Miksi jäätelön nimi pitää olla joku ihme Lohilo? Tulee enemmän mieleen joku kalaruoka.
Lueskelin tässä Lidlin mainosta ja katsoin miten jonkun kalaruuan mauksi laitettu ”salted caramel” ja ”double chocolate” ja hetken aikaa kyseistä kuvaa tiirailtuani huomasinkin pienen präntin ”ice cream”.
Miksi pitää tuotteelle laittaa noin harhaanjohtava nimi mistä tulee mielleyhtymä ihan johonkin muuhun kuin kyseiseen tuotteeseen?
No enpä kyllä tarkemmin mietittynä ihmettelis vaikka lohiruokaan olisikin laitettu mauksi jotain suolaista karamellia tjms kun onhan sitä nykyään vaikka minkälaisia ihmeellisiä makuyhdistelmiä olemassa. 🙄
Kommentit (19)
On ruotsalainen, lohi ei siellä särähdä korvaan. Mutta joo, samat mielleyhtymät eikä houkuttele minuakaan. Se on jotain low-carb jädee.
Lohilo on ruotsalainen merkki. Ja ne jäätelöt aiheuttaa järkyttäviä ilmavaivoja.
Minäkin luulin pitkään aina kun sisko puhui lohiloista, että se tarkoittaa lohta. Nyt oon jo oppinut oikean merkityksen. Itse en ole kyseistä tuotetta koskaan käyttänyt, enkä tod näk käytäkään.
Mahtuuko päähäsi, että niitä elintarvikkeita myydään monessa maassa? Ei siinä suomen kieltä ole ajateltu, vaan ehkä englannin sanoja low ja high. Onhan Lidlissä muitakin hassulta kuulostavia tuotenimiä, kuten Lupilu-lastentarvikkeet.
Jotain täysin turhaa superprosessoitua teollisuusmoskaa, lisättyä sitä-poistettua tätä-vakioitua tuota. Yöks. Kuulostaa kyllä joltain kalasäilykkeeltä.
Ne sehän on täysin mahdotonta ymmärtää että Suomessa myydään elintarvikkeita jotka eivät ole suomalaisia. Ja että sana "lohi" ei maailman kaikissa kielissä tarkoita samaa asiaa ja tuo samoja mielleyhtymiä.
Vierailija kirjoitti:
Niin hyvää jäätelöö!
Ihmiselle joka on paskonut makuaistinsa elintarvikkeenkaltaisilla tuotteilla. Kuolintarvike sanon minä. Mitään jäätelöä se ei ole, ehkä sen kaltaista.
LO
HI
LO
Low fat
High protein
Low carbs
Mutta turha tuote sinänsä.
Varmaan nimi aateltu et "low high low" > lohilo -> low sugar, high proteine, low jotain.. energy?
En ole maistanut. Ja tuskin maistan.
Tuote ei kiinnosta ylipäätään, koska jos joskus haluan jäätelöä niin syön kyllä ihan aitoa jäätelöä, mutta tuo nimi pilaa kyllä viimeisenkin kiinnostuksen. Totta kai tuote on ulkomaalainen, mutta oli miten oli, jos ensimmäinen mielleyhtymä suomalaiselle on kala, niin ei se ensimmäisenä houkuta tarttumaan siihen purkkiin kiinni, vaikka järjellä ymmärtää, että nimihän se vain on.
VierailijaOnhan Lidlissä muitakin hassulta kuulostavia tuotenimiä, kuten Lupilu-lastentarvikkeet.[/quote kirjoitti:
Nimi kieltämättä aiheutti huvittuneisuutta kun näin nuo lastentuotteet ekan kerran. Toisaalta, onhan meillä esimerkiksi Fanny-vanukkaat jotka ovat englannin natiivipuhujille ihan yhtä riemastuttavia :D
Miten se lausutaan ruotsiksi? Luhiilu?
Olen pari kertaa ostanut. Ihan ok tuote. Hyvähän se on, että on vaihtoehtoja. Eihän sitä tarvitse syödä tai ostaa jos ei tykkää. En minäkään esim. mämmiä osta, kun en pidä siitä.
En oikein muutenkaan ymmärrä näitä proteiini-sitäsuntätä elintarvikkeita.