Ei-rikkaat (okt- ja muut) asujat: mikä on kodissasi WOW
Olen pitkään ajatellut, että taloni on aika laimea. Ei ole nykyajan harmaanbeige tusinatuote, saati sitten valkoinen. Mutta jotenkin tylsä ja tyyliltään sekava se on, kaipaan piristystä sekä ideoita kenties jopa omiin olosuhteisiini sovellettaviksi.
Mikä on talossasi/asunnossasi sellainen juttu, joka kerää kehuja vierailtasi ja / tai saa sinut aina vain iloiseksi sekä ylpeäksikin? Voi olla pihaan (rakenteet tai kasvillisuus), talon rakennustekniseen puoleen, sisustukseen, koristeluun, ihan mihin vaan liittyvä pieni tai iso asia. Joku sun kotis erikoisuus tai wow-factor.
Omassa talossani tykkään pienestä terassistamme, joka sijaitsee vehreässä ympäristössä. Ikkunoista aukeavat maisemat ovat myös suhteellisen kivat. (Mulla on myös hieno romuromanttinen vanha kaappi, jos nyt oikein hakemalla pitää hakea hyviä asioita.)
Muut kuin ökyilijät vastaa tähän, etenkin ns. köyhien vastaukset erittäin tervetulleita. Kysymys on nimittäin enemmän mielikuvituksellisuudesta kuin suurista rahamälleistä.
Kommentit (77)
Keittiössä oleva aromipesäkokoelma. Löytyy pientä ja keskisuurta ja isoo ja naapureiden kiusaksi takapihalla superjätti aromipesä, naapurit on vihreitä kateudesta ja ohikulkijat tulee ottaa selfieitä.
Vau, sanoo vieraat kun näkee meidän viherseinän.
Se on 3*5-metrinen seinä olohuoneessa, joka on täynnään ruukuissa olevia kasveja. Semmoisen voi tehdä halvastikin ilmaiseksi saaduista pistokkaista.
Vierailija kirjoitti:
Vanha talo, hienot ikkunat ja ovet, koristelistoja, osittain vanhaa ja vanhantyylistä tapettia seinissä.
Sisustus tosin hyvin keskeneräinen ja "vajaa".
Sama! Sisustus täydentyy pikkuhiljaa kun löydän sopivan esineen tai esine löytää minut. Ei ole olemassa vanhojen talojen Ikeaa josta hakea kerralla kaikki. Vanhat kakluunit aiheuttaa meillä käyvissä vau-efektin lähes poikkeuksetta, etenkin jos tulevat lämmityskaudella ja niissä on tuli.
Itte punottu isohko pajusermi tilanjakajana.
Parit villit lampunvarjostimet :-)
Vierailija kirjoitti:
Vau, sanoo vieraat kun näkee meidän viherseinän.
Se on 3*5-metrinen seinä olohuoneessa, joka on täynnään ruukuissa olevia kasveja. Semmoisen voi tehdä halvastikin ilmaiseksi saaduista pistokkaista.
Onko siellä teillä ns. kirjahyllyt vai jotkut muut viritelmät?
Iso taulu (1x2 m), lahja taiteilijatuttavalta. Muuten on ihasteltu kirppishuonekaluja ja kirjapaljoutta, mutta tuo taulu on kyllä ehdoton vetonaula.
Kaunis piha. No ei se ole ihan wow mut kaunis. Eikä ole montaa kasvia edes.
Ainutlaatuinen homesieniviljelmä.
Meidän (iso) kirjamäärä ihastuttaa tai ainakin ihmetyttää monia. Nykyäänhän ei kai ees kirjahyllyä (saati kirjoja) kaikilla ole. Jotenkin puutteelliseksi tuntisin eloni ilman elämänmitalta kerättyä kirjakokoelmaani.
Kauniit maisemat, joita voi ihailla useammasta ikkunasta.
Hyvä järjestys ja vähän tavaraa.
Diskovaloakin ihastellaan.
Asun pienessä kt-murjussa, mutta mulla on muutama hassunhauska esine, jotka ilahduttaa mua päivittäin. Kuten lempimuki. Muut eivät juurikaan käy "ihailemassa" juttujani, tämä on yksityisaluetta. :)
Taloon sopiva sisustus kerää eniten kehuja vierailta ja on omastakin mielestä yksi isoimmista WOW-elementeistä talossamme. Talo on vanha ja sisustus on rakennettu sopimaan sen tyyliin. Alkuperäiset ikkunat, ovet ja kaakeliuuni kuuluvat myös WOW-osastoon.
Isot viherkasvit. Karibian innoittamat värisävyt seinissä.
maalasin valkoiseksi puunvärisiä pintoja, ja sitä muutosta kehuttiin. myös valo-olosuhteet ja valaistus toimivat aika hyvin talossani, ja nyt vielä paremmin. tykkään kyllä myös sellaisista enkkupubien hämärästä tunnelmasta.
Tein itse pihaani betonipatsaan (leveys 2 m ja korkeus n. metri). Se on kirvoittanut ainakin ihmettelyä, jos ei muuta. :)
Juuri viimeisen päälle remontoitu kylppäri ja sauna. Kaikki muut paikat odottavat remppaa.
Sadesuihkussa ne ikävät asiat unohtuvat hetkeksi.
Vanha talo, hienot ikkunat ja ovet, koristelistoja, osittain vanhaa ja vanhantyylistä tapettia seinissä.
Sisustus tosin hyvin keskeneräinen ja "vajaa".