Kukaan muu ollut joskus M1-lähetteellä tarkkailussa psykiatrisella?
Olen siis kerran ns. joutunut psykiatriselle osastolle tarkkailluun tuolla M1-lähetteellä. Olin siellä kolme päivää ja sitten todettiin, että eipä ole mitään syytä olla.
Onko muilla millaisia kokemuksia?
Kommentit (8)
Voi kun saisin M1, niitä ei ole montaa suomessa
Minut lähetettin työttömän terveystarkastuksesta tutkimuksiin psykiatriselle poliklinikalle, jossa todettiin "luulotauti". Lääkkeet edelleen käytössä
Olen joutunut moninkertaisen väärinkäsityksen vuoksi tarkkailulähetteellä muutamaksi päiväksi. Mitään perustetta hoidossa olemiselle ei todettu tuona aikana. Lähtiessä vaan sanottiin, "no joo, ehkei tätä olis tarvinut".
Mielestäni aika kamalaa, kun ottaa huomioon, että olin vasta 18-vuotias tuolloin.
Pilaako se ihmisen elämän, jos on joskus parikymppisenä joutunut M1-tarkkailulähetteellä suljetulle osastolle tarkkailuun?
Meillä on ensi vuonna koulussa mielenterveyshoitotyön harkka. Millainen se on?
Vierailija kirjoitti:
Pilaako se ihmisen elämän, jos on joskus parikymppisenä joutunut M1-tarkkailulähetteellä suljetulle osastolle tarkkailuun?
No ei pilaa todellakaan. Ihminen pilaa ihan itse elämänsä jos niikseen tulee. VVahingossa tai tahallaan, mutta mikään tarkkailulähete ei sitä tee.
Oon ollut teini-iässä. Olin silloin psykoosissa.
Kaveri oli. Bipo pohjalla ja ryyppäsi pitkän putken uhoten tappavansa itsensä. Oli n. 3 vkk suljetulla.