Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yle lopettaa Eränkävijät-ohjelman - osan mielestä ohjelma on vastenmielistä eläinten tappamista

Vierailija
25.10.2026 |

Niinpå. Miksi Ylen pitäisi näyttää verorahoilla ohjelmaa, jossa eläinten tappaminen esitetään viihteenä?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
25.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vegaaneilla nyt viiraa muutenkin päässä että söisivät sitä lihaa. Muilla ei taas metsästykseen ole mitään kommentoitavaa, sillä metsästetty liha on kaikkein eettisintä.

Vierailija
2/4 |
25.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä sitten taas huutokuoro aloittaa, kun sudet, karhut ja ilvekset alkavat pyöriä esikaupunkien talojen nurkilla, ja metsästysharrastus on hiipunut. Ei löydy metsästäjiä harventamaan petojen saaliseläimiä kannanrajoitus tarkoituksessa, puhumattakaan niiden petoeläinten harventamisesta tai karkottamisesta takaisin metsiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
25.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän siinä useinkaan edes tule saalista.

 

Isäni metsästää lintuja, herkkua kun joskus päätyvät pataan. Aina sanoo, että ei sillä saaliilla kuitenkaan ole niin merkitystä, luonnossa oleminen on se tärkein osa.

 

Hänen lapsuudessaan saaliilla sen sijaan on ollut ihan konkreettista merkitystä, lapsia on ollut paljon ja perhe köyhä, ne metsästetyt paistit on olleet tärkeä lisä ruokapöytään. Aivan harhaista nykymeno: vapaana kasvaneen riistan metsästystä paheksutaan samalla kun haarukoidaan (tehotuonatoeläimen) kinkkusiivua leivälle! Minähän en tapa! 

Vierailija
4/4 |
25.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ihmeessä nuo vinkuiitat sitten tuota edes katsoivat?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän neljä