Hoitokotien hinnat hämmästyttävät: ”Raha kelpaa, mutta asukkaita kohdellaan kuin roskaa”
Tehostetun palveluasumisen kalleus ihmetyttää Taloussanomien lukijoita. Taloussanomat kertoi sunnuntaina, että vain harvalla ikäihmisellä on varaa maksaa asumistaan omasta pussistaan yksityisissä hoitokodeissa niiden nykyhinnoilla.
Isoissa kaupungeissa tehostettu palveluasuminen maksoi viime vuonna keskimäärin 172 euroa vuorokaudessa eli 5 332 euroa kuukaudessa.
Ostopalveluna tuotettuna hinta oli keskimäärin 124 euroa vuorokaudessa eli 3 844 euroa kuukaudessa.
Lukijoilta satelee rajua arvostelua yksityisille palveluntuottajille yleisesti, sekä kalleudesta että hoidon laadusta. Muutama lukija toivoo, että vanhustenhoito siirrettäisiin takaisin julkisen puolen hoidettavaksi, sillä se heidän mielestään parantaisi laatua ja tulisi halvemmaksi yhteiskunnalle.
Kommentit (53)
Ja se huone on joku vessan kokoinen koppi mihin on tungettu kaksi asukasta.
Tällaisesta kopista nyhdetään molemmilta vanhuksilta täälä 400€/kk, kaiken joutuvat vuokran lisäksi itse maksaan, lääkkeet ruuat siis kaiken mitään muuta vuokraan ei sisälly kuin pieni koppi.
Miksi vanhuksia kohdellaan suomessa näin huonosti???
Eniten ollaan huolissaan kissoista ja koirista, ulkomailla käydään paapomassa kulkukoiria mutta vanhuksien ei ole mitään väliä kuinka heitä kohdellaan.
Soteen ollaan menossa, joten tähän on odotettavissa vain heikennystä. Rapsakat fitness- kolmikymppiset tekevät isoja päätöksiä marimekoissaan, eivätkä tule edes ajatelleksi että itsekin joskus vanhenevat. Eihän sellaista ole olemassakaan.
Kyllä sen huomaa myös lastehoidossa. Julkisia mollataan mutta siellä entään on jotkut minimivaatimukset hoitajien määrästä ja osaamistasosta ja esim. ruuassa ei säästetä, kuten joissain privaattilastenkodeissa tehdään. Kun tarkoituksena on tuottaa rahaa yrittäjälle/ketjulle ja hintoja ei pysty juurikaan nostamaan, jostain se tuotto pitää raapia. Päällepäin ollaan sitä ja tätä Parempaa Privaattia, yksilöllistä hoitoa ja palvelua ja todellisuudessa ruoka on halvinta einestä ja välipala on porkkananpala ja laimeaa tiivistemehua.
Siis piti olla päiväkodeissa, ei lastenkodeissa.
Tuleeko tämä nyt jollekin yllätyksenä?!
miksi ei synny kilpailijoita, jos hinnoissa on ilmaa? Säännelty luvat kokkareiden kavereille?
Isoäitini vietti viimeiset vuotensa yksityisessä hoitokodissa. Hän sanoi aina olojen olevan erinomaiset... Mutta samaa hän sanoi kärsiessään 80-luvulla syövästä/syöpähoidoista. Hänellä kyllä oli oma huone, mutta hoitokodin ainoa telkkari oli ruuvattu samaan seinään jonka toisella puolella oli isoäitini sänky. Hoitokodin tv on helposti koko ajan täysillä koska hoidettavien kuulo on heikko. Moniin haasteisiin ja kärsimyksiin tottuneelle isoäidilleni tämä oli kuitenkin joko a) aidosti varsin mukava paikka tai b) paikka josta on pakko sanoa sukulaisille että kyllähän täällä pärjätään.
Ei ole yllätys kenellekään terveydenhuoltoalasta vähääkään ymmärtävälle, että yksityistäminen nostaa hinnat pilviin. (Siksi ei sotelle..).
Mutta muistakaa myös, että ennen ei ollut samankaltaista monisairasta vanhusväestöä ollenkaan. Kuoltiin saappaat jalassa kesken perunankuokkimisen alle 60-vuotiaana tai eläkkeellä ehdittiin olla korkeintaan muutama vuosi. 70-vuotiaita pidettiin niin vanhoina (ja olivatkin raihnaisia) ettei kannata juuri hoitaa eikä ainakaan leikata. Nyt on valtava määrä 75-> vuotiaita, joille laitetaan uusia niveliä ja verisuonia ja tarkoin pohdittu lääketasapaino pitää hauraat kropat kasassa vielä sen +10-15 v.
Kuinka moni haluaa asua iäkkään isänsä, äitinsä, anoppinsa ja appensa kanssa esim. 15-25 vuotta? Ei moni. "Vanhusongelmasta" halutaan eroon, ei haluta satsata rahaa eikä aikaa, mutta ne omat läheiset vanhukset halutaan kuitenkin säilyttää elossa. Kunhan ovat jossain matkan päässä, ei omissa nurkissa. Ja ihmiset, olivat sitten kuinka iäkkäitä tahansa, keskimäärin haluavat elää. Vaikka elämä olisikin terveen aikuisen näkökulmasta laadultaan surkeaa kun ei voi kävellä, ei voi käydä kaupassa, ei pysty raaputtamaan kutiavaa päänahkaa tai takamusta jne.
Ei tällaista tilannetta ole ollut koskaan ennen historiassa, kymmeniä tuhansia vanhuksia, jotka eivät pärjää omin avuin. En tiedä mikä siihen olisi hyvä ratkaisu. Kodinomaista inhimillistä hoitoa ei voi kaikille tarjota, koska jos 1 vanhuksen inhimillinen hoito vaatii jopa n. 2 (lähi)hoitajan vuorokausipanoksen (1 hoitaja 8h/pvä, välillä vanhus voi olla yksin, mutta moniin toimintoihin, kuten nostot, siirrot, pesut, tarvitaan 2 hoitajaa ja jos oletetaan että yölläkin kuivitetaan ja siivotaan ripulit jne) ja hoitaja tienaa edes 1500/kk niin...
Työikäisille esim. lihasrappeumasairauksista kärsiville on mahdollista kustantaa (ja kustannetaankin) kodin muutostyöt, porrashissit, sähköpyörätuolit, kommunikaatioapuvälineet ym apuvälineet, henkilökohtaiset avustajat 24h/vrk, toimintakykyä ylläpitävät fysioterapiat, allasterapiat, laitoskuntoutusjaksot jne, mutta kymmenien tuhansien iäkkäiden samankaltaiseen hoitoon ei vaan yhteiskunnan paukut riitä.
Perusta sitten oma hoitokoti. Ei kai ole kenenkään velvollisuus tehdä sitä sulle sun puolesta?
On olemassa myös hyviä yksityisiä vanhusten hoitokoteja. Oma omaiseni on sellaisessa. Hoito (täysihoidon ja tilavan huoneen kanssa) kyllä maksaa 5200 euroa kuukaudessa, mutta sillä saa ensiluokkaista hoitoa.
Ei tämä hoitajan näkökulmasta mitään herkkua myöskään ole. Itselleni se on alanvaihto, soten suuntaukset on ihan selvät. Meiltä on viety jo palkka, lomat ja työtä ei voi tehdä enää läheskään niin hyvin kuin haluaisi. Mä pidän hoidettavistani aidosti ja kärsin itsekin siitä etten voi tehdä työtäni niin hyvin kuin haluaisin ja osaisin. Vain raha ratkaisee. Eikä se palkan pienennys, lomapäivien vähentäminen ja päivän syömättömyys mitenkään helpota oloa, en halua kuolla tähän työhön. Siispä kouluttaudun muualle. Jäljelle jää ne hoitajat jotka ei välitä ja joilla ei ole vaihtoehtoa. Mutta kansa huusi halvempaa hoitoa, sitä saatte..
T. Kunnalliselta myyty orja sote-kokonaisulkoistuksen vuoksi
Kannattaa parin kaveripariskunnan kanssa hommata neljän asunnon rivitalo, josta yhden kämpän sekä 3000 eur/kk antaa hoitajalle. Apu on aina saatavilla ja tulee paljon edullisemmaksi noin.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa parin kaveripariskunnan kanssa hommata neljän asunnon rivitalo, josta yhden kämpän sekä 3000 eur/kk antaa hoitajalle. Apu on aina saatavilla ja tulee paljon edullisemmaksi noin.
Ai se yksi hoitaja on 24/7/365 tavoitettavissa kolmen tonnin palkalla? Mistä ajattelit noin halvalla saada? Muuttaako hoitaja kenties siivouskomeroon vai?
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa parin kaveripariskunnan kanssa hommata neljän asunnon rivitalo, josta yhden kämpän sekä 3000 eur/kk antaa hoitajalle. Apu on aina saatavilla ja tulee paljon edullisemmaksi noin.
Kuvitteletko tosiaan, että joku suostuu olemaan aina saatavilla tuollaista korvausta vastaan? Oikeasti pitää palkata 5 hoitajaa, jos haluaa päivystyksen vuorokauden ympäri. Ja näillekin tarvitsee vielä vuosiloma- ja sairaslomasijaiset.
Mitä kun en saa isästäsi tietää, paljonko hänen hoitoonsa kuluu rahaa? Olenko oikeutettu siihen tietoon? Isä on yksityisessä hoitokodissa, kk-hinta on jotain päälle 4500e, ja on saanut kuulemma kunnankin palvelusetelin. Sen suuruutta en tiedä. Isän asioita hoitaa edunvalvoja ja vaimo, jonka blokkasin edunvalvojan paikalle yrittämisestä, koska häneen ei voi luottaa ja käyttäytyy vihamielisesti ja ilkeästi minua kohtaan. Eikä olisi ajatellut isän parasta, vaan itsensä. Omaisuus isällä on perittyä, ei vaimon jankkimaa millään tavalla. Mutta en ole saanut tietää hoitomaksuista!
Tätä se tulee olemaan, yksityisten ainoa tavoite on tehdä voittoa. Siinä kärsii sekä asiakkaat että työntekijät. Asiakkaiden kohteluun vaikuttaa varmastikin myös yritysten painostus työntekijöitä kohtaan eli pitää pärjätä mahdollisimman halvalla, näin työntekijöistä tehdään ikäänkuin kädettömiä. Harmi vaan että yhteiskunta ei tätä tajua, kunnat myyvät ilomielin kiinteistöjään yrityksille päästäkseen niistä eroon.
Vierailija kirjoitti:
Mitä kun en saa isästäsi tietää, paljonko hänen hoitoonsa kuluu rahaa? Olenko oikeutettu siihen tietoon? Isä on yksityisessä hoitokodissa, kk-hinta on jotain päälle 4500e, ja on saanut kuulemma kunnankin palvelusetelin. Sen suuruutta en tiedä. Isän asioita hoitaa edunvalvoja ja vaimo, jonka blokkasin edunvalvojan paikalle yrittämisestä, koska häneen ei voi luottaa ja käyttäytyy vihamielisesti ja ilkeästi minua kohtaan. Eikä olisi ajatellut isän parasta, vaan itsensä. Omaisuus isällä on perittyä, ei vaimon jankkimaa millään tavalla. Mutta en ole saanut tietää hoitomaksuista!
Edunvalvojalla on vaitiolovelvollisuus päämiehensä raha-asioista. Hän ei lain mukaan saa kertoa edes päämiehensä lapsille mitään yksityiskohtia tämän raha-asioista. Mutta palvelutalon maksuista saat varmasti tiedon kysymällä suoraan palvelutalosta. Hekään eivät saa sanoa mitään isäsi asioista, mutta voivat antaa yleistä tietoa maksuista. Kunnan palvelusetelistä voit taas kysyä lisätietoa isäsi kotikunnasta, mutta hekin voivat kertoa vain yleisistä periaatteista.
Yksityisessä hoivakodissa, jossa miehen isä oli, hoitajien vaihtuvuus oli jotain järkkyä. Aina uusi naama, nuoria, kokemattomia. Eihän heillä ollut mitään ymmärrystä kuinka vanhaa ihmistä kohdellaan, kuinka häntä puhutellaan. Saatika että olisi päässyt kehittymään jotain luottamuksellista hoitosuhdetta. Ei ei... Ala-arvoinen oli myös kaiken huolenpidon taso. Maksua kertyi 50 000 euroa vuodessa. 3,5 v. hän siellä ehti asua. Pahalta tuntuu vieläkin. Me sentään asuimme perheemme kanssa samaa taloutta appiukon kanssa 15 v. Joten tiedän, mitä se on. Sen ajan jaksoin ja jaksoimme, emme yhtään enempää. Hoivakoti oli lopulta viimeinen ratkaisu. Kyllä tässä hoivan nykysysteemissä on niin paljon vialla, että en tiedä edes, mistä kohtaa lähtisi korjaamaan.
Onneksi miehet tapaavat kuolla saappaat jalassa. Naiset kansoittavat mädättämöt.
Yksityinen hoitokoti on pelkkää rahastusta. Luojalle kiitos, että saimme siirron vanhemmalleni kunnalliseen hoitokotiin, jossa työmoraalia vielä ainakin on ja homma toimii, kertoo puolestaan nimimerkki Ikikiitollinen.
Hän jatkaa, että kun on nähnyt yksityisen puolen, osaa arvostaa kunnallista puolta ja olla kiitollinen siitä, että niitä vielä on maassamme.
Hoitaja kertoo olleensa harjoittelussa sekä yksityisessä että kunnallisessa vanhusten palveluasumisessa.
– Tulin siihen tulokseen, että omaa äitiäni en IKINÄ veisi yksityiseen vanhainkotiin. Raha kelpaa, mutta asukkaita kohdellaan kuin roskaa.
Lukijat nostivat esiin kohtuuttomat maksut palveluhinnastoista. Sellaisia ovat esimerkiksi viiden- tai kuudensadan euron vuokran pyytäminen yhdestä huoneesta
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005865038.html