanhempiensa luo mutta oikeasti kävi töissä ja asui naisensa &lasten kanssa . Niin n nainen sai paremmat tuet,toisin kuin olisivat vain eläneet miehen palkalla.
Tunnen miehen, joka asuu pitkäaikaisen avopuolison kanssa, mutta virallisesti ei ole koskaan siirtänyt kirjojaan hänen luokseen, ettei avopuoliso menettäisi asumistukeaan. Eli viranomaisille päin avopuoliso näyttelee yksinasujaa.
Vierailija kirjoitti:
Tunnen miehen, joka asuu pitkäaikaisen avopuolison kanssa, mutta virallisesti ei ole koskaan siirtänyt kirjojaan hänen luokseen, ettei avopuoliso menettäisi asumistukeaan. Eli viranomaisille päin avopuoliso näyttelee yksinasujaa.
Tässä huijataan myös taloyhtiötä, koska vesimaksu laskutetaan yleensä henkilömäärän mukaan.
Jaa, itse kuulun siihen kastiin. Olen nollatuntilaisena noin 3/4 täysaikaisesta töissä. Työkkäri kyselee välillä, että pitääkö työnhaku olla voimassa, mutta: voinko tietää onko ensi viikolla/ensi kuussa tunteja, vaikka on ollutkin jo vuosia näin. Työtön päivä menossa, enkä hae työtä.
Välillä saan soviteltua, välillä tuntimäärät paukkuvat etten saa. pieni asumistuki lisukkeena, ja matalapalkka-ala. Jos nyt saan niitä tukiakin, parisataa per kk keskimäärin, niin koen että ne parantavat elämisen laatua. sovitellun maksajastahan se on kiinni, maksaako.
Nykyään kun saavat tulorekisteristä suoraan palkkatiedot. Lomat kertyvät ihan kuin vakityösuhteessa. Silti itse toivon vakinaistamista, ja täysiä työtunteja, että voisin lopettaa tukien ruinaamisen. On siinä oma hommansa työasioiden puljailun lisäksi muistaa kerran kk pistää hakemus vetämään. En koe että olisi oma vika ettei parempaa työsopimusta ole.
-